Katowice: Gazetka według dwunastolatek

  Katowice: Gazetka według dwunastolatek

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zrobić gazetkę szkolną łatwo nie jest, ale można się przy tym dobrze bawić. W katowickiej SP 37 już o tym wiedzą
  Redaktorki "Szkolnego Ekspressu" w szkolnej bibliotece

  Redaktorki "Szkolnego Ekspressu" w szkolnej bibliotece ©FOT. MARZENA BUGAŁA

  Dziennik lekcyjny - Księga Guinnessa, woźny - Strażnik Teksasu, tablica - ściana płaczu - to niektóre z haseł słowniczka uczniowskiego, który opracowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach.
  Nie tylko przygotowali, ale i opublikowali w pierwszym, październikowym numerze "Szkolnego Ekspressu" - gazetki samorządu uczniowskiego. Numer w nakładzie prawie 50 egzemplarzy rozszedł się jak świeże bułeczki. Czytamy w nim m.in. skąd wzięła się nazwa gazetki oraz o tym, jak przebiegała kariera szkolna pedagogów z SP 37. Jest też autorski quiz wiedzy o nauczycielach. Strony są cztery. Tyleż samo redaktorów, którzy jednocześnie są autorami tekstów. A właściwie redaktorek, bo publikacja gazetki to zasługa czterech 12-latek: Emilki, Aleksandry, Bogny i Jadwigi.

  - Praca nad numerem zajęła nam dwa tygodnie. Najtrudniej było wymyślać tematy - mówiły dziewczyny.

  - Niełatwo było też namówić nauczycieli do wywiadów, jedni się spieszyli, inni twierdzili, że to bez sensu - przyznaje Jadzia.

  Nad pracami dziewcząt czuwały nauczycielki - Agnieszka Sochacka i Aniela Ślipek. - Największy problem sprawia im strona graficzna - mówi Sochacka. Ale przy kolejnych numerach będzie już lepiej. - Gazetka wychodzi przy okazji uroczystości, organizowanych przez samorząd. Kolejna będzie z okazji Dnia Misia dla dzieci klas 1 do 3. Potem w grudniu - dodaje Ślipek.

  A zabawa przy okazji tworzenia gazetki jest taka, że do opracowania kolejnego numeru już zaangażowali się chłopcy.

  Ten zawód człowieka wzbogaca  Z Markiem Czyżem, dziennikarzem i prezenterem TVS, rozmawia Katarzyna Piotrowiak

  Dlaczego chciał pan zostać dziennikarzem?
  Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Po pierwsze: zawód jest ciekawy, a po drugie: mamy możliwość wejścia w miejsca niedostępne dla przeciętnego czytelnika i telewidza. Możemy oglądać zjawiska, które później pokazują w telewizji, spotykać się z celebrytami z pierwszych stron gazet, rozmawiać z nimi na ważne tematy. Ten zawód niewątpliwie wzbogaca człowieka.

  Kiedy rozpoczęła się pana przygoda z dziennikarstwem?
  Na studiach prawniczych
  w Uniwersytecie Śląskim, co obala mit, że trzeba kończyć dziennikarstwo. Pracowałem w Radiu Egida, potem w Radiu Katowice i TOP. W końcu trafiłem do TVP i TVS.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama