Eko-budowanie się opłaca! Sprawdź jak zdobyć dofinansowanie...

  Eko-budowanie się opłaca! Sprawdź jak zdobyć dofinansowanie na budowę domu Twoich marzeń

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Eko-budowanie się opłaca! Sprawdź jak zdobyć dofinansowanie na budowę domu Twoich marzeń
  1/8
  przejdź do galerii
  W II kwartale br. ruszył program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpierający inwestorów budujących domy mieszkalne o niskim zużyciu energii. Budżet programu wynosi 300 mln zł. Dzięki niemu ma powstać ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. W ramach dofinansowania każdy inwestor może otrzymać nawet 50 tys. zł!
  Dla kogo?
  Pomoc proponowana przez NFOŚiGW przeznaczona jest dla osób fizycznych na budowę domu, a także na zakup domu lub mieszkania od dewelopera. Istnieją też dodatkowe wytyczne, dotyczące osób, które planują wykorzystać część powierzchni domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego do prowadzenia działalności gospodarczej (w tym do wynajmu). W takim przypadku wysokość dofinansowania zmniejsza się proporcjonalnie do udziału powierzchni, przeznaczonej docelowo na prowadzenie takiej działalności. Jeżeli ma być ona prowadzona na powierzchni przekraczającej 50% domu lub lokalu nie kwalifikuje się on do dofinansowania.

  Jak uzyskać dopłatę?
  Kryterium uzyskania dopłaty jest to, czy lokum odznacza się określonym standardem energetycznym. W przypadku domów jednorodzinnych wyróżnione zostały dwie kategorie energetyczne: domy pasywne o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (EUco) na poziomie ≤ 15kWh/(m2rok) oraz domy energooszczędne o zapotrzebowaniu na energię na poziomie ≤ 40kWh/(m2rok). By uzyskać dopłatę konieczne będzie przedstawienie w banku projektu budowlanego, spełniającego wymogi programu oraz pozytywna weryfikacja budynku po ukończeniu inwestycji.

  Gdzie po dofinansowanie?
  By otrzymać dopłatę konieczne jest m.in. zaciągnięcie kredytu w banku, który ma umowę o współpracy . Taką umowę z NFOŚiGW podpisało już kilka banków między innymi Bank Zachodi WBK. Dofinansowanie będzie miało formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę/zakup domu lub zakup mieszkania. Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek.

  Terminy składania wniosków i realizacji inwestycji
  By dane przedsięwzięcie budowlane można było zakwalifikować do dopłaty, jego ukończenie musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu. Wnioski o dotację na częściową spłatę kapitału kredytów na lata 2013 – 2015 banki pobierają przez 30 dni od daty ogłoszenia naboru. Nabór wniosków o przyznanie limitu środków na dotację na spłatę kapitału kredytów na lata 2016 – 2018 będzie trwał do 31 grudnia 2015 r.

  Jakiej wysokości dopłatę można uzyskać?
  - dla domów pasywnych dotacja wynosi 50 tys. zł brutto,
  - dla domów energooszczędnych - 30 tys. zł brutto.
  - dla mieszkań niskoenergochłonnych, analogicznie - 16 oraz 11 tys. zł brutto.

  Otrzymaną dopłatę trzeba uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT i zapłacić od niej podatek dochodowy.

  Podwójna Korzyść
  Proponowane przez NFOŚiGW dopłaty mają przede wszystkim zrekompensować budującym część wydatków, jakie muszą oni ponieść, chcąc wprowadzić rozwiązania oszczędzające energię. Decydując się na budowanie energooszczędne, nabywcy zyskują podwójnie - otrzymują finansowe wsparcie na starcie, w rezultacie czego nabywają lokum, którego utrzymanie wymaga mniejszych kosztów.

  Więcej o programie
  Program jest częścią programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod tytułem „Efektywne wykorzystanie energii”, która jest pochodną Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31 Unii Europejskiej. Celem jej jest wypromowanie poprawy efektywności energetycznej budynku we Wspólnocie Europejskiej. Dyrektywa zacznie w pełni obowiązywać w 2020 roku - wtedy budowanie domów „o niemal zerowym zużyciu energii” stanie się już obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce.

  Więcej informacji o programie:
  - Eko-Budowanie,
  - Informacje o procedurze finansowania NFOŚiGW.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Wszystko pięknie wygląda w teorii, ale w praktyce już trochę mniej...
   http://lipinscy-projekty.pl/energooszczedne_domy_z_doplata_z_nfosigw_warunki_i_realia.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama