Związek Zawodowy Kadra zablokował porozumienie w Kompanii...

  Związek Zawodowy Kadra zablokował porozumienie w Kompanii Węglowej

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Związek Zawodowy Kadra zablokował porozumienie w Kompanii Węglowej

  ©Wikimedia Commons

  Zamiast sfinalizowania środowego wstępnego porozumienia odejście od stołu i kompletne fiasko trwających od półtora miesiąca negocjacji – tak zakończyły się czwartkowe rozmowy związków zawodowych z zarządem Kompanii Węglowej. Tym samy definitywnie pogrzebana została szansa na kompromis w sprawie programu ratunkowego dla spółki. Teraz zarząd koncernu może swobodnie realizować własne pomysły.
  Związek Zawodowy Kadra zablokował porozumienie w Kompanii Węglowej

  ©Wikimedia Commons

  Przypomnijmy, że po trwających do nocy w środę rozmowach osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie m.in. wycofania się przez zarząd KW ze zwolnień wśród pracowników administracji i łączenia kopalń. W zamian związki przystały na zawieszenie wypłacania pracownikom administracji „czternastki” przez trzy kolejne lata, wydawania im posiłków profilaktycznych, likwidację funduszu motywacyjnego, prawa do deputatu węglowego dla osób, które miały być w przyszłości przyjmowane do górniczych załóg, a także na przenosiny pracowników między kopalniami, które zarząd chciał łączyć.


  W czwartek władze spółki miały przedstawić szczegółowe zapisy, uszczegóławiające środowe ustalenia. Jak przyznaje Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności nie we wszystkich punktach odzwierciedlały one ducha środowych ustaleń, ale – jak podkreśla – nic nie stało na przeszkodzie, aby nad tym jeszcze popracować. Na taki wariant nie zgodzili się jednak przedstawiciele Porozumienia Związków Zawodowych Kadra.

  - Oświadczyli, że odrzucają ten projekt w całości i nie będą nad nim dłużej dyskutować. Ewentualna dalsza dyskusja wchodzi w grę jedynie w wypadku przedstawienia przez zarząd Kompanii zupełnie nowego projektu planu naprawczego – relacjonuje Grzesik.

  To w praktyce przekreślało wszystkie środowe uzgodnienia. Zarząd odrzucił bowiem możliwość udzielenia gwarancji pracy dla pracowników spółki w sytuacji, gdy sygnatariuszami porozumienia nie byłyby wszystkie działające w koncernie związki.

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama