Zniżki na przejazd: Przedszkolanki jadą już taniej. Kto...

  Zniżki na przejazd: Przedszkolanki jadą już taniej. Kto jeszcze może liczyć na zniżki?

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od początku 2014 roku nauczyciele przedszkoli mogą kupować tańsze bilety. A to za sprawą ustawy, która tę grupę zawodową dopisała do katalogu uprawnionych do zniżkowych przejazdów środkami transportu publicznego, pociągami osobowymi i publicznym transportem autobusowym w komunikacji zwykłej. Przed nowelizacją uprawnienia do zniżki przysługiwały tylko nauczycielom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycielom akademickim.
  Ze zniżek korzystają stale dzieci. Wie o tym Daria Królicka, która z synem Robertem czekała wczoraj na autobus w Piekarach Śląskich

  Ze zniżek korzystają stale dzieci. Wie o tym Daria Królicka, która z synem Robertem czekała wczoraj na autobus w Piekarach Śląskich ©Lucyna Nenow

  Ustawowo narzucone zniżki nie dotyczą jednak komunikacji miejskiej, w tym największego przewoźnika w naszym regionie.
  Wprowadzona ustawa narzuca ulgi, ale tylko na "przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego". Jednym słowem, na ulgi nie ma co liczyć, kupując bilet na tramwaj lub autobus KZK GOP-u. Inaczej jest u innych przewoźników.

  Nauczyciele ze zniżkami pojadą tylko koleją i PKS-em


  - Koleje Śląskie i MZK Tychy honorują w ramach taryfy "pomarańczowej", czyli takiej na połączenia autobusowo-tro- lejbusowo-kolejowe nowe zniżki dla nauczycieli przedszkoli #- mówi Michał Wawrzaszek z Kolei Śląskich.

  - Oczywiście, wprowadziliśmy ulgi zgodnie z ustawą.
  Przewoźnik publiczny musi przestrzegać zarządzeń ustawodawcy - tłumaczy Marek Małacha, prezes zarządu bielskiego PKS. - Do istniejącej grupy uprzywilejowanych nauczycieli dołączyli przedszkolni, z tą różnicą, że dotychczasowa ulga 37 proc. została zmieniona dla wszystkich nauczycieli na 33 proc. - dodaje.
  Zmienione przepisy przewidują obniżenie ulgi i jej zrównanie dla wszystkich uprawnionych nauczycieli z wysokości 37 proc. do 33 proc. Ulgowe przejazdy komunikacją publiczną dotyczą nie tylko pracowników oświaty.

  Dzieci za darmo, młodzi emeryci muszą dopłacić


  Grupa uprzywilejowanych jest znacznie większa, mimo że niektórzy przewoźnicy skracają listę uprzywilejowanych.
  - Połowa naszych pasażerów korzysta z 50 proc. zniżki za przejazd. Nie rozszerzamy tych uprawnień na kolejne grupy - mówi Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP. - W ostatnim czasie ograniczyliśmy uprzywilejowane grupy pasażerów o radnych i tzw. młodych emerytów, czyli tych, którzy nie ukończyli 60. roku życia - dodaje.

  Mimo tych zmian, darmowe przejazdy przewidziano dla dzieci do 4. roku życia oraz dla służb mundurowych w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Zniżkami objęci są niezmiennie uczniowie, studenci i emeryci.

  Na zniżki w komunikacji miejskiej i publicznej mogą również liczyć kombatanci wojenni, weterani, renciści, sędziowie w stanie spoczynku i prokuratorzy w stanie spoczynku (po ukończeniu 60. roku życia).

  Katalog grup, dla których przewidziane są zniżki w komunikacji publicznej narzucone ustawą, jest znacznie szerszy. Szczegółowy opis obowiązujących ulg zawarty jest w tabeli opłat poszczególnych przewoźników. Warto o takie zniżki zapytać, kupując bilet.

  Ustawowe ulgi #obowiązujące w transporcie kolejowym


  Ulga 100 proc.
  Dzieci do lat 4, umundurowani funkcjonariusze: Straży Granicznej, Służbie Celnej, policji, Żołnierze Żandarmerii Wojskowej.
  Ulga 95 proc.
  Przewodnik towarzyszący w podróży osobie niewidomej albo cywilnej niewidomej ofierze działań wojennych. Przewodnikiem winna być osoba, która ukończyła 13 lat (jest też pies-przewodnik).
  Ulga 78 proc.
  Dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do ukończenia 24. roku życia oraz studenci dotknięci inwalidztwem lub niepełnosprawni do ukończenia 26. roku życia, jedno z rodziców lub opiekun dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych.
  Ulga 51 proc.
  Studenci do ukończenia 26. roku życia, doktoranci, do ukończenia 35. roku życia.
  Ulga 33 proc.
  Nauczyciele przedszkoli oraz nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele akademiccy.
  (PP)

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo