Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historię regionu spisali w jednym podręczniku. Na razie w wersji online

Joanna Oreł
Po latach zapowiedzi w końcu powstał podręcznik edukacji regionalnej dla woj. śląskiego. Nauczyciele i uczniowie skorzystają z niego online.

Będzie miał siedem przedmiotów, trzy bloki tematyczne i obejmie pięć subregionów. - O pomyśle stworzenia takiego podręcznika mówiło się już w latach 90. Jednak dotąd nie został on zrealizowany - mówi prof. Ryszard Kaczmarek, historyk z Uniwersytetu Śląskiego i szef Instytutu Badań Regionalnych, pod którego szyldem powstała publikacja. - Oczywiście niektóre samorządy decydowały się na to na poziomie miejskim, ale nie regionalnym.

Podręcznik edukacji regionalnej dotyczy nie tylko Górnego Śląska, ale całego województwa śląskiego wraz z jego subregionami. - Dotyczy on ziemi częstochowskiej, historycznego terenu Górnego Śląska, Podbeskidzia, Śląska Cieszyńskiego, Zagłębia Dąbrowskiego i ziemi zawierciańskiej oraz ziemi jaworznicko-chrzanowskiej - wylicza profesor Ryszard Kaczmarek i dodaje, że historii tych obszarów brakuje w obecnych podręcznikach szkolnych.

- Z punktu widzenia mieszkańców województwa wydarzenia historyczne i te bliższe nie zostały opisane w wystarczającym stopniu - uważa historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

Lista tematów, którą przygotowano we współpracy środowiska akademickiego oraz nauczycielskiego, podzielono według bloków tematycznych na przyrodę, społeczeństwo i kulturę oraz przedmioty: język polski, historię, wiedzę o społeczeństwie, geografię, biologię, plastykę oraz religię.

Wśród lekcji np. dla Górnego Śląska znajdziemy takie tematy jak m.in. "Kraina czarnego złota", "Polskość Śląska - wielcy Polacy/Ślązacy i ich działalność w II połowie XIX wieku", czy "Kazimierza Kutza wydobywanie Śląska". Są to oczywiście niektóre z propozycji lekcji. Część jest wspólna dla wszystkich subregionów.

Podręcznik edukacji regionalnej Instytutu Badań Regionalnych dostępny będzie w wersji elektronicznej. Instytut musi uporać się z techniczną częścią całego przedsięwzięcia. Jest także szansa, że efekt prac ukaże się w wersji papierowej. Online nauczyciele będą mogli wspomagać się nim na lekcjach w szkołach ponadgimnazjalnych - głównie w liceach ogólnokształcących.

- Nie tworzymy podręcznika dla nowego, wydzielonego przedmiotu, lecz wsparcie dydaktyczne i tematyczne w zakresie istniejących już zajęć w szkołach - podkreśla profesor Ryszard Kaczmarek.

Szkoły jednak coraz bardziej są zainteresowane, by uczniowie czuli się związani z miejscem, z którego pochodzą i znali jego historię. Dla przykładu - w Rudzie Śląskiej we wrześniu 2011 roku powstała pierwsza w regionie klasa regionalna przy ZSO nr 2. W ubiegłym roku utworzono kolejną. - Uczniowie czują się wyróżnieni, że należą do takiej klasy. Myślę, że wyrobiliśmy renomę klasom regionalnym - uważa Anna Morajko, wychowawca klasy i koordynator projektu.

Instytut Badań Regionalnych funkcjonuje w strukturach Biblioteki Śląskiej w Katowicach i jest przez nią finansowany, podobnie jak podręcznik edukacji regionalnej. Prof. Ryszard Kaczmarek jest wicedyrektorem Biblioteki Śląskiej.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!