Ważne
  Autorskie modele ambulansów na wystawie w Jaworznie

  Autorskie modele ambulansów na wystawie w Jaworznie

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Modele ambulansów z różnych krajów i epok, od konnych z okresu wojen napoleońskich po karetki z czasów PRL, a także modele helikopterów ratowniczych można oglądać na wystawie w Muzeum Miasta Jaworzna (Śląskie).
  Ich kolekcjonerem, a z reguły także twórcą jest pracownik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Maciej Szyndler.

  Na wystawie zaprezentował ponad 90 modeli ambulansów i 6 modeli helikopterów. Są wśród nich m.in. francuskie konne ambulanse z czasów wojen napoleońskich i duży zbiór polskich karetek: warszawy, nysy, fiaty, polonezy, czy żuk. Sporo jest też modeli karetek rosyjskich i niemieckich. Ciekawostką jest ambulans zakonu joannitów - skrzyżowanie trabanta 601 z barkasem 1000.

  Większość modeli pan Maciej wykonał sam, przerabiając autka dostępne w sklepach. Nad jednym modelem pracuje nawet kilka dni. „Najprostsze jest doklejenie czy domalowanie elementów charakterystycznych dla sanitarki - jeśli zdobyty model jest biały. W przeciwnym wypadku model muszę rozebrać na części pierwsze, zmyć poprzedni lakier, przemalować i złożyć” – wyjaśnił Maciej Szyndler.

  Najwięcej czasu zajmuje przebudowanie autka na żądany model. „Tu potrzeba dobrych kilkudziesięciu godzin. Np. polonezy trzeba rozebrać, zmyć lakier, rozciąć, przedłużyć - w rzeczywistości były dłuższe od standardowych polonezów o około 20-30 cm, dorobić +budę+ części medycznej. Kolejny etap to szpachlowanie i szlifowanie aż do uzyskania zadowalającego efektu, malowanie oraz złożenie” – opowiadał pasjonat.

  Podstawą budowy modelu zawsze są zdjęcia - w większości z internetu, częściowo własne. „Czasem problemem jest barwa, jeśli zdjęcie starej karetki jest czarno-białe. Taki problem miałem przy sanitarce dodge WC 51, która jeździła zaraz po II wojnie światowej w Zabrzu” – ubolewał pan Maciej.

  W kolekcji śmigłowców znalazły się 2 polskie Mi-2 w barwach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, polska Agusta - testowana przez warszawski LPR i rozbita przy lądowaniu, Eurocopter EC 135 będący obecnie na wyposażeniu LPR, niemiecki Bell UH-1 Huey oraz amerykański UH-60 Black Hawk.

  Skala modeli śmigłowców to 1:72, ambulanse są w różnych skalach, najczęściej 1:43 oraz 1:34.

  Wystawę można oglądać do końca lutego. PAP

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama