Kopalnie zaczynają liczyć zyski

  Kopalnie zaczynają liczyć zyski

  AMC

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na koniec roku spółki węglowe będą miały co najmniej 1 mld zł zysku. Czy z tego powodu znikną kolejki ciężarówek przed kopalniami?
  Kopalnie zaczynają liczyć zyski

  ©FOT. MARZENA BUGAŁA

  Czy przybędzie węgla dla indywidualnych odbiorców? Czy węgiel będzie tańszy? Czy zmniejszy się jego import ze Wschodu? Nie. A przynajmniej nie od razu.

  Informację o górniczych zyskach podała wczoraj Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki. Przyjechała do Katowic, by podpisać umowy o dofinansowanie kwotą 400 mln zł inwestycji początkowych w kopalniach. Jak już informowaliśmy, z 38 zgłoszonych projektów wybrano 24. Jesienne kolejki przed kopalniami przez to się jednak nie zmniejszą.

  - Stoją w nich handlarze - wyjaśnia Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. - Tymczasem w całym kraju mamy 300 składowisk węgla i tam gruby węgiel do ogrzewania domów można kupić bez problemu. Tak jak po piwo nie jedziemy do browaru, tak węgiel trudno odbierać prosto z kopalni - dodaje.
  Prawda jest taka, że górnictwo potrzebuje co najmniej 19 mld zł na inwestycje w ciągu najbliższych lat. Nie jest w stanie wypracować takich zysków, a dotacje rządowe kopalnie otrzymały już po raz ostatni. - Wyjściem jest prywatyzacja - podkreślał wielokrotnie prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego.

  Jastrzębska Spółka Węglowa na inwestycje początkowe otrzyma z budżetu 88 mln zł. Więcej z puli zgarnęła Kompania, bo aż 122 mln zł.

  To 30 procent wartości prac, dzięki którym spółka dotrze do nowych złóż węgla. - Pozostałą kwotę wyłożymy z własnych środków - podkreśla Madej.

  Południowy Koncern Węglowy dostanie ponad 40 mln zł, a Bogdanka ok. 20 mln zł. Pieniądze muszą być wydane do końca tego roku.

  - Nie będzie problemu, bo te inwestycje już są prowadzone - mówi rzecznik Kompanii.
  JSW na koniec września miała ponad miliard złotych zysku. Także Kompania po raczej kiepskim początku roku w październiku przyniosła już zysk.


  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gornictwo

   Staś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Joanna Strzelec Labodzinska liczy na zysk 1 miliarda zł.Straty tytułem szkód górniczych,nie zapłaconych składek ZUS przez kopalnie znacznie przewyższy wypracowany zysk.W Zakładzie Górniczym...rozwiń całość

   Joanna Strzelec Labodzinska liczy na zysk 1 miliarda zł.Straty tytułem szkód górniczych,nie zapłaconych składek ZUS przez kopalnie znacznie przewyższy wypracowany zysk.W Zakładzie Górniczym Piekary,górnik dołowy pracuje tylko 2 godziny .Kopią węgiel z filara ochronnego jednocześnie rujnują miasto.180 milionów zł jakie otrzymała Kompania Węglowa zostaną zmarnowane .Zostaną przejedzone a węgla więcej nie będzie.Minister liczył tylko na wyborcze obietnice górników.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamulony

   Kolkastla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Madej rychtyk je zamulony, zwały som fol a łon godo choby mu cisły na mózg. Kompania głymboko tyczy we komunie tyn relikt czasow słusznie minionych wymago przekopanio jak te zwały. Inaczyj dalij...rozwiń całość

   Madej rychtyk je zamulony, zwały som fol a łon godo choby mu cisły na mózg. Kompania głymboko tyczy we komunie tyn relikt czasow słusznie minionych wymago przekopanio jak te zwały. Inaczyj dalij sie nie bydom liczyć ze kliyntym. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bier

   piwosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Z browarów odbieramy węgiel, a z kopalń piwo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wongel

   apo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Madej godo, co przed grubami stojom handlyrze. A fto mo stoć ? Pingwiny ? Pado tyż, co z browarow niy łodbiyro sie piwa. A te 300 składowisk pełnych wonglo mo cheba w gowie. Jakiś zamulony tyn chop.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama