Ważne
  Władze Mysłowic chcą przywrócić blask kultowemu kinu

  Władze Mysłowic chcą przywrócić blask kultowemu kinu

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kino Znicz Mysłowice
  1/4
  przejdź do galerii

  Kino Znicz Mysłowice ©Wikimedia Commons

  Blisko 1 mln zł ma kosztować modernizacja kultowego niegdyś kina Znicz w Mysłowicach. Wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie blisko 850 tys. zł na ten cel złożyły właśnie władze miasta.
  Z uwagi na doskonale zachowaną salę i aparaturę kinową charakterystyczną dla kin lat 60., samorząd liczy na włączenie placówki do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

  Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Miasta w Mysłowicach Kamila Szal, kino Znicz powstało w 1962 roku i pierwotnie pełniło funkcję małego kina dla oddalonych od centrum dzielnic miasta.

  - Cieszyło się ogromną popularnością, było centrum kulturalnym dla mieszkańców dzielnic południowych miasta.
  Prężnie działało tu kino oraz dyskusyjny klub filmowy im. Andrzeja Nardellego, urządzano spektakle, działał amatorski teatr, wydawano gazetę, działały liczne sekcje. Z czasem, z powodu złego stanu technicznego, braku środków na bieżące remonty i modernizację obiektu, aktywnie działająca placówka musiała ograniczać swą ofertę zarówno w zakresie kreowania wydarzeń kulturalnych, jak i edukacji kulturalnej – powiedziała Kamila Szal.

  Największym problemem jest przeciekający dach, wilgoć w budynku oraz dawno nieremontowane salki i garderoby. Zły stan techniczny budynku ogranicza możliwość realizowania w nim działalności kulturalnej i edukacyjnej, generuje też coraz większe koszty utrzymania oraz wydatki na drobne remonty, które jednak nie poprawiają ogólnego stanu placówki.

  W ramach planowanej inwestycji przewidziano remont instalacji grzewczej i elektrycznej, modernizację foteli kinowych, podłóg w pracowniach, cyklinowanie sceny, malowanie obiektu oraz wymianę zużytego sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego, ekranu i kurtyny z fartuchami scenicznymi. Uzupełnieniem planowanej inwestycji będzie ocieplenie budynku oraz remont pokrycia dachu, współfinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

  - Dzięki modernizacji i doposażeniu kina może powstać miejsce oryginalne, przyciągające swoją niepowtarzalną ofertą i atmosferą osoby szukające starodawnej i niekomercyjnej kinematografii, której nie oferują przecież duże multipleksy – podkreślił prezydent Mysłowic Edward Lasok.

  Jeśli uda się pozyskać pieniądze, remont ma potrwać od lipca do listopada tego roku. PAP

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama