Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Głusi i niewidomi mają teatr dla siebie

Łukasz Klimaniec
Teatr Polski w Bielsku-Białej wystawił już sztukę dla osób niewidomych. Stefan Knothe, polski lektor, narrator i aktor głosowy, relacjonował niewidzącej publiczności to, co dzieje się na scenie
Teatr Polski w Bielsku-Białej wystawił już sztukę dla osób niewidomych. Stefan Knothe, polski lektor, narrator i aktor głosowy, relacjonował niewidzącej publiczności to, co dzieje się na scenie mat. prasowe teatru
Spektakle dla osób niewidomych i niesłyszących na stałe znajdą się w repertuarze Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Najbliższe sztuki w lutym.

To prawdopodobnie pierwsza w kraju próba wprowadzenia na stałe do repertuaru teatru spektakli dla osób niewidomych i niesłyszących.

- Udostępnianie różnych widowisk scenicznych dla osób niewidomych z zastosowaniem audiodeskrypcji miały już miejsce w Polsce - przyznaje Artur Szczęsny, specjalista ds. promocji i PR Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. - Były to jednak wydarzenia jednorazowe. My chcemy wprowadzić na stałe do repertuaru łatwiejsze w odbiorze spektakle dla osób głuchych i niewidomych.
Audiodeskrypcja to opis tego, co dzieje się na scenie. Lektor ukryty poza sceną ma przed sobą scenariusz, a na ekranie monitora podgląd na to, co dzieje się na scenie. Opisuje język ciała aktorów, mimikę, przebieg akcji, wygląd kostiumów. Niewidomi w tym czasie mają na uszach słuchawki, w których słuchają relacji lektora.

Z kolei spektakle dla osób niesłyszących odbywają się z udziałem tłumacza. W Bielsku-Białej jest nim Maciej Pilecki, nauczyciel, surdopedagog, tłumacz języka migowego.

- Taki pomysł jest jak najbardziej trafiony - mówi o pomyśle bielskiego teatru. - Teatr przez osoby głuche jest odbierany bardzo dobrze. Duża grupa moich podopiecznych już czeka na informację o terminie spektakli - przyznaje.

Zwraca uwagę, że w mieście mieszka sporo osób niesłyszących, które dziś rezygnują z udziału w spektaklach właśnie ze względu na kłopot z komunikacją.

- Wyobraźnia powie im jedno, ale dialogi w teatrze są fantastyczne i stanowią wspaniałe uzupełnienie - zaznacza.
Najbliższe spektakle z audiodeskrypcją dla niewidomych oraz tłumaczeniem na język migowy odbędą się 12 lutego. Sztuka "Proszę, zrób mi dziecko" tego dnia zostanie wystawiona najpierw dla osób niewidomych (16.00), a następnie dla niesłyszących (19.00).

Pierwsze próby Teatr Polski ma już za sobą - w grudniu na Małej Scenie została wystawiona "Singielka" z Anną Guzik z zastosowaniem audiodeskrypcji. Przed tygodniem "Balladynę" obejrzały osoby niesłyszące.

Atrakcję dla niewidomych przygotowali także organizatorzy odbywającej się w lutym 16. edycji Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazowej. Jeden z koncertów zaplanowano z myślą o niewidomych, którzy pojawią się zarówno na widowni, jak i na scenie. Będzie to w trakcie koncertu String Connection, który odbędzie się przy zgaszonych światłach.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!