Ulga internetowa 2014: Jak obliczyć ulgę internetową? [ULGA...

Ulga internetowa 2014: Jak obliczyć ulgę internetową? [ULGA NA INTERNET PORADNIK]

Jadwiga Jenczelewska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Ulga internetowa 2014: Jak obliczyć ulgę internetową? [ULGA NA INTERNET PORADNIK]

Podatnik może skorzystać z ulgi internetowej dwukrotnie, ale pomiędzy rokiem, w którym pierwszy raz skorzystał z tej ulgi, a kolejnym, w którym zamierza dokonać odliczenia, nie może wystąpić przerwa @123RF

Ulga internetowa 2014: Ulga nie obejmuje wydatków na założenie internetu, związanych z instalacją, zapłatą aktywacyjną, kupnem modemu lub routera itp. JAK OBLICZYĆ ULGĘ NA INTERNET? CZYTAJ WIĘCEJ
Ulga internetowa 2014: Korzystamy z internetu coraz powszechniej, ale zmiany w przepisach podatkowych powoli pozbawiają nas ulgi za korzystanie z sieci internetowej. Kto zatem może sobie jeszcze odliczyć te wydatki poniesione w 2013 roku, a komu już nie przysługuje ta ulga?

- Podatnik powinien mieć na uwadze wprowadzone ograniczenia i sprawdzić, czy należy do uprzywilejowanego grona, które jeszcze może rozliczyć ulgę w zeznaniu za 2013 rok, czy też zeznanie za 2012 rok było ostatnie, w którym to prawo miał - mówi Monika Szeliga, konsultant podatkowy Grupy Gumułka - Kancelarii Prawa Finansowego Sp.
z o.o. w Katowicach.

Ulga internetowa została uregulowana w art. 26 ust. 1 pkt 6a oraz ust. 6h ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). W ramach tej ulgi podatnik ma prawo odliczyć kwotę wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internet w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

CZYTAJ TAKŻE:
Czy w przyszłym roku możemy odliczyć ulgę na dzieci? Albo ulgę internetową? [PORADNIK]


Zgodnie z nowymi zasadami rozliczania ulgi internetowej, przysługuje ona podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia (art. 26 ust. 6h ustawy o PIT).

Ulga internetowa 2014: Kto odlicza ulgę internetowąPrawo do skorzystania z ulgi internetowej w zeznaniu za 2013 rok przysługuje podatnikowi, który:

1. po raz pierwszy skorzystał z ulgi internetowej w zeznaniu za 2012 r. - wówczas w rozliczeniu za 2013 rok skorzysta z ulgi internetowej po raz ostatni,
2. nie korzystał wcześniej z ulgi internetowej.
Jeśli natomiast podatnik PIT po raz pierwszy rozliczy ulgę internetową w zeznaniu za 2013 r., prawo do skorzystania z ulgi przysługiwać mu będzie również za rok następny, bezpośrednio po tym roku, czyli za 2014 rok.
A jeśli podatnik korzystał z ulgi w poprzednich latach?
Jeżeli korzystał z tej ulgi w poprzednich latach, odliczenie w zeznaniu za 2013 r. nie przysługuje.

Ulga internetowa 2014: A co, jeśli nie skorzystamy z ulgi w tym roku?Podatnik, który nie skorzysta w zeznaniu za 2013 rok z ulgi internetowej - jeśli w kolejnych latach będzie ponosił wydatki na użytkowanie internetu - ma prawo skorzystać z ulgi po raz pierwszy w dowolnym roku. Jeśli jednak w danym roku skorzysta z ulgi, ulga ta będzie mu również przysługiwała jedynie za rok kolejno po nim następujący.

Zdaniem ekspertaUlga internetowa 2014: Diabeł tkwi w szczegółachMonika Szeliga, konsultant podatkowy Grupa Gumułka:

Ulga ta dotyczy wydatków na użytkowanie sieci internetowej. Odliczeniu podlegają więc wszelkie wydatki - nie tylko ponoszone z tytułu użytkowania internetu w lokalu lub budynku będącym miejscem zamieszkania podatnika, ale także wydatki ponoszone z tytułu użytkowania internetu np. w telefonie komórkowym, za pośrednictwem urządzeń mobilnych czy w kafejce internetowej.

Uwaga!Pojęcie wydatków na użytkowanie internetu nie obejmuje jednak tych poniesionych na założenie sieci, czyli wydatków związanych z instalacją, zapłatą aktywacyjną, zakupem komponentów sieci czy też sprzętu niezbędnego do funkcjonowania internetu, np. modemu, routera. Nie obejmuje też wydatków poniesionych na rozbudowę, modernizację, serwis i obsługę techniczną sieci internetowej.Wydatki te - zdaniem organów podatkowych - nie są opłatami za korzystanie z internetu, lecz są ponoszone w celu umożliwienia korzystania z sieci.

Ulga internetowa dla małżonków: Małżonkowie rozliczają jedną ulgę internetową czy dwie?W spólne rozliczenie ulgi internetowej przez małżonków umożliwia podwyższenie maksymalnego limitu odliczeń. Limit 760 zł przysługuje bowiem odrębnie każdemu z nich. Oznacza to, że łącznie mogą odliczyć od dochodu 1.520 zł. W przepisach nie jest uregulowany sposób, według którego małżonkowie powinni podzielić i odliczyć wydatki poniesione z tytułu użytkowania internetu. Ważne jest jedynie, aby kwota wydatków przypadająca na każdego z małżonków nie przekroczyła ustawowego limitu 760 zł.

W przypadku wspólnego rozliczania tej ulgi, małżonkowie powinni zadbać o odpowiednie udokumentowanie poniesionych wydatków na internet. Warto postarać się, by dokument był wystawiony na oboje małżonków. Jednak biorąc pod uwagę orzecznictwo sądów administracyjnych, w sytuacji, gdy faktura zawiera dane jedynie jednego z małżonków, ale ciężar ekonomiczny usług inter-netowych ponoszą oboje, to sposób zaadresowania faktur nie powinien wpływać na możliwość wspólnego rozliczenia ulgi internetowej.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ulżyj cierpieniom dzieci i przekaż swój podatek

krokodyl (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jak ulżyć chorym dzieciom przekazując 1% podatku? Pomaganie jest darem przekazywanym z serca. Pamiętaj o tym podczas wypełniania deklaracji podatkowej. Twój 1% podatku przekazany na Obywatelską...rozwiń całość

Jak ulżyć chorym dzieciom przekazując 1% podatku? Pomaganie jest darem przekazywanym z serca. Pamiętaj o tym podczas wypełniania deklaracji podatkowej. Twój 1% podatku przekazany na Obywatelską Fundację Pomocy Dzieciom może pokryć takie cele jak: promocja i ochrona zdrowia dzieci i młodzieży, świadczenie pomocy dzieciom poszkodowanym w wypadkach drogowych i komunikacyjnych, świadczenie pomocy dzieciom w leczeniu i rehabilitacji, ułatwianie dzieciom i młodzieży dostępu do wykwalifikowanej opieki zdrowotnej, popularyzacja profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób dziecięcych.
Przekaż tak jak ja 1% swojego podatku na rzecz Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom wpisując w swoje rozliczenie KRS 0000140007 zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ulga na internet

Hillary (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Troszkę śmieszy mnie to ze można się rozliczać tylko dwa lata z rzędu... przynajmniej tak wywnioskowałem z tego: http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/ulga-internetowa-2012.html

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo