Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz na Zgodę 2014. Marek Plura: Zgoda buduje ślónsko nacjo

Marek Plura
Marek Plura
Marek Plura arc.
Marsz na Zgodę 2014 odbędzie się 25 stycznia. Ruch Autonomii Śląska w ten sposób chce upamiętnić ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945 roku - zamordowanych, wywiezionych do ZSRR, uwięzionych w obozach, a także ich rodziny. Do udziału w marszu zaprosił poseł Marek Plura. PRZECZYTAJ

"We sobota 25 stycznio póńdymy na Marsz na „Zgoda” ku bramie lagru, kaj nasze łojce Ślónzoki byli tropiyni aże ku śmierci, abo wywożóni do Rusyje na ciynżki roboty. Ta brama to je jyny znak, bo takich lagrów, a takigo ciyrpiynio było mocka na cołkim Wiyrchnim Ślónsku, a ci kierzi tam byli znodli sie we lagrze, a i umiyrali jyny s’kuli tego, iże byli ze naszyj ślónskij nacyje – jyny s’kuli tego! Zrobiyły nóm to ruskie a polskie kómónisty, a bes’to richtik boli kej dzisiej polski Sónd Nojwyższy godo, iże ślónskij nacyje ni’ma… Ale my Ślónzoki sam sóm, a PAMIYNCYMY! A bydymy dali Ślónzokami kej bydymy pamiyntać ło tyj łostudzie, a ło cołkij naszyj ślónskij históryji. Bestóż piyknie dziynkuja wszyjskim, kierzi dowajóm na msze świynte za Ślónzoków, kierzi świycóm świyczki na ślónskich grobach a na dynkmalach. Ale mómy tyż Marsz na „Zgoda”, za kiery móm wielko zoca dlo Ruchu Autonomie Ślónska, kiery tyn marsz napoczón a kiery go dali łorganizuje.

ZOBACZ TAKŻE:
Marsz na Zgodę 2014 odbędzie się 25 stycznia [TRASA MARSZU, PROGRAM, ZDJĘCIA]

Bydź’my wszyscy my Ślónzoki na „Zgodzie” we zgodzie – bydź’my we kupie, bydź’my za jedno, bydź’my jako jedna nacyjo, jako jedna ślonsko familijo! Niechej przidóm wszyjski ślóński zwiónzki a ferajny, a ekstra wszyjski ze Górnoślónskij Rady. Zaproszóm Wos rostómiyli tak łod serco, jak’ech Wos prosiył na Giszowiec, kej my ło zerychtówaniu ty Rady rzóndziyli. Przidźcie ze waszymi fanami, coby my wszyjscy widzieli jako nas je moc, a jako my sóm wszyjscy rowni podle naszyj słoński históryje. Jest to tyż świynto regionalne, kiere skozoł Ślónski Syjmik. Skuli tego wierza, iże nie braknie tam Wojewody, Marszałka, wszyjskich Posłów a Synatorów, Prezydyntów Miast, Starostów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych a i wszyjskich inkszych, kierzi chcóm dać zoca zabitym Ślónzokóm, a kierych my Ślónzoki se do władze wybrali. Jyny niechej’by sie rzodyn niy’łopowożył tam robić polityki, abo welunkowyj akcyje!

Niechej’by tyż nikej rzodyn Ślónzok drugimu niy tuplikówoł kiery je lepszy, abo wiynkszy Ślónzok, abo iże mo ku czymu wiynksze prawo jako drugi. To by bóła srómota na nasze świynte ślónski wartojści. Wszyscy my sóm we ślónskij nacyji rowni, jako’bóńdź godómy, tak jako i my sóm rowni u Pónbóczka. Trefmy sie na „Zgodzie” a we zgodzie a porzykejmy, tak za umrzytych jako i za żywych Ślónzoków, coby my se mógli dalij żyć sam po naszymu, po ślónsku.

W tym roku mija 95 lat od kiedy Górny Śląsk został rozdarty pomiędzy trzy państwa: Niemcy, Polskę i Czechosłowację. Te swoiste rozbiory krwawo zaowocowały bratobójczą walką. Zaowocowały też po dziś dzień niezrozumieniem naszej śląskiej złożonej, ale spójnej tożsamości i przywłaszczaniem sobie prawa do jej definiowania nie tylko przez te trzy państwa, ale i przez kolejnych zarządców Górnego Śląska, którymi były komunistyczne organy armii i administracji Związku Sowieckiego i Polski Ludowej.
W latach 1945-48 wspólnie realizowały one proces wynaradawiania Ślązaków. Sowieci wspomagani przez polski Urząd Bezpieczeństwa i Wojewodę Śląsko-Dąbrowskiego organizowali masowe wywózki Ślązaków do katorżniczej pracy w ZSRR, z których kilkadziesiąt tysięcy zginęło. Komunistyczna administracja polska metodą represji i propagandy starała się wymazać śląskość ze świadomości mieszkańców zarówno niemieckiej, jak i polskiej części Górnego Śląska - Wojewoda A. Zawadzki w maju 1945 r. w Katowicach stwierdził: „Na zawsze skończył się okres traktowania Ślązaków jako narodowość odrębną…”. Niestety echa tego stalinowskiego ukazu plugawo brzmią do dziś w wyroku Sądu Najwyższego, który odmawia obywatelom RP prawa do zrzeszania się, a Ślązakom odmawia podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do samostanowienia o swojej tożsamości.

Nikt nas Ślązaków nie zrozumie, kto choć nie spróbuje naszej historii, naszej mowy i obyczaju… Wielu zapewne w wyborczym maratonie tu na Śląsku zacznie się niedługo ścigać kto bardziej śląski, kto bardzij je sam stela, kto gryfniejszy, kto piykniejszy. O dwie rzeczy wszystkich proszę – i siebie: przyjdźmy we zgodzie na „Zgodę” i tak po cichu, po naszymu włączmy w modlitwę nad śląskimi mogiłami przyrzeczenie, że o prawo do śląskiej tożsamości i godności będziemy walczyć wszędzie, gdzie nam wyborcy pozwolą… i że w wyborczej gorączce przenigdy nie użyjemy śląskości przeciwko sobie, a śląskich wartości jak wiara, rodzina, praca i spolegliwość nigdy nie zszargamy… Ochoćmy razem na „Zgodę” spróbować jak smakuje śląska historia i wobec niej pokora.

Plura Marek Poseł ku Polskiymu Syjmowi

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z 2010r. Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej obchodzony jest w ostatnią niedzielę stycznia w celu uczczenia pamięci Ślązaków represjonowanych w latach 1945-1948. Zrodził się on z inicjatywy radnych Ruch Autonomii Śląska i jest czczony przez osoby o tożsamości śląskiej. Symbolem tej ukrywanej przez lata tragedii stał się obóz koncentracyjny w Świętochłowicach-Zgodzie. Podlegał on Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Choć przewidziany był na 1500 więźniów, stan jego obłożenia wynosił 2500-2700 osób. Z niespełna 6000 osób w ciągu ok. 300 dni istnienia obozu zmarło co najmniej 1855.

Obóz był elementem szerszych czynów o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców regionu. W pierwszym okresie działania te sprowadzały się do mordów, gwałtów, grabieży i dewastacji materialnego dziedzictwa, dokonywanych przez Armię Czerwoną. Po przejściu frontu przez Górny Śląsk władze sowieckie i polskie uruchamiały liczne obozy pracy. Przymusowo wysiedlano Ślązaków, a tysiące górników, hutników i innych specjalistów deportowano do katorżniczej pracy w przemyśle Związku Radzieckiego.

Większość z nich nie wróciło do swoich żon i dzieci, a pamięć o tej tragedii w czasach PRL była zakazana i wymazywana. Stad też brak jednoznacznych źródeł co do rozmiaru represji. Szacuje się, że za swoją śląskość zapłaciło życiem lub cierpieniem ponad 100 tysięcy osób.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Marsz na Zgodę 2014. Marek Plura: Zgoda buduje ślónsko nacjo - Dziennik Zachodni