Udany debiut GPW na Giełdzie Papierów Wartościowych

  Udany debiut GPW na Giełdzie Papierów Wartościowych

  PS, GPW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Debiut GPW

  Debiut GPW ©ARC DZ/GPW

  Udany debiut GPW na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na otwarciu kurs wzrósł o 18,02 proc. Kurs wyniósł 50,75 zł.
  Debiut GPW

  Debiut GPW ©ARC DZ/GPW

  Po dwóch dekadach sukcesów i rozwoju warszawska Giełda Papierów Wartościowych zadebiutowała 9 listopada 2010 r. na GPW. Świadkami pierwszych minut notowań akcji warszawskiej Giełdy był Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów oraz Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa. Gospodarzem ceremonii był Ludwik Sobolewski, Prezes GPW. Debiut GPW zgromadził również liczne grono polskich oraz zagranicznych uczestników rynku kapitałowego, przedstawicieli rządu RP, parlamentarzystów, senatorów oraz - przede wszystkim - inwestorów.


  Dzisiaj jest dzień pełen symboli. Powstanie Giełdy było spełnieniem marzeń, tęsknot wielkiego ruchu ludzi. Giełda stała się w nowoczesnej Polsce symbolem wolności, ale także symbolem polskiej dumnej gospodarki. Giełda stała sie także wyznacznikiem najwyższych standardów oraz symbolem z trudem rodzącego się zaufania Polaków do wolnej gospodarki. Trzeźwo i ambitnie oceniamy przyszłość GPW jako solidne i ważne centrum w tej części Europy. - powiedział Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów.

  - Prywatyzacja poprzez Giełdę, budowa siły rynków kapitałowych to konsekwentne budowanie siły Warszawy jako centrum finansowego w tej części Europy. Debiut GPW jest ogromnym sukcesem inwestorów i Giełdy, historycznym dniem i bardzo ważnym wydarzeniem dla naszych rynków kapitałowych - powiedział Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa.

  - Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego historycznego sukcesu - to była bezprecedensowa transakcja, która zakończyła sie bezprecedensowo znakomicie. Praca nad IPO Giełdy była przyjemnością i wielką przygodą. Szkoda, że można to przeżyć tylko raz - powiedział Ludwik Sobolewski, Prezes GPW.

  Oferta akcji GPW spotkała się z historycznym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych, którzy złożyli ponad 323 tysiące zapisów na akcje oraz polskich i globalnych instytucji, które zgłosiły popyt ponad 25-krotnie przewyższający liczbę akcji dla nich przeznaczonych.

  Na otwarciu pierwszego dnia notowań akcji GPW zawartych zostało 6.932 transakcji o wartości 75,4 mln zł i wolumenie obrotu 742.936 szt. Kurs akcji GPW na otwarciu wzrósł o 18,02% (w stosunku do kursu odniesienia 43 zł) do poziomu 50,75 zł. Na otwarcie notowań akcji warszawskiej Giełdy inwestorzy złożyli 25,8 tys. zleceń.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama