Mija 8 lat od katastrofy w hali MTK. Wiele osób nadal walczy...

  Mija 8 lat od katastrofy w hali MTK. Wiele osób nadal walczy o odszkodowanie

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mija 8 lat od katastrofy w hali MTK. Wiele osób nadal walczy o odszkodowanie
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Ta tragedia wstrząsnęła całym krajem. W niedzielę mija ósma rocznica zawalenia się hali w Chorzowie. Zginęło wówczas 65 osób.
  Proces karny w sprawie katastrofy trwa już piąty rok i jego końca nie widać. Nadal toczą się też sprawy cywilne o odszkodowania. Tymczasem mija osiem lat od dnia, kiedy na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich pod ciężarem śniegu i lodu zawalił się dach hali, zabijając 65 osób i raniąc ponad sto.

  - Przesłuchano już 222 osoby. Przeprowadzono dowody wnioskowane przez prokuraturę. Obecnie biegli zapoznają się z dodatkowym materiałem zebranym w czasie procesu. Konieczna będzie ich opinia uzupełniająca - podkreśla sędzia Jacek Krawczyk z Sądu Okręgowego w Katowicach.

  ZDJĘCIA Z KATASTROFY:
  Rocznica katastrofy hali MTK. Zobacz wstrząsające zdjęcia archiwalne


  Dodaje, że nie można obecnie jeszcze przewidzieć terminu zakończenia procesu.

  Odpowiadają w nim m.in. dawni szefowie spółki MTK, projektanci hali i była inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie. Według prokuratury na tragedię złożyły się błędy i zaniechania w fazie projektowania i budowy hali, a także jej użytkowania i nadzoru nad budynkiem.

  Poszkodowani oraz rodziny ofiar katastrofy nadal domagają się sprawiedliwości w sądach cywilnych. Marcin Marszołek, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Wokanda, które reprezentuje obecnie 36 poszkodowanych, twierdzi, że są oburzeni sposobem, w jaki traktuje ich państwo polskie. Przytaczają przykład Łotwy i katastrofy w hipermarkecie w Rydze (listopad 2013 roku, 54 ofiary śmiertelne). Tam każda z rodzin ofiar, zanim jeszcze zakończyła się akcja poszukiwawcza, dostała znaczną pomoc.

  Samorząd Rygi zadeklarował wypłacenie każdej rodzinie osoby, która zginęła w katastrofie, 14 tys. euro. Osoby poszkodowane otrzymały jednorazową pomoc w kwocie do 7 tys. euro, w zależności od stopnia obrażeń.

  - U nas takiej formy pomocy zabrakło. Najpierw pozywaliśmy MTK, teraz Skarb Państwa w osobie prezydenta Chorzowa.

  Początkowo reprezentowaliśmy 68 osób. Część procesów już się zakończyła. Obecnie nasi adwokaci reprezentują 36 osób.

  Najwyższe zasądzone odszkodowanie to 250 tys. zł dla rodziny i renta - wylicza Marszołek. Podkreśla, że wielu z poszkodowanych nie złożyło jeszcze pozwów. Nadal mogą to zrobić, jeśli zakończy się proces karny.

  Z doświadczeń śląskich prokuratorów korzystali niedawno śledczy z Rygi na Łotwie. Przyjechali do Katowic po listopadowej tragedii. Jak informowała wówczas rzecznik prokuratury Marta Zawada-Dybek: - Opowiedziano prokuratorom z Łotwy, jak wyglądało polskie śledztwo, w szczególności jak gromadzono dowody, jak przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, jakie pytania zadano biegłym i jakiej oni byli specjalności, aż wreszcie: jak przygotowano akt oskarżenia. Prokuratorzy przekazali również stronie łotewskiej kserokopie opinii biegłych wydanych w polskim śledztwie.


  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MTK.

   adamzzawiercia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   No nie wiem jak można długo jeszcze poszukiwać winnych.? Aż się sprawa przedawni? Kpina Polskiego rządu i prokuratury z sadami włącznie. prawdopodobnie to osoba wysoko postawiona pobierała zyski
   z...rozwiń całość

   No nie wiem jak można długo jeszcze poszukiwać winnych.? Aż się sprawa przedawni? Kpina Polskiego rządu i prokuratury z sadami włącznie. prawdopodobnie to osoba wysoko postawiona pobierała zyski
   z tej hali o ile poszukuje teraz się kozła ofiarnego.! Na ulicy prze posesją ktoś łamie nogi, kto jest pociągany do odpowiedzialności, wiadomo właściciel owej posesji. jednakże za czystość i drożność
   tej ulicy odpowiedzialna jest gospodarka miasta. A więc właściciel posesji jest takowym kozłem ofiarnym na którego prokuratura jeszcze nie znalazła kandydata. Wstyd i parodia Polskiego wymiaru
   sprawiedliwości . szukanie czegoś co dawno zamieciono pod dywan...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rocznica

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie w niedzielę, a we wtorek - 8 rocznica jest 28 stycznia

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama