Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NOSPR imienia - DTŚ imienia... Czy wszystko musi być pomnikiem ku czci? Bez przesady

Marcin Zasada
Wojciech Kilar interesował się budową nowej siedziby NOSPR. Postępowi prac przyglądał się ostatnio w kwietniu minionego roku
Wojciech Kilar interesował się budową nowej siedziby NOSPR. Postępowi prac przyglądał się ostatnio w kwietniu minionego roku Mikołaj Suchan
Taka sytuacja: NOSPR imienia Wojciecha Kilara. Albo: DTŚ imienia Żołnierzy Wyklętych. A zamiast tras A1 i A2 - Autostrada Solidarności i Autostrada Wolności. Może to znak bliskości wyborów, a może zwykłe nasilenie politycznej pomysłowości. Nowa maniera, by wszystkie znaczące budowle przemianowywać na pomniki ku czci kogoś lub czegoś wcale nie jest odpowiednią drogą do upamiętniania słynnych i ważnych dla nas patronów.

Z pewnością jest wyjściem najłatwiejszym. Tuż po śmierci Wojciecha Kilara, poseł Jerzy Polaczek zaproponował, by budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, jedna ze sztandarowych inwestycji kulturalnych ostatnich lat na Śląsku, nosiła nazwisko wybitnego kompozytora. Kilar pod każdym względem zasłużył na największe honory.
Ale czy "dopisywanie" go do nazwy gmachu NOSPR to naprawdę najlepsze na co nas stać w oddaniu mu hołdu? Salomonowy wyrok w tej sprawie wydały władze Katowic i szefostwo Orkiestry: plac Wojciecha Kilara, przy którym mieścić się będzie siedziba NOSPR.

DTŚ Żołnierzy Wyklętych?

W opisywane zjawisko wpisuje się ostatnia inicjatywa prezydenta Bronisława Komorowskiego, który postuluje, by autostrady A1 i A2 nazwać, odpowiednio: mianami "Solidarności" i "Wolności". "Skrzyżowanie tej historycznej, ale i tej międzyludzkiej, rodzinnej oraz narodowej Solidarności z Wolnością, to najsilniejsze i najpiękniejsze źródło polskiej energii" - wyjaśnił prezydent w noworocznym orędziu.

Pomysł wywołał raczej konsternację wśród zdecydowanej większości komentatorów i szybko stał się obiektem żartów internautów. "A nie można normalnie, panie prezydencie? A1 i A2? Po co mieszać państwowe drogi z oparami wolności i solidarności w kraju, który szuka normalności?" - trafnie zauważył użytkownik Lancelot na naszym forum.

Do specyficznie pojętej normalności politycy co jakiś czas chcą prowadzić nas Drogową Trasą Średnicową. Nazwa DTŚ musi brzmieć wyjątkowo banalnie, bowiem postulowano już, by ochrzcić ją imieniem Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego. Teraz Marek Berezowski, były gliwicki radny, wnioskuje, by odcinek trasy w Gliwicach i Zabrzu zamienił się w Aleję Żołnierzy Wyklętych.

Fundacja, nie tabliczka

Prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego podkreśla, że mnożenie patronów w każdym możliwym fragmencie naszej przestrzeni publicznej wywołuje odwrotny skutek i docelowo może prowadzić do dezawuowania tych, których próbujemy upamiętnić.

- Takie inicjatywy nie podnoszą wartości człowieka, a najgorzej, gdy są próbami politycznej autokreacji - mówi socjolog. - Dziś dyskutujemy o Wojciechu Kilarze, którego dzieło, moim zdaniem, powinna kontynuować fundacja na wzór tej założonej po śmierci Wisławy Szymborskiej.

Prof. Szczepański dodaje też, że dobrym pomysłem jest też festiwal muzyki filmowej proponowany na łamach DZ. Każdego patrona można uhonorować lepiej niż tylko chrzcząc budynki.

CZYTAJ KOMENTARZ:
Zasada: Spodek. Po prostu


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!