Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język polski coraz bardziej popularny w Chinach. Chińczycy z Jaworzna też się go uczą

Anna Zielonka, Paweł Pawlik
Chinka Xiaohong Wei i Polak Michał Tomanek mają dwie córeczki, Izę i Maję. W Jaworznie, w chińskiej hali w Jeleniu, pan Michał ma swój punkt handlowy. On bardzo dobrze mówi po chińsku, jego żona uczy się języka polskiego i radzi sobie z nim coraz lepiej
Chinka Xiaohong Wei i Polak Michał Tomanek mają dwie córeczki, Izę i Maję. W Jaworznie, w chińskiej hali w Jeleniu, pan Michał ma swój punkt handlowy. On bardzo dobrze mówi po chińsku, jego żona uczy się języka polskiego i radzi sobie z nim coraz lepiej Lucyna Nenow
Na Uniwersytecie Północnowschodnim w Chinach język polski jest bardzo popularny. Sprawdziliśmy, czy Chińczykom z Jaworzna łatwo przychodzi przyswajanie naszego języka

Język polski staje się modny i coraz bardziej popularny. Gdzie? Mimo że może to wydawać się nieprawdopodobne, chętnych do nauki przybywa w Chinach. Młodzi Chińczycy z Uniwersytetu Północnowschodnie-go w Shenyang tłumnie zapisują się na lektorat j. polskiego, prowadzony przez wykładowcę z Uniwersytetu Śląskiego.

Polski jest modny

Zajęcia prowadzone przez Adama Antoniewicza, pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego, cieszą się sporym zainteresowaniem. - W semestrze zimowym chętnych było 20 osób. W semestrze letnim na zajęcia z języka polskiego zapisało się już 120 chińskich studentów - mówi Antoniewicz, lektor języka polskiego.

Jak przyznaje, znajomość naszego ojczystego języka jest dla młodych Chińczyków szansą na znalezienie dobrej pracy w firmach i instytucjach działających w Polsce. Ale to niejedyny powód dużego zainteresowania tymi zajęciami. Lektor przyznaje, że wśród chińskich studentów nauka polskiego jest… modna. - Studenci lubią się chwalić swoim kolegom, że znają język polski i że chodzą na takie zajęcia - mówi Antoniewicz.

Nauka języka i kultury polskiej w Shenyang jest efektem podpisania porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Północno-wschodnim. W marcu do Chin wyjedzie trzech polskich studentów UŚ, a do Katowic przyjedzie pięciu studentów Uniwersytetu Północnowschodniego, dla których nauka na Śląsku jest szansą na błyskotliwą karierę. Czy młodzi Chińczycy przyjeżdżający do Polski są w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda życie w kraju nad Wisłą? Zdaniem Adama Antoniewicza, chińska młodzież docenia zalety Polski, zna też naszą kuchnię. - W Chinach, w sklepach z importowaną żywnością, dostępne są produkty z Polski. Jest polskie mleko, piwo Żywiec, wódka wyborowa, czy wyroby Wedla - dodaje.

Polski to trudny język

W naszym regionie najwięcej Chińczyków można spotkać w Jaworznie, gdzie w dzielnicy Jeleń od kilku lat działa Chinatown, czyli Chińskie Centrum Handlu Hurtowego. Jaworznianie chińskiego pochodzenia oprócz prowadzenia biznesu, zakładają tu rodziny, wysyłają dzieci do szkół i przedszkoli, łączą się w pary z Polakami i coraz lepiej dogadują się po polsku.
Wczoraj odwiedziliśmy ich i próbowaliśmy się dogadać po polsku. Bywało różnie, jedni nie rozumieli ani słowa, inni z kolei dogadywali się bez problemu. - Chodzę na kurs języka polskiego na Uniwersytecie Śląskim - mówi Xiaohong Wei. Zajmuje się akupunkturą. - W Polsce mieszkam od 4 lat. Przyjechałam tu z mężem, który jest Polakiem - dodaje. Uważa, że polski jest trudniejszy niż chiński.
Michał Tomanek, małżonek pani Xiaohong, ma punkt handlowy w chińskim centrum w Jeleniu. Mówi z kolei bardzo dobrze po chińsku, dlatego w Chinatown dogaduje się ze wszystkimi pracownikami. - A Chińczycy? Większość z nich umie po polsku. Nie wszystkim wychodzi dobrze wymowa, kaleczą, ale sobie radzą - mówi.

Polska dla studentów z Chin jest egzotyczna

Rozmowa z Adamem Antoniewiczem, lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Północnowschodnim w Shenyang w Chinach, pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego.

Dlaczego chińscy studenci chcą uczyć się języka polskiego?
Polska jest rozwijającą się gospodarką, więc naturalne jest, że chińskie firmy są zainteresowane naszym rynkiem. Studenci widzą w tej sytuacji szansę na pracę w firmie czy instytucji, która operuje w Polsce bądź w polskiej firmie, która inwestuje w Chinach.

Czyli zainteresowanie wynika ze względów czysto pragmatycznych?
Nie tylko. Polska dla młodych Chińczyków jest egzotycznym, atrakcyjnym krajem. Interesują się naszą historią, zwyczajami, kulturą i sztuką. Prócz Chopina znają np. wielu naszych reżyserów. Wajda, Polański, Kieślowski to nazwiska znane chińskim studentom. Często dyskutujemy o polskich filmach.

Czyli wyjeżdżając do Chin będziemy mogli się dogadać w ojczystym języku?
Zainteresowanie nauką języka polskiego jest coraz większe. W pierwszym semestrze na zajęcia chodziło 20 osób, teraz jest ich już 120. Uważam, że w ciągu roku chiński student jest się w stanie nauczyć języka polskiego w stopniu komunikatywnym.
(PP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Język polski coraz bardziej popularny w Chinach. Chińczycy z Jaworzna też się go uczą - Dziennik Zachodni