Autonomia dla Śląska: Tarnów Opolski chce autonomii, bo...

  Autonomia dla Śląska: Tarnów Opolski chce autonomii, bo dzieci nie mają śniadań

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tarnów Opolski opowiedział się za autonomią Śląska
  1/3
  przejdź do galerii

  Tarnów Opolski opowiedział się za autonomią Śląska ©Wojciech Glensk

  Tarnów Opolski jest kolejną gminą, która popiera dążenia do autonomii Górnego Śląska. Radni Tarnowa Opolskiego 27 stycznia jednogłośnie wsparli tym samym burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga, który jako pierwszy samorządowiec wezwał innych do działań na rzecz wprowadzenia gospodarczej i politycznej autonomii. - Przykro jest patrzeć na emerytów i rencistów, którzy nie wykupują leków ze względu na brak pieniędzy na nie. Przykro jest patrzeć na dzieci, które przychodzą do szkoły bez śniadania - czytamy w uzasadnieniu decyzji radnych Tarnowa Opolskiego.
  Autonomia Górnego Śląska dla Tarnowa Opolskiego:

  Tarnów Opolski jest kolejną gminą Górnego Ślaska, który opowiedział się za autonomią gospodarczą Śląska. Do tej pory uchwałę popierającą dążenia do autonomii Śląska przyjęło już kilka samorządów województwa śląskiego, m.in. Mysłowice, Mszana (powiat wodzisławski) i Krzanowice (pow. raciborski). To gminy, które już podjęły uchwały popierające działania Przewdzinga. A następne stoją w kolejce, bo hasła burmistrza Zdzieszowic chwytają nawet tam, gdzie nie docierali "zatwardziali autonomiści".

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  AUTONOMIA ŚLĄSKA: BURMISTRZ ZDZIESZOWIC W PROKURATURZE ZA NAWOŁYWANIE DO SEPARATYZMU


  Dzisiaj przyszła pora na pierwszy samorząd powiatu opolskiego. Na posiedzeniu Rady Gminy Tarnów Opolski, przyjęto jednogłośnie uchwałę popierającą działania burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga na rzecz wprowadzenia gospodarczej i politycznej autonomii.

  - Przed podjęciem uchwały głos zabrał Wójt Gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz który przyznał, że autonomiczne samorządne regiony to sprawa pilna, bo skandalicznym jest niedawny przypadek, gdy urzędy centralne "nagradzają" dobre wyniki finansowe jego gminy zabierając mu dodatkowe fundusze - informuje Wojciech Glensk z zarządu Opolskiego Regionu Ruchu Autonomii Śląska.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  CZY AUTONOMIA JEST OPŁACALNA? CZYTAJ I SKOMENTUJ

  W uzasadnieniu uchwały napisano:
  Intencją Burmistrza Zdzieszowic jest wyodrębnienie gospodarcze regionów. Ma to na celu uniemożliwienie wypływu wypracowanych w danym regionie środków do budżetu centralnego.
  Propozycja jest zmiana zapisów ustawy i podwyższenie wysokości wpływów z podatku PIT i CIT do budżetów lokalnych.

  Wyżej opisane uregulowanie prawne jest tylko jednym z wielu przepisów negatywnych dla samorządów terytorialnych. Notorycznie gminom dokłada się realizacje nowych zadań, ale w ślad za tymi zadaniami nie idą dotacje. Gminy ze swoich środków dopłacają coraz więcej do nowych nakładanych na nie przez zapisy ustaw zadań. Przykładem niech będą zadania związane z utrzymaniem oświaty (dotacja pokrywa około 50% faktycznych wydatków), dodatki mieszkaniowe, obowiązek zapewnienia lokali socjalnych i komunalnych, opieka społeczna, której liczba podopiecznych stale wzrasta.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (27)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przepraszam, ale czy te dzieci w Tarnowie Opolskim nie mają swoich rodziców?

   Alojz aus Czułów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Dotychczas uważałem, że dzieci mają dostać śniadanie od swoich rodziców. Teraz zaś dowiaduję się, że śniadanie ma dać dzieciom autonomia. Czy to przypadkiem nie jest jakieś pomieszanie pojęć?...rozwiń całość

   Dotychczas uważałem, że dzieci mają dostać śniadanie od swoich rodziców. Teraz zaś dowiaduję się, że śniadanie ma dać dzieciom autonomia. Czy to przypadkiem nie jest jakieś pomieszanie pojęć? Obowiązkiem rodziców jest wykarmienie dzieci. jak tego nie robią, to państwo powinno ich wziąć za wszarz i zmusić do tego. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a my cierpliwie czekomy u nas w Raciborzu na podwojne tablice

   von Ratibor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   pozdrawiamy nawet glubczyckich i kietrzanskich hadziaji. pyrsk

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   re

   jj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Cały czos godom precz z polskim okupantym z noszyj ziymi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   Ernest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22

   Gratuluję autorowi artykułu, że napisał o Tarnowie Opolskim, że leży na Górnym Śląsku. Niestety w redakcji wciąż są tacy, którzy twierdzą, że Opole to inny względem Katowic region.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   opolszczyzna

   sisi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Szanowny Dzienniku , dlaczego w tagach nie ma Mniejszości Niemieckiej? przecież to teren działania opolskiego TSKN-nu a nie RAŚ!


   Zdjęcie autora komentarza
   :::

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

   terenem działania mniejszości niemieckiej są wszystkie tereny zrabowane Niemcom przez Polske (i nie tylko bo jest koło w Łodzi gdzie już w XIX imigrowali Niemcy-sporo ze Śląska również.)
   terenem...rozwiń całość

   terenem działania mniejszości niemieckiej są wszystkie tereny zrabowane Niemcom przez Polske (i nie tylko bo jest koło w Łodzi gdzie już w XIX imigrowali Niemcy-sporo ze Śląska również.)
   terenem działania RAŚ jest Śląskzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   The Rolling Stones!!!

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 1

   Kamienie na szaniec przeistoczyły się w toczące się kamienie!!!
   Tej siły nikt już nie zatrzyma, tego żaden przigłup z cielmicczyzny ani też samozwańczy sarmacki soroń o nick-u Gliwiczanin - nie...rozwiń całość

   Kamienie na szaniec przeistoczyły się w toczące się kamienie!!!
   Tej siły nikt już nie zatrzyma, tego żaden przigłup z cielmicczyzny ani też samozwańczy sarmacki soroń o nick-u Gliwiczanin - nie ukryje i zakłamie!
   Skończyło się "sraanie po krzokach" - muszą teraz te "ptoki" stanąć twarzą w twarz z tym, co próbowali od prawie 69 lat ukryć i zdezawuować! Z naszą Śląską historią i tożsamością. I z nami...
   Kultura zachodu nie dopuszcza aby odbierać komuś prawa nabyte, aby pozbawiać obywateli tego co im zostało dane i ogłoszone "pro publico bono"! Tego co jest potwierdzone historią i trwaniem autochtonów!
   Warszawa, jej władze, posłowie i senatorowie wybrani przez suwerenów do ściśle określonych celów i zadań, z chwilą wybrania ich w wyborach - zapomnieli o suwerenach i swoich obietnicach, zapomnieli o ślubowaniu poselskim czyli tzw. rocie.
   My Ślązacy - mówimy prosto - posłowie i senatorowie "mają nas tam, gdzie pan może pana majstra w duupę pocałować"!
   Ważni dla nich jesteśmy tylko do czasu jak trzimamy nad urną kartę wyborczą. Jak wrzucimy ją do urny - to co najwyżej możemy im skoczyć! Wtedy stajemy się podatnikami, kerzy muszą płacić na ich herezje, zachcianki i diety poselskie oraz partie polityczne!!!

   Panowie Ślązacy! Panowie pnioki, krzoki i ptoki, Hanysy i gorole! Zamieszkali na Śląsku Polacy, Niemcy, Prusacy, Czesi, Morawianie, Grecy, Francuzi, Holendrzy, Tatarzy oraz wszyscy, kerych nie wymieniłem!
   Mamy szansę zrobić coś dobrego dla Śląska, Mamy okazję być solą tej ziemi i jej włodarzami! Możemy decydować o naszym życiu, naszej ziemii i naszej i naszych dzieci - przyszłości! Mamy szansę pokazać posłom-celebrytom i pozostałym paciulokom - kaj ich momy i że na "wincej" nie mają co liczyć!!!
   Bez względu gdzie mieszkamy i jakie wartości wyznajemy!
   Wszycy ci, kerzy kochają Śląsk i traktują ją jako swoją małą ojczyznę - heimat!
   Ci, kerzy zostali wysłani na banicję ze swojej ojczyzny i ojcowizny a także ci, kerych tragiczny los i czasy rzuciły na Śląsk, połączmy siły i wykrzyczmy Warszawie - DOŚĆ sarmackiej dezynwolturze!
   Dość okłamywania i oszustw, dość politycznych szlbierstw! Dość utrzymywaniu soroni i sarmatów!
   Jesteście Warszawiacy jak jemioła - piękna, urocza ale... PASOŻYT!!!
   Moje hasło na dziś: niech żyje Warszawa! Na własny koszt!!!

   DOŚĆ także m.in. składania kwiatów pod wieżą spadochronową!!!
   Tak - to do Pana - Panie Prezydencie RP!
   To Pan jest historykiem z zawodu i z zamiłowania! Pan ma na usługach - za nasze podatki - dziesiątki osób doradzających Panu! Nie ostrzegli Pana, że nie było żadnej obrony wieży spadochronowej? A może wystawili Pana na minę? A może reżyser filmu: Ptaki - ptakom, niejaki Komorowski - to ktoś z Pana rodziny? Jeżeli tak, to Pana doradcom i reżyserowi, należy - wzorem Lecha Wałęsy - podać nogę na do widzenia!
   I niech Pan nie liczy, że Ślązacy zagłosują na Pana w nadchodzących wyborach! Jedyne głosy na jakie może liczyć na Śląsku to przigłup Sandmenel z cielmicczyzny i soroń Gliwiczanin! Ale to już Pana wybór!

   Słuchejcie hanysy i gorole ( nie dotyczy Sandmenela, Gliwiczanina, A, sinchy, Gregora, potomka poleglego Niemca i wielu, wielu inkszych!).
   Lawina ruszyła, kamień za kamieniem - zaczyna się toczyć! Zawsze znajdą się tacy, którzy będą chcieli stanąć na drodze tej "lokomotywy". Życzymy im - wszystkiego najlepszego! I "kupę" wrażeń oraz sprawnej polckiej służby zdrowia, ale po ostatnich doniesieniach polckich mediów - nie wróżę im, jak to śpiewał zespół KOMBI: "słodkiego, miłego - życia! Wystarczy poczytać doniesienia o polckiej służbie zdrowia!

   Pakujcie soronie walizki - bo koniec wasz bliski!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cza coś robic

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Autonomia śląska została zniesiona dekretem kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera 8 października 1939 roku, a województwo to włączono bezpośrednio do Niemiec. Drugim dokumentem likwidującym odrębność...rozwiń całość

   Autonomia śląska została zniesiona dekretem kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera 8 października 1939 roku, a województwo to włączono bezpośrednio do Niemiec. Drugim dokumentem likwidującym odrębność Górnego Śląska była ustawa konstytucyjna Krajowej Rady Narodowej z 6 maja 1945 roku. Dokonania samorządu w okresie międzywojennym są nadal widoczne, a tęsknota za niezależnością nie wygasła wśród Ślązaków.
   Wszyscy w koło nos rombali w zadek .....może tera na nos kolyj żeby im łoddac ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślonzok

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Autonomia Śląska została Uchwalona i Powołana przez Sejm II-RP, tzw. Status Autonomiczny Woj. Katowickiego. Nikt poza Sejmem RP nie miał i niema prawa tej Ustawy OBALAĆ ,lub Likwidować ,a po...rozwiń całość

   Autonomia Śląska została Uchwalona i Powołana przez Sejm II-RP, tzw. Status Autonomiczny Woj. Katowickiego. Nikt poza Sejmem RP nie miał i niema prawa tej Ustawy OBALAĆ ,lub Likwidować ,a po Transformacji ,po Komunie ,po 89r. Prawowity Sejm III-RP ,tego też NIE ZROBIŁ. Krajowa Rada Narodowa ,była samozwańczym Organem nie mającym z Konstytucją nic WSPÓLNEGO ,to była Banda Sowieckich Pachołków na Usługach Moskwy.To był samozwańczy DEKRET niby znoszący, jeszcze przed zakończeniem wojny ,6-Maja wojna trwała w najlepsze , a oni już znoszą coś czego nie powoływali, śmieszne.Co by się z tym stało ,jakby Hitler odrzucił A.CZ. z pod Berlina na Wschód ,a Alianci za nim pociśli by Rusów nazot za Bug, były takie plany (brakło im 2-tygodnie ) Aliantów- Berlin Zachodni.Dokonania Samorządu Autonomicznego w okresie Międzywojennym jeszcze długo będą widoczne w Katowicach i na Górnym Śląsku ,bo są SOLIDNE zrobione przez FACHOWCÓW GÓRNOŚLĄSKICH- AUTOCHTONÓW.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Caly narod buduje stolice" - Stolica odbudowana, rozbudowana,............>>>

   OS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22

   .............>>> ale cala Polska dalej buduje stolice.

   Te hasla pochodza z okresu po wojnie i zwiazane sa z powstaniem warszawskim,
   gdy "narod" (troszku) sprowokowal sytuacje do zburzenia stolicy...rozwiń całość

   .............>>> ale cala Polska dalej buduje stolice.

   Te hasla pochodza z okresu po wojnie i zwiazane sa z powstaniem warszawskim,
   gdy "narod" (troszku) sprowokowal sytuacje do zburzenia stolicy - choc wojna zblizala sie ku koncowi,
   a stolica byla w dobrym stanie.

   Czy nie czas byloby przypomniec,
   ze stolica jest juz daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawno odbudowana
   i czas by
   zaczac budowac juz poza stolica.

   Mozna by tez "taka stolice" wydzielic z Polski i sprzedac na "miedzynarodowej licytacji",
   tak aby narod mogl nareszcie budowac u siebie.
   Nawiasem mowiac jest juz nowa stolica BRUKSELA i jest czas na budowe Europy Regionowzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wreszcie ludzie się budzą

   Polak z GŚ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

   To p..... Księstwo Warszawskie musi upaść

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za klamliwy zmanipulowany tytul!!" bo dzieci nie mają śniadań"

   za Wilusia bylo kla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Oczywiscie autor wolal pozostac anonimowy! Pewnie Terynia !

   Zdjęcie autora komentarza
   Nie podoba sie Macierz?

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 3

   Głodne dzieci i cierpiący emeryci niech podziękują i złożą kwiaty Korfantemu pod pomnikiem katowickiego pl. Sejmu Śl
   albo posrańcom śląskim przed tą ohydną pomnikową poczwarą k. Spodka


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawdziwym tworca polskiego Slaska (juz bez Autonomii) jest Jozef Stalin

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   ...Korfanty byl tylko przykrywka "francuskiej akcji"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ---

   --- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   ...wlasciwie to nalezaloby takze zlozyc kwiaty pod pomnikiem Jozefa Stalina,
   prawdziwego tworcy "polskiego Slaska".
   Tworcy "prawdziwie polskiego Slaska" - juz nawet bez autonomii.

   Problem w tym,...rozwiń całość

   ...wlasciwie to nalezaloby takze zlozyc kwiaty pod pomnikiem Jozefa Stalina,
   prawdziwego tworcy "polskiego Slaska".
   Tworcy "prawdziwie polskiego Slaska" - juz nawet bez autonomii.

   Problem w tym, ze najblizszy pomnik Stalina jest obecnie chyba w Gruzji.

   No ale jest pomnik zastepczy
   POMNIK ARMII CZERWONEJ w Katowicach na ... kosmiczne jaja ... Placu Wolnosci.
   ******************************************************************
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama