Cieszyn: Odkryto fundamenty średniowiecznej bramy

  Cieszyn: Odkryto fundamenty średniowiecznej bramy

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Edyta Subocz, rzeczniczka ratusza, pokazuje odkryte mury
  1/2
  przejdź do galerii

  Edyta Subocz, rzeczniczka ratusza, pokazuje odkryte mury ©Katarzyna Koczwara

  Nie siarczysty mróz, a odkrycia archeologiczne wstrzymały prace budowlane w centrum Cieszyna. Odkopano m.in. fragment bramy miasta.
  Na cieszyńskim placu Dominikańskim odsłonięto ceglane mury, prawdopodobnie będące sklepieniem piwnicznym lub elementem konstrukcyjnym fundamentu budowli. Na obecnym etapie prac archeologicznych mamy tu do czynienia z niezidentyfikowaną budowlą, która powstała w późnym średniowieczu i jak wskazują fragmenty naczyń z warstwy zalegającej bezpośrednio nad reliktami, istniała najpóźniej do około drugiej połowy XVII wieku - zauważa Ilona Smajek-Mądrzycka, kierownik badań archeologicznych z firmy Oppidum z Oświęcimia.


  Drugie odkrycie jest równie ciekawe, jeśli nie jeszcze ważniejsze z punktu widzenia historii miasta. - Na ul. Szersznika natomiast odsłonięto narożnik fundamentu kamiennego, zapewne bramy miejskiej, jako pierwszy, zewnętrzny element systemu bramnego. Jak wynika z zachowanych rycin i planów miasta Cieszyna, wjazdu od strony wschodniej bronił system trzech bram połączonych tzw. szyją wysuniętą na zewnątrz przed linię murów miejskich. Ograniczony inwestycją zakres wykopalisk nie pozwoli w pełni rozpoznać rzeczywistych rozmiarów obiektu. Do tego celu można byłoby w przyszłości wykorzystać metody bezinwazyjne, tj. georadar, i ustalić również w ten sposób położenie pozostałych części potrójnego systemu bramnego - wyjaśnia Ilona Smajek-Mądrzycka.

  Miasto otrzymało od konserwatora zabytków polecenie wykonania ratunkowych badań archeologicznych.

  - Chodzi między innymi, by po przeprowadzeniu badań, przed zasypaniem i utwardzeniem, zabezpieczyć odkryte relikty geowłókniną ochronną - mówi burmistrz Jan Matuszek.


  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama