Menu Region

Olimpiada Soczi 2014: Rekordowe Igrzyska pochłoną 50 mld...

Olimpiada Soczi 2014: Rekordowe Igrzyska pochłoną 50 mld dolarów? [REKORDY SOCZI]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

KAG

4Komentarze Prześlij Drukuj
XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi pod wieloma względami będą rekordowe. Wystarczy wspomnieć o rekordowych pieniądzach przeznaczonych na organizację Olimpiady - 50 mld dolarów. Dla porównania zimowe igrzyska w Vancouver w 2010 roku kosztowały ok. 6 miliardów dolarów. Olimpiada w Soczi 2014 rozpocznie się 7 i potrwa do 23 lutego. Olimpiada w Soczi - Rekordowe Igrzyska
1/7

^ Ogień olimpijski przemierzył ponad 40 tysięcy kilometrów. W sztafecie wzięło udział 14 tysięcy osób, którzy odwiedzili wszystkie stolice republik, regionów oraz okręgów znajdujących się w Federacji Rosyjskiej. Pochodnia z ogniem olimpijskim poleciała również w kosmos. Był to więc pierwszy kosmiczny lot olimpijskiej pochodni.

  • Szacuje się, że łącznie 3 miliardy telewidzów zobaczy Igrzyska.
  • Alina Artz - Rosyjska piosenkarka zaśpiewała piosenkę
  • Olimpiada w Soczi będzie najdroższą Olimpiadą w historii Igrzysk Olimpijskich. Rosja na zorganizowanie Olimpiady na początku planowała przeznaczyć 12 mld dolarów, wiadomo jednak, że łączne wydatki na Olimpiadę wyniosą ponad 50 miliardów dolarów. Dla porównania Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver w 2010 roku kosztowały 6 mld dolarów. Zimowe Igrzyska z 2006 roku w Turynie kosztowały  ponad 3 mld dolarów.
Olimpiada w Soczi będzie najdroższą Olimpiadą w historii Igrzysk Olimpijskich. Rosja na zorganizowanie Olimpiady na początku planowała przeznaczyć 12 mld dolarów, wiadomo jednak, że łączne wydatki na Olimpiadę wyniosą ponad 50 miliardów dolarów. Dla porównania Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver w 2010 roku kosztowały 6 mld dolarów. Igrzyska z 2006 roku w Turynie kosztowały ponad 3 mld dolarów.


Olimpijskie medale to kolejny rekordowy element Olimpiady w Soczi. Krążki z Soczi będą największymi w historii Zimowych Igrzysk. Brązowy medal ważyć będzie 460 g. Zawodnik, który zajmie drugie miejsce otrzyma srebrny medal o wadze 525 gram. Z kolei za pierwsze miejsce zawodnicy otrzymają srebrne, pozłacane medale o wadze 531 gram.

Średnica każdego z metali wyniesie 10 cm, a grubość 1 cm. Zawodnicy, których konkurencje rozegrane zostaną 15.lutego otrzymają wyjątkowe medale z miniaturowymi fragmentami meteorytu, który 15 lutego 2013 roku spowodował ogromne straty w Czelabińsku.

Igrzyska w Soczi mają być również wyjątkowe pod względem degradacji środowiska. Rzeka Mzymta przebiegająca przez Soczi jest jednym z wielu elementów przyrody, które ucierpiały na skutek budowy infrastruktury olimpijskiej. -Nigdzie na świecie nie buduje się szlaków komunikacyjnych na tak długim odcinku rzeki. Tak się nie wytycza kolei ani dróg - powiedział Vladimir Kimajev - działacz straży czystego Kaukazu.

Soczi znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Średnia temperatura w lutym to 8.7 °C. Soczi będzie wiec najcieplejszym miastem w historii Zimowych Igrzysk. Niektóre konkurencje nie będą jednak odbywały się w samym Soczi. Część konkurencji jak np. skoki narciarski odbędą się na Krasnej Polanie. Zimą temperatura spada tam do ok -10°C .

Ogień olimpijski przemierzył ponad 40 tysięcy kilometrów. W sztafecie wzięło udział 14 tysięcy osób, którzy odwiedzili wszystkie stolice republik, regionów oraz okręgów znajdujących się w Federacji Rosyjskiej. Pochodnia z ogniem olimpijskim poleciała również w kosmos. Był to więc pierwszy kosmiczny lot olimpijskiej pochodni.

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE: ZOBACZ ILE KOSZTOWAŁA OLIMPIADA W SOCZI ORAZ INNE, WYBRANE IGRZYSKA. PO NAJECHANIU NA OBRAZ WYŚWIETLĄ SIĘ PUNKTY Z CEREMONII OTWARCIA OLIMPIAD. CENY PODANE W DOLARACH
*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Zbig 45

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zbig45 (gość)  •

Szanowny Panie Redaktorze. Nie "medal o wadze 500 gram" lecz "medal o masie 500 gramów"

odpowiedzi (0)

skomentuj

polska transkrypcja

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dziennikarz (gość)  •

Szanowny Panie Autorze.
Nie Vladimir Klimajev a Władimir Klimajew! Istnieje coś takiego, jak polska transkrypcja nazwisk i nazw własnych z języków zapisywanych cyrylicą. To, że w telewizji pokazują podczas różnych zawodów sportowych rosyjskie czy ukraińskie nazwiska po angielsku, a nie po polsku, to nie dlatego, że tak jest prawidłowo, tylko dlatego, że nikomu się nie chce przerabiać grafik. Ale to nie oznacza, że nie mamy własnego języka i własnych zasad pisowni!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Soczi

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jola (gość)  •

Olimpiada w Soczi kosztowała ogromne pieniądze, obrazuje to ciekawa infografika na poradnikinwestowania.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj

POlak

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POlak (gość)  •

Wobec ataku na Ukraine, gdzie dokładnie cała społeczność Świata wie a chowa głowę - swoje rządy roztacza Putin - na znak protestu nie powinni jechac na te igrzyska. Niech sam Putin sobie na nich pocwiczy!!!!!!!!!!!! To byłby skandal Światowy i wielka przegrana polityczna i finansowa Putina. Dlatego nawołuję społecznośc wszystkich krajów - nie uczestniczcie w tych politycznych rozgrywkach Putina i nie jedzcie tam!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj