Pomnik polskich himalaistów stanie wiosną w Katowicach

  Pomnik polskich himalaistów stanie wiosną w Katowicach

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jest szansa, że wiosną w Katowicach stanie pomnik poświęcony tragicznie zmarłym himalaistom z tutejszego Klubu Wysokogórskiego. Podczas poniedziałkowego spotkania "klubowiczów" z przedstawicielami Urzędu Miejskiego i Muzeum Historii Katowic wstępnie ustalono lokalizację dla takiego postumentu. Miałby on się pojawić przy wejściu na teren zespołu zabytkowego kościoła św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki, tyle że poza jego ogrodzeniem. - W takiej lokalizacji możliwy byłby monitoring tego obelisku przez jedną z kamer zamontowanych obok kościoła - mówi Joanna Górska z biura prasowego katowickiego UM.
  A właśnie kwestia dozoru nad pomnikiem była dotychczas kwestią sporną między katowickim KW, a dyrektorem muzeum, który stał na stanowisku, że cały teren zespołu kościelnego jest obiektem zabytkowym i z tego powodu nie można tam umieszczać żadnych nowych elementów. Z kolei członkowie KW obawiali się, że postawiony poza strefą monitoringu obiekt może zostać zniszczony przez wandali.

  Jak zastrzegają urzędnicy, kompromis w sprawie lokalizacji obelisku wymaga jeszcze sformalizowania w postaci uchwały rady miasta. Dariusz Sokół z KW Katowice jest jednak przekonany, że teraz już będzie "z górki" i być może już na przypadającą 17 maja Noc Muzeów obelisk będzie stał w ustalonym miejscu.

  - Pojawiła się nawet propozycja, aby skwer, na którym stanie, nazwać imieniem taterników - relacjonuje Dariusz Sokół.
  Na pamiątkowym obelisku złożonym z siedmiu kamiennych bloków mają znaleźć się płaskorzeźby przedstawiające twarze tragicznie zmarłych himalaistów katowickiego KW: Henryka Furmanika, Andrzeja Hartmana, Rafała Chołdy, Jana Nowaka, Mirosława "Falco" Dąsala, Jerzego Kukuczki i Artura "Słonia" Hajzera.


  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POmnikuf STALe MAŁO POLACKO SZLAHETOWSKO HOROBA ROZDYNTYCH BUFONUF GOROLANDI

   777 GOROL TO PIES I LUPUS W LUDZKI SKÓRZE OWCA W KOSCIELE A WILK POZAKOSCIOŁYM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A DZIECI CHORE I GOŁODNE DZIADKI UMIERAJOM W BIYDZIE A MŁODZI WYKSZTAUCYNI EMIGRUJOM ZA ROBOTOM =BRAK NAJLEPRZYCH WYNIK WIDAĆ PO SZKOlnictwie SZPITALACH ITD POlityce. ZOSTAŁA BIYDA I GRUPKA...rozwiń całość

   A DZIECI CHORE I GOŁODNE DZIADKI UMIERAJOM W BIYDZIE A MŁODZI WYKSZTAUCYNI EMIGRUJOM ZA ROBOTOM =BRAK NAJLEPRZYCH WYNIK WIDAĆ PO SZKOlnictwie SZPITALACH ITD POlityce. ZOSTAŁA BIYDA I GRUPKA LEMINGOstany NADGOR0LSTWA =CI pSZI KORYCIE I RZŁOBIE.PZPR SB UB JELITA OKRONŁEGO KANTOWEGO STOLCA PO STALINOWSKIEGo PLUS RED ŻYDOSTWO NADPOLLACKUF. ICH SONDY KRAJ I PRAW0 = GÓRNIKI Z KWK WUJEK POPEŁNILI SAMOBÓJSTWO SPRAWIEDLIWY WYROK NA NIYWINNYCH =GOROLA CZOWIECZYŃSTWO P0ZNaĆ P0
   MIŁOŚĆI DO PSA NIGDY DO LUDZI. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I s problymu, by niy bolo problymu!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Na Placu Wolnosci?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama