Jest plan budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Budowa...

  Jest plan budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Budowa pochłonie 40-60 mld zł

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce mogłaby ruszyć w 2024 r., druga w 2035 r. - zakłada plan przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.
  Rząd przyjął we wtorek w formie uchwały Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). To harmonogram, który ustala tempo prac przy budowie dwóch pierwszych elektrowni jądrowych.

  Zgodnie z programem uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej powinno nastąpić do końca 2024 r.

  Ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na dostarczenie wybranej technologii dla pierwszej siłowni rząd chce przeprowadzić do końca 2016 r., budowa pierwszego bloku miałaby się zacząć w 2019 r.
  Na drugą połowę przyszłej dekady przewidziano kontynuację budowy kolejnych bloków pierwszej elektrowni (która - w zależności od technologii - ma mieć 2-3 bloki). W drugiej dekadzie planowane jest rozpoczęcie budowy kolejnej elektrowni - ma być ona ukończona w 2035 r.

  Program stwierdza, że wynik analizy porównawczej wskazuje, iż elektrownia jądrowa uruchamiana ok. 2025 r. będzie kosztowo konkurencyjna wobec innych, nawet najtańszych źródeł klasycznych. Obliczenia poczyniono przy koszcie uprawnień do emisji CO2 powyżej 20 euro (w wartości z 2012 r.) za tonę. Później konkurencyjność atomu ma jeszcze wzrosnąć z powodu oczekiwanych wzrostów cen uprawnień do emisji i paliw kopalnych.

  Jak wynika z rządowych wyliczeń, ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł.

  Rząd liczy na to, że udział w inwestycji zadeklarują energochłonne gałęzie przemysłu. "Ich udział w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia bezpiecznych dostaw energii po rozsądnej cenie" - czytamy w rządowym dokumencie.

  W przyjętym dokumencie rząd podkreśla, że wsparcie państwa dla inwestycji jądrowej nie musi oznaczać wsparcia o charakterze finansowym, mogą to być również działania polegające na wdrożeniu odpowiednich mechanizmów rynkowych lub zapewnienie możliwości pracy elektrowni jądrowych w podstawie obciążenia systemu elektroenergetycznego. "Narzędziem wsparcia inwestycji mogłyby być kontrakty na dostawy energii elektrycznej z elektrowni jądrowej, zawierane na zasadach rynkowych w formule zaakceptowanej przez KE" - czytamy też w PPEJ.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama