Ważne
  Śląska policja w 2013 roku: Mniejsza przestępczość i większa...

  Śląska policja w 2013 roku: Mniejsza przestępczość i większa wykrywalność [STATYSTYKI]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląska policja w 2013 roku: Mniejsza przestępczość i większa wykrywalność [STATYSTYKI]

  ©arc.

  Spadek przestępczości o niemal 4%, wzrost poziomu wykrycia sprawców przestępstw oraz mniejsza o ponad 20% ilość śmiertelnych ofiar wypadków i mniej pijanych kierowców na drogach naszego województwa – to najważniejsze wnioski, płynące z podsumowania pracy śląskich policjantów za cały 2013 rok.
  Śląska policja w 2013 roku: Mniejsza przestępczość i większa wykrywalność [STATYSTYKI]

  ©arc.

  W ciągu 12 miesięcy minionego roku odnotowaliśmy o 4731 mniej postępowań wszczętych ogółem we wszystkich kategoriach przestępstw (123616), niż w ciągu tego samego czasu 2012 r. (128347). Jednocześnie poziom wykrycia sprawców wszystkich przestępstw wzrósł z 66,3% do 67,6% w 2013 r.

  W kategorii przestępstw o charakterze kryminalnym policjanci wszczęli mniej o 7,2 % śledztw i dochodzeń, co w liczbach bezwzględnych daje różnicę 7000 zdarzeń. Wskaźnik wykrycia sprawców tych przestępstw wyniósł 57,2 % i był wyższy, niż w roku poprzednim.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Śląska policja: Stan bezpieczeństwa styczeń-grudzień 2013 - ZOBACZ STATYSTYKI - PDF


  Bardzo znacząco spadła ilość kradzieży samochodów, bo o 559 (22%), przy wysokim poziomie wykrycia sprawców, który wzrósł o ponad 15%, do poziomu 46 punktów procentowych. Oba te wskaźniki są najlepsze na przestrzeni ostatnich 5 lat.

  Zwalczanie przestępczości rozbójniczej (rozboje, kradzieże rozbójnicze, wymuszenia rozbójnicze) również osiągnęło w 2013 r. oczekiwany poziom. Zanotowaliśmy 10%-wy spadek w tej kategorii przestępstw, a wyrycie wzrosło do 86,8%. O ponad 3500 spadła ilość kradzieży, a o prawie 2100 stwierdzonych przestępstw ilość kradzieży z włamaniem.

  Nie sposób też pominąć kategorii przestępstw, w których wzrost liczby wszczętych postępowań świadczy o efektywności działania policjantów. Chodzi tu o przestępstwa związane z narkotykami i przestępstwa gospodarcze. W obu tych kategoriach odnotowaliśmy wzrost ujawnionych przestępstw, w porównaniu do poprzedniego roku, odpowiednio o 22% i 10%. Jednocześnie wykrywalność w tych kategoriach przestępstw jest bardzo wysoka – jej poziom przekracza znacznie 90%.

  W analizowanym okresie, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, odnotowaliśmy spadek liczby podejrzanych o 15% i spadek liczby nieletnich sprawców czynów zabronionych. Wynika to z ogólnej tendencji spadkowej w obszarze przestępczości kryminalnej, lecz nie można tu zbagatelizować wpływu szeroko pojętej profilaktyki (np. zaangażowanie śląskich policjantów w kampanie społeczne, współpracę z oświatą, pomocą społeczną itp.).

  Wzrosła natomiast liczba osób zatrzymanych na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa w siedmiu wybranych kategoriach przestępstw, określanych też jako czyny najbardziej dolegliwe społecznie (udział w bójce lub pobiciu, uszkodzenie ciała, przestępstwa rozbójnicze, kradzieże cudzej rzeczy, kradzieże z włamaniem, kradzieże i kradzieże samochodów oraz uszkodzenie mienia). Jest to wynikiem dokładniejszej analizy miejsc szczególnie zagrożonych w miastach naszego regionu oraz kierowania tam przez komendantów większej liczby policyjnych patroli.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama