Gdzie w Polsce się żyje lepiej niż u siebie? W Warszawie. A...

  Gdzie w Polsce się żyje lepiej niż u siebie? W Warszawie. A jak wypadło woj. śląskie? [BADANIA CBOS]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice
  1/4
  przejdź do galerii

  Katowice ©arc.

  55 proc. ankietowanych jest przekonana, że w niektórych regionach Polski żyje się lepiej niż w innych - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Respondenci najczęściej wskazywali na woj. mazowieckie, zwłaszcza na Warszawę i okolice.
  Co trzeci badany przekonany o istnieniu lepszych do mieszkania regionów uważa, że należy do nich województwo mazowieckie (63 proc.), a co piąty uściślił, że chodzi o Warszawę i okolice (19 proc.). Drugim najczęściej wskazywanym obszarem było województwo wielkopolskie (16 proc.), a 3 proc. mówiło konkretnie o Poznaniu. Dość często respondenci wymieniali również województwo pomorskie (10 proc.) i Trójmiasto (4 proc.), województwo śląskie (12 proc.) i Katowice (1 proc.), małopolskie (9 proc.) i Kraków (4 proc.) oraz dolnośląskie (9 proc.) i Wrocław (4 proc.).


  Dziesięć pozostałych województw oraz inne miasta - jak podkreśla CBOS - wymieniano sporadycznie.

  Co dwunasty (8 proc.) ankietowany jest przekonany, że w Polsce są miejsca lepsze do mieszkania; precyzował, że chodzi o duże miasta i ich okolice. Trzech na stu za lepsze miejsce uważało zachód kraju (3 proc.), góry (3 proc.) lub rejony nadmorskie (3 proc.). Niektórzy respondenci mówili o terenach uprzemysłowionych, rozwiniętych ekonomicznie (2 proc.).

  ZOBACZ TAKŻE:
  Śląskie to już nie czarny Śląsk. Jesteśmy liderem jakości życia
  Lubimy mieszkać w Katowicach. W Częstochowie i Bielsku-Białej już nie. Dlaczego?


  Z badań CBOS wynika, że niezależnie od miejsca zamieszkania, badani wskazywali najczęściej na Region Centralny jako miejsce do mieszkania lepsze niż inne (przynajmniej połowa mieszkańców wszystkich regionów). Najczęściej drugim wskazywanym regionem był teren zamieszkiwany przez ankietowanych. Wyjątek stanowili mieszkańcy Regionu Centralnego, którzy tak jak pozostali najczęściej wskazywali swój region oraz mieszkańcy regionu Wschodniego, którzy swój region wskazywali rzadziej niż pozostałe.

  Jak informuje CBOS, kryteria stosowane przez badanych są przede wszystkim natury ekonomicznej. Pytani o uzasadnienie wskazania tych a nie innych regionów, mówili o możliwości znalezienia pracy (52 proc.). Co czwarty (25 proc.) wskazywał na warunki pracy, różnice w zarobkach, ale także na możliwość rozwoju zawodowego.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Śląskie! To u nas żyje się najlepiej w kraju

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W POLOLANDI INO WARszczawa MO POzim ZBLIRZONY DO NRD

   777 BEZ URLOPU i SKŁADEK zdrowotnych emerytalnych NA ŚMIECIUFKACH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   WARszczawa MO POzim ZBLIRZONY DO NRD=KsIYnSTFUU WARSZAWIACKIE =RUFNY POdział na PLEBS I EMIGRANTUF.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama