18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serial Nasze matki nasi ojcowie źle przyjęty w USA

Redakcja
materiały producenta
Opiniotwórczy The New York Times dosyć zimno i nieprzyjaźnie zareagował na amerykańską premierę głośnego , niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", wyświetlanego w USA pod tytułem "Generation War" ("Pokolenie wojny").

Zdaniem recenzenta NYT A. O. Scotta, serial operując naturalizmem i nostalgią, stara się umieścić niemieckie wojenne pokolenie wśród podobnych mu wiekiem uczestników drugiej wojny światowej innych narodowości. Autor dostrzega, że przesłaniem serialu jest dać do zrozumienia, iż "nasze matki, nasi ojcowie" nie różnili się jakoś szczególnie od swoich rówieśników (np. z USA) i zasługują na współczucie oraz zrozumienie swych wnuków. Podkreśla jednak, że ani taki punkt widzenia, ani niemieckie współczesne podejście do własnej historii (czyli „co było to było”), nie są podzielane - szczególnie w Polsce.

Scott porównuje serial z produkcjami Hollywoodu: "Szeregowcem Ryanem" (którym wyraźnie inspirowali się niemieccy filmowcy kręcąc sceny walk) i nawet "Przeminęło z wiatrem" W oczach Amerykanina stanowi to raczej pozytyw, choć oznacza również pewną wtórność. Natomiast zarzutem jest już stwierdzenie, iż charaktery postaci zostały nakreślone nazbyt nieskomplikowanie i sztampowo. Scott pisze wprost: para braci-żołnierzy wygląda jak z nazistowskiego plakatu propagandowego, tyle że po liftingu pod kątem współczesnej, liberalnej widowni. Bez tego ostatniego identycznie wyglądaliby w niemieckim filmie z 1943 r.

Odnośnie głośnej w Polsce sprawy ukazania Armii Krajowej i Polaków w ogóle jako antysemitów, Scott zajmuje podobne stanowisko, jak polscy krytycy serialu. Uważa je za próbę zrelatywizowania niemieckiej winy i odpowiedzialności za Holokaust. Owszem – pisze – serial ukazuje masakrowanie Żydów przez ukraińską milicję i pod nadzorem SS, ale bohaterom los pozwala jakośominąć z daleka obozy zagłady. Zatem Niemcy mogli o nich nie wiedzieć? Może nieprzypadkiem o wywarcie takiego wrażenia u widza chodziło autorom - zastanawia się recenzent.

My zaś możemy się zastanawiać, z jakim przyjęciem "Nasze matki, nasi ojcowie" spotkają się w Izraelu. Premiara w Izraelu ma nastąpić w lutym.


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
*Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
*Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!