Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Składki ZUS są wysokie, ale trzeba je płacić [ILE WYNOSZĄ SKŁADKI ZUS]

Monika Krężel, JJ
Składki ZUS: Dzisiaj wszystko o składkach ZUS. Co warto o nich wiedzieć? Zobacz, ile one wynoszą i jakie są zasady ich finansowania

Składki ZUS:

Jakie są zasady finansowania składek?

1. Składka na ubezpieczenie emerytalne:

  • osób prowadzących działalność gospodarczą - finansują ją w całości sami ubezpieczeni,
  • osób współpracujących przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej - finansuje ją w całości płatnik składek, czyli osoba prowadząca działalność,
  • pracowników i zleceniobiorców - finansuje ją w połowie ubezpieczony, a w połowie płatnik składek, czyli odpowiednio pracodawca lub zleceniodawca.

2. Składka na ubezpieczenia rentowe:

osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - finansują ją w całości sami ubezpieczeni,

osób współpracujących przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej - finansuje ją w całości płatnik składek, czyli osoba prowadząca działalność,
pracowników i zleceniobiorców - finansują ją: w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru ubezpieczony, a w wysokości 6,5 proc. podstawy wymiaru płatnik składek, czyli odpowiednio pracodawca lub zleceniodawca.

3. Składka na ubezpieczenie chorobowe:

  • osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz pracowników i zgłoszonych do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorców - finansują ją w całości sami ubezpieczeni,
  • osób współpracujących przy prowadzeniu pozarolniczej działalno-ści gospodarczej - finansuje ją w całości płatnik składek, czyli osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

4. Składka na ubezpieczenie wypadkowe:
osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - finansują ją w całości osoby będące płatnikami składek,
osób współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz pracowników i zleceniobiorców - finansuje ją w całości płatnik składek, czyli odpowiednio osoba prowadząca pozarolniczą działalność, pracodawca lub zleceniodawca. (MOKR)
***

Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat składek ZUS. Przypominamy, ile wynoszą składki na ubezpieczenie społeczne i jakie są zasady finansowania składek.

Informacje, które przydadzą się nie tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą, przygotowali dla nas eksperci z oddziału ZUS w Sosnowcu.

Po pierwsze: składki ciągle są za wysokie

Składki na ubezpieczenia społeczne wynoszą:

  • na ubezpieczenie emerytalne - 19,52 proc. podstawy wymiaru składek,
  • na ubezpieczenie rentowe 8 proc. podstawy wymiaru,
  • na ubezpieczenie chorobowe - 2,45 proc. podstawy wymiaru,
  • na ubezpieczenie wypadkowe stopa procentowa składki jest zróżnicowana, wynosi od 0,67 proc. do 3,86 proc. podstawy wymiaru.

Z kolei składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru składek.

Po drugie: na stronie ministerstwa są informacje

Warto pamiętać, że zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne są odrębnie uregulowane w zależności od posiadanego tytułu do ubezpieczeń.
Aktualne informacje w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących, pracowników czy zleceniobiorców można uzyskać w każdej placówce ZUS oraz na stronie internetowej (www.zus.pl). Informacje znajdziemy także na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl).

Po trzecie: zwróć uwagę na kwoty

Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2014 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zostało podpisane 13 grudnia 2013 r.

Na stronie ministerstwa znajdziemy informacje, że ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 r. należy pamiętać, że nie może być ona większa od kwoty 112.380 złotych, czyli od trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy - zgodnie z art. 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442).

Od nadwyżki ponad tę kwotę nie pobiera się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Natomiast 60 proc. od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (wynoszącej 3.746 zł) stanowi kwota 2.247,60 zł będąca w 2014 r. minimalną podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dla osób prowadzących

Jeżeli chcesz otrzymać ze swojej gminy dodatek do płaconego czynszu, mieszkanie zajmowane przez jedną osobę nie może mieć więcej niż 45,5 mkw. powierzchni, a dochody muszą być odpowiednio niskie

Gospodarstwo domowe, czyli kto

Czy konkubenci są równoprawnymi członkami gospodarstwa domowego?
Przez gospodarstwo domowe należy rozumieć osoby stale mieszkające pod jednym dachem. Oznacza to, że należą do niego nie tylko spokrewnieni członkowie rodziny, ale także#osoby niespokrewnione ze sobą, np. konkubenci.

Jak należy liczyć dochód na osobę w rodzinie? Czy wlicza się do niego również takie składniki, jak np. zasiłek pielęgnacyjny lub inny?
Dochód to wszystkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe. Uwaga!
Do dochodu nie wlicza się różnego typu dodatków i zasiłków, takich jak np. dodatek dla sierot zupełnych, zasiłek pielęgnacyjny, zasiłek okresowy z pomocy społecznej i inne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!