Mieczysław Chudzik - operator, który wziął ślub z telewizją

  Mieczysław Chudzik - operator, który wziął ślub z telewizją

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  O filmowej drodze Mieczysława Chudzika pisze Mirosław Słomczyński w książce "Kamerzysta"
  1/6
  przejdź do galerii

  O filmowej drodze Mieczysława Chudzika pisze Mirosław Słomczyński w książce "Kamerzysta" ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Był na parapetówce u Marka Kondrata, filmował Cyrankiewicza uciekającego przed żonami górników. Mieczysław Chudzik, operator filmowy. Tę pracę mógł przypłacić życiem.
  Pan dziś bez kamery - zdziwił się Edward Gierek, już polityczny emeryt, gdy spotkał Mieczysława Chudzika na ulicy Katowic. Nic dziwnego, operatora filmowego rozpoznaje kilka pokoleń polityków, twórców, przedsiębiorców. W tym roku mija 50 lat, odkąd nim został. Był blisko wszystkich ważnych wydarzeń w regionie i nie tylko tutaj.

  Zaczynał w Telewizji Katowice miesiąc po jej debiucie, ale najpierw przy wywoływaniu filmów. Potem z kamerą objechał świat. Dotarł, na przykład, do Indii i filmował wywiad, jaki udzieliła polskiej ekipie premier Indira Gandhi. A to, że zaraz po przylocie do Delhi trafił najpierw do aresztu, bo filmował nie te miejsca, które wolno, no cóż. Taka praca.

  Mirosław Słomczyński, kolega Mieczysława Chudzika z Telewizji Katowice, napisał o nim książkę pt. "Kamerzysta", bo jego życiorys pęka od nieprawdopodobnych i zabawnych historii. Nade wszystko za Chudzikiem ciągnie się pasmo zawodowych sukcesów. I pomyśleć, że gdy próbował dostać się do łódzkiej filmówki zaraz po przyjeździe z Kresów, usłyszał: - Proszę przyjść za rok. No i niech się pan nauczy do tego czasu języka polskiego!

  Mieciu, ratuj!

  Smaku jego życiu dodają ludzie, których spotykał na swojej drodze, a z racji pracy spotykał ich codziennie dużo.
  Poznał bliżej Jana Himilsbacha na planie serialu Albina Siekierskiego, w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego, pt. "Ślad na ziemi".

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo dla Mieczysława !

   Więdzący ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Trochę tu zabrakło ! Mietek KGBista, przewerbowany do SB ! Jedna z większych świń w OTV Katowice ! Cała reszta SB'owskich pomazańców rządzi nadal !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedys znalem

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kilka lat bylem jego sasiadem "przez sciane." Nie moge powiedzieć o nim zlego slowa. Czlowiek wysokiej kultury. Tak on, jak i jego malzonka. Zawsze z zona dobrze ich wspominamy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Język polski to trudna sztuka...

   dziennikarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Odmiana przez przypadki się kłania, droga autorko i redakcjo urocza, bo ten wywiad, to nie "jaki", a "jakiego"... to za wami się, cyt. "ciągnie" codzienna żenada; może nie warto oszczędzać na...rozwiń całość

   Odmiana przez przypadki się kłania, droga autorko i redakcjo urocza, bo ten wywiad, to nie "jaki", a "jakiego"... to za wami się, cyt. "ciągnie" codzienna żenada; może nie warto oszczędzać na korekcie?
   A Mietkowi należą się gratulacje za wytrwałość w tej chorej tv, :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo