Ważne
  Spór o kościół na Stecówce: Biskup chce murowany, górale...

  Spór o kościół na Stecówce: Biskup chce murowany, górale drewniany

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Decyzja biskupa wywołała ogromne emocje nie tylko wśród górali z Istebnej
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Katarzyna Koczwara

  Biskup bielsko-żywiecki ogłosił, że po pożarze nowy odbydowany kościół na Stecówce będzie częściowo murowany. Wśród górali zawrzało. Zbierają podpisy pod petycją i chcą się spotkać z biskupem. Gótrale chcą, aby kościół był drewniany. - Mamy dosyć pseudogóralszczyzny - mówią.
  Odbudowa kościoła na Stecówce:
  Od pożaru drewnianego kościoła na Stecówce w Istebnej mówi się o odbudowie tej świątyni. Spłonęła niemal w całości 3 grudnia 2013 roku. Kościół był ważnym miejscem nie tylko dla katolików, ale i wszystkich turystów - był ostoją góralszczyzny w coraz bardziej komercjalizujących się Beskidach.

  KLIKNIJ I ZOBACZ:
  POŻAR KOŚCIOŁA NA STECÓWCE: ZDJĘCIA I NAJNOWSZE FAKTY


  Oczywiste było, że jeśli kościół ma tu ponownie stanąć, powinien być drewniany. To, co miało okazać się formalnością, niespełna dwa miesiące po pożarze przestało być takie oczywiste. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej ksiądz biskup Roman Pindel ogłosił, że kościół na Stecówce zostanie odbudowany, ale będzie częściowo murowany. W Istebnej zawrzało.

  "Od razu po pożarze na konto bankowe ludzie z całej Polski, jak i z zagranicy wpłacali pieniądze na odbudowę góralskiej świątyni. Biskup podjął decyzję, żeby wymurować ściany kościoła i tylko obłożyć drewnem. Decyzja ta wynika z błędu, w jaki wprowadzony został ksiądz biskup, jakoby 90 proc. parafian ze Stecówki optowało właśnie za takim rozwiązaniem" - napisał we wstępie petycji jej inicjator Tadeusz Papierzyński, parafianin ze Stecówki, kierownik Zespołu Regionalnego "Istebna".

  ZOBACZ KONIECZNIE AZDJĘCIA:
  GÓRALE CHCĄ ODBUDOWAĆ KOŚCIÓŁ


  - Jest to decyzja sprzeczna z góralskim charakterem miejsca, jakim jest Stecówka. Nowy kościół zapewne wypadłby ze szlaku architektury drewnianej. Poza tym jako prawdziwi górale chcemy prawdziwie góralskiego kościółka, a nie imitacji góralszczyzny. Specyfika tego miejsca powoduje, że wpływ na wygląd nowej świątyni powinni mieć wszyscy darczyńcy, przybywający na Stecówkę turyści, goście, a nie tylko niespełna 500 osób parafian - argumentuje Papierzyński.

  Pod zamieszczoną w internecie petycją podpisało się już kilkaset osób. Głos w sprawie zabierają kolejne osoby związane z regionem.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (30)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konfliktowanie narodu...

   jer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Powstał komitet odbudowy kościoła na Stecówce, w którym są przedstawiciele każdego przysiółka. W tym gronie - tylko dwóch (na kilkanaście osób) chce odbudowy w drewnie. Pozostali chcą murować...rozwiń całość

   Powstał komitet odbudowy kościoła na Stecówce, w którym są przedstawiciele każdego przysiółka. W tym gronie - tylko dwóch (na kilkanaście osób) chce odbudowy w drewnie. Pozostali chcą murować (Ytong - ściany), wykończenie zrobić (tak jak w starym kościółku - drewnem). Okna, drzwi, boazerie, gont - tak jak w starym, spalonym kościele. Zysk taki, że msze można będzie odprawiać już na jesieni. Budowa z TYLKO z drewna jest nietrwała (np. grasujący w lasach kornik), nieszczelna, drewno pracuje , będzie problem m.in. z drzwiami i oknami. A msze w środku - za parę lat. Na impregnację (trucizna!) trzeba wydać majątek, a smród zostaje na lata.
   A tych dwu oponentów mieszka w chałupach murowanych, a tyle gadają "o tradycyjnym budownictwie"...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GENDER LUDZIE I POCIOTY SPOLOM=NOWOCZESNY ZIMNY CHUF LUDA PO PZPR

   777 Gdzie znikają nasze śmieci? W LASACH RZEKACH I ZAKOPANE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   TRZEBA STAWIAĆ BETONOWE I CEGLANE A PO TYM BETONOWE BO NOWE HAMY NEOLIBER GLOBALHAMIZACJI ZNISZCZOM WIARA SUMIYNIE BOGA MORALNOŚĆ DO KASY IZYSKU.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DZ zdychaj !

   Górol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Dziennik Zachodni ! wy podłe hieny ! wyobrazcie sobie że Stecowianie pytali bp. o zdanie więc im odpowiedział jakby to widział ! a wy perfidnie wszystko wykorzystujecie by zniszczyć kościół,...rozwiń całość

   Dziennik Zachodni ! wy podłe hieny ! wyobrazcie sobie że Stecowianie pytali bp. o zdanie więc im odpowiedział jakby to widział ! a wy perfidnie wszystko wykorzystujecie by zniszczyć kościół, zniszczyc biskupa !, i skończcie z tym że górale grzmią na biskupa, bo mnie szlak trafia jak to słysze bo nie robia to wszyscy górale, a poza tym od czepcie sie od Trójwsi, bo hamsko obrażaliście naszych księzy ile to biorą za śluby i chrzty, kłamiąc w żywe oczy, ile daliście na odbudowę - nic, nic !!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slo

   Sławek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Właśnie, prowda to obrażaliście nasze dekanaty !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W

   Witek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Brawo !!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z za grobu.

   noslen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zmarli Istebnianie grzmią.Nasze smreczki; i z tych smreczków powinien być kościół,a my będziemy odpoczywać w spokoju.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZGODA

   Góral jonkos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   PARAFIANIE ZGODA BUDUJE I BUDUJEMY KOŚCIÓŁ DREWNIANY!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram górali!!! Bo to oni są wiarą i solą tej ziemi beskidzkiej!!!

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tak samo jak optuję za autonomią ziemi Śląskiej, tak samo trzymam kciuki za Waszą wolę i decyzję dotyczącą świątyni na Stecówce!
   Pamiętajcie - to nie facet w sukience, to nie purpurat ale to Wy...rozwiń całość

   Tak samo jak optuję za autonomią ziemi Śląskiej, tak samo trzymam kciuki za Waszą wolę i decyzję dotyczącą świątyni na Stecówce!
   Pamiętajcie - to nie facet w sukience, to nie purpurat ale to Wy jesteście wiarą i to z Wami rozmawia Wasz Bóg - on nie toleruje pośredników!
   Pytania zasadnicze:
   - czy istniałby kościół katolicki - w tym purpuraci, kościoły, plebanie, samochody, kucharki, kochanki i inksze frywolności - gdyby nie Wasze pieniądze i obecność na mszach i innych kościelnych uroczystościach?
   - kiedy umiera wiara? Czy aby nie czasem - z ostatnim wierzącym?
   - jaki to cud sprawił, że sekta katolicka przemieniła się w kościół i przestała być sektą?
   - kto utrzymuje facetów w sukienkach, kerzy nie sieją, nie orzą a zbierają?
   Wyznaję inne wartości i polegam na dowodach empirycznych, ale od ponad 30 lat wypoczywam co roku w rejonie Istebnej i znam osoby wierzące oraz ich zachowania!
   Dlatego popieram ich, w tej nierównej walce z facetami w sukienkach! Nie dajcie się! To z waszych pieniędzy i zachowań powstał kościół na Stecówce, to Wasza wiara jest tożsamością tej ziemii!
   TO ONI SĄ DLA WAS A NIE WY DLA NICH!!!
   Macie moje poparcie!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kosciolek

   kinas-5 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Goralu czy ci nie z**!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy nareszcie zmądrzejemy.....

   Ruppert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   To przecież Watykan reklamuje religię chrześcijańską i wyznanie katolickie a...Kościoły i plebanie, które sam powinien budować za SWOJE pieniądze budują naiwni wierni. Teraz biskup ma okazję ;...rozwiń całość

   To przecież Watykan reklamuje religię chrześcijańską i wyznanie katolickie a...Kościoły i plebanie, które sam powinien budować za SWOJE pieniądze budują naiwni wierni. Teraz biskup ma okazję ; niech za pieniądze Watykanu wybuduje choć jeden Kościół - może być murowany! Amen.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górale!

   Juhas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Z góralami zadrzeć łatwo!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dołącz! Podpisz!

   Petycja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Dla tych, którzy wolą drewniany kościół na Stecówce: http://www.petycjeonline.com/chcemy_prawdziwie_goralskiego_drewnianego_kocioka_na_stecowce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a po co

   kolejny silos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Niech sobie wybuduja w swoim panstwie pochwa-lony

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama