Ważne
  Zarzuty korupcyjne za renty wyłudzone z ZUS dostało już 70...

  Zarzuty korupcyjne za renty wyłudzone z ZUS dostało już 70 osób

  MANO

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wzrosła liczba osób, którym postawiono zarzuty związane z wyłudzaniem rent w sosnowieckim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
  O sprawie pisaliśmy już w marcu. Wtedy zarzuty usłyszało 55 osób. Jak mówią prokuratorzy, sprawa nie jest jeszcze definitywnie zakończona. W aferę wplątani są trzej lekarze, pośredniczka i 67 fałszywych pacjentów. Pośrednik załatwiał im kontakt z lekarzami, którzy byli orzecznikami w ZUS-ie oraz z lekarzem, który preparował im historię choroby.

  Sprawa łapówek rozpoczęła się jeszcze w 2005 roku.
  Wszyscy "renciści" generalnie mieli problemy z sercem. - Sprawę prowadzimy od 2008 roku i wciąż nie jest jeszcze zakończona - mówi Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

  - Mamy 70 podejrzanych. Dwóm lekarzom orzecznikom postawiliśmy zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej. Trzeci lekarz, nie związany bezpośrednio z sosnowieckim ZUS-em otrzymał zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej. Osobom, które w ten sposób zostały rencistami, zostały postawione zarzuty wręczania korzyści majątkowej. Były to kwoty około dwóch tysięcy złotych. Nikt nie jest aresztowany, w przypadku lekarzy są poręczenia majątkowe - dodaje rzeczniczka.

  Trudno w tej chwili stwierdzić, jakie kary czekają fałszywych rencistów i osoby, które pośredniczyły w tej sprawie. Za płatną protekcję grozi do ośmiu lat więzienia, a za poświadczenie nieprawdy nawet do dziesięciu. Wiadomo, że obaj orzecznicy zostali zwolnieni z pracy.

  - Mamy dokładne informacje na temat podejrzanych świadczeniobiorców - zapewnia Joanna Biniecka, rzeczniczka ZUS. Wpłaty zostaną wstrzymane po zakończeniu postępowania sądowego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama