Zrób sobie raj (podatkowy). Oto kraje, które kuszą niskimi...

  Zrób sobie raj (podatkowy). Oto kraje, które kuszą niskimi podatkami i dyskrecją bankową

  ''The Times''

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  RAJE PODATKOWE W EUROPIE
  RAJE PODATKOWE W EUROPIE
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Infografika: Polska The Times

  Ludzie z wielkimi pieniędzmi szukają dla siebie najkorzystniejszych warunków do prowadzenia biznesu. By podatki były najmniejsze, by ich sekrety szanowano. Są takie miejsca w Europie.
  Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów ucieczki do raju podatkowego było zrzeczenie się francuskiego obywatelstwa przez znanego aktora Gerarda Depardieu, który chcąc uniknąć płacenia 75-proc. podatku dochodowego, 3 stycznia 2013 r. przyjął z rąk prezydenta Władimira Putina obywatelstwo Rosji, która jest rajem dla bogaczy ze względu na 13-proc. podatek liniowy.

  Polacy szukają oszczędności


  Mniej widowiskowy, ale mocno odczuwalny pstryczek w nos dają polskiemu budżetowi rodzimi przedsiębiorcy, zarówno finansowi giganci, jak i płotki. Ostatnio, jak podawał Onet Biznes, do raju podatkowego z Polski uciekła nasza największa sieć odzieżowa, spółka LPP. Tuż przed Bożym Narodzeniem spółka, która w 2012 r. zarobiła 355 mln zł, poinformowała o zawarciu umowy tak zwanej sublicencji z cypryjską spółką Gothals na używanie znaków słownych i graficznych: House, Mohito i Sinsay. Znaki towarowe będą należeć do arabskiej spółki, która będzie udzielać licencji spółce cypryjskiej, a cypryjska polskiej. Tym sposobem polska firma jeszcze zwiększy zyski.

  Na Cyprze, jak informuje fachowa prasa, swój przyczółek znalazła też polska sieć sklepów ze sprzętem AGD i RTV - Avans, producent napojów alkoholowych - Perła Browary Lubelskie, Komputronik oraz ochroniarski gigant Impel. W 2012 r. cypryjska firma Ganbist Limited przejęła klub piłkarski Ruch Chorzów, co umożliwiło drużynie wycenę znaków towarowych i wprowadzenie ich do ksiąg wieczystych.

  Za granicą podatki płaci też wiele osób z listy najbogatszych Polaków. Zygmunt Solorz-Żak już w 2009 r. zarejestrował większościowy pakiet udziałów Telewizji Polsat w dwóch cypryjskich firmach, a następnie przeniósł go do Liechtensteinu. Grupa inwestycyjna Kulczyk Investments ma siedzibę w Luksemburgu. Jan Kulczyk podatki dochodowe płaci w kraju zamieszkania, czyli w Szwajcarii, tak samo, jak Jerzy Starak, właściciel Polfarmy. Leszek Czarnecki założył spółkę posiadającą akcje Getin Holdingu i Getin Noble Banku w Amsterdamie. Na Luksemburg zdecydował się też Dariusz Miłek, prezes firmy, do której należy marka obuwnicza CCC, a także Józef Wojciechowski, współwłaściciel J.W. Construction. Michał Sołowow spółki notowane na warszawskiej giełdzie kontroluje za pośrednictwem firm z siedzibą na Cyprze i w Luksemburgu.

  Raje coraz mniej atrakcyjne przez kryzys


  Niedawny kryzys spowodował jednak, że lista rajów podatkowych staje się coraz krótsza. W maju ubiegłego roku polski minister finansów zaktualizował pierwszy raz od 2005 r. listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Zniknięcie z listy wyspy Man, Jersey i Guernsey wynika z tego, że Polska zawarła z tymi obszarami umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych, a z wyspą Man i Jersey - także umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

  Ministerstwo Finansów uznało, że systemy tych terytoriów nie zagrażają już więc polskiemu systemowi podatkowemu. Na czarnej liście jest kilka krajów europejskich są m.in.: Księstwo Andory, Gibraltar i Księstwo Liechtensteinu. Jednakże nacisk rozwiniętych krajów zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju spowodował, że w ostatnich latach państwa te zaczęły szerzej informować o tym, co robią u nich zagraniczne firmy. I choć można stwierdzić, że klasyczne raje podatkowe w Europie przestały istnieć, to terytoria te nadal mają niskie podatki i nie odczuwają światowego kryzysu. Przykładowo na wyspie Man bezrobocie wynosi 2 proc.

  Z powodu kryzysu UE próbuje uszczelnić swoje systemy podatkowe poprzez wydanie wojny rajom podatkowym. Każdego roku z powodu uchylania się od płacenia podatków i oszustw podatkowych UE traci 1 bilion euro. Parlament Europejski w maju 2013 r. przyjął rezolucję, w której rekomenduje, aby Komisja Europejska do końca 2014 r. przygotowała czarną listę rajów podatkowych, a kraje członkowskie w kontaktach handlowych z nimi stosowały bariery celne oraz wypowiadały zawarte z nimi umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W 2015 lub 2016 r. pod egidą OECD rozpocznie z kolei funkcjonowanie system automatycznej wymiany informacji. Pod naciskiem międzynarodowej społeczności musiały dołączyć do niego kraje i terytoria, które tradycyjnie kryły swoich inwestorów, odmawiając współpracy z zagranicznymi fiskusami. Informacja o otwarciu konta przez obcokrajowca będzie przekazywana służbom podatkowym w kraju, z którego pochodzi. O wprowadzeniu podobnego systemu tylko dla UE myśli Bruksela.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cypr

   FT Trust (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zgadza sie Cypr byl-jest i jeszcze dlugo bedzie rajem europejskim rajem podatkowym.
   FT Trust oferuje rejestracje firm na Cyprze (bez posrednikow w Polsce) -otwiera konta bankowe pod firmy-...rozwiń całość

   Zgadza sie Cypr byl-jest i jeszcze dlugo bedzie rajem europejskim rajem podatkowym.
   FT Trust oferuje rejestracje firm na Cyprze (bez posrednikow w Polsce) -otwiera konta bankowe pod firmy- ksieguje-zajmuje sie doradztwem podatkowym etc .Wiecej na :

   www.fttrust.net
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Raj podatkowy

   Jarko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy rozwiązanie spółka w Delaware + spółka na Wyspach Marshalla nadal jest stosowanym rozwiązaniem? Czy coś zmieniło się w temacie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Raj podatkowy

   Jarko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy rozwiązanie spółka w Delaware + spółka na Wyspach Marshalla nadal jest stosowanym rozwiązaniem? Czy coś zmieniło się w temacie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Karol

   Kik73 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Nie polecam zakładania spółek bezpośrednio w raju podatkowym typu Cypr który jest pod nadzorem, lepiej spółkę założyć w Delaware w USA, której właścicielem jest spółka z klasycznego raju...rozwiń całość

   Nie polecam zakładania spółek bezpośrednio w raju podatkowym typu Cypr który jest pod nadzorem, lepiej spółkę założyć w Delaware w USA, której właścicielem jest spółka z klasycznego raju podatkowego. Już sama rejestracja spółki w Delaware daje ogromne możliwości optymalizacji podatkowej oraz pełnej ochrony kapitału, więcej korzyści można znaleźć na stronie Polish American Investor Group w serwisie www.delaware.com.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mikolaj

   Pawlicki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Raje podatkowe dają nowe możliwosci. Dzieki nim mozemy spokojnie obracac kapitałem poza granicami naszego kraju, lecz ostatecznie tak czy siak sprowadzając ten kapitął do ojczyzny musimy...rozwiń całość

   Raje podatkowe dają nowe możliwosci. Dzieki nim mozemy spokojnie obracac kapitałem poza granicami naszego kraju, lecz ostatecznie tak czy siak sprowadzając ten kapitął do ojczyzny musimy odprowadzić podatek. Ewentualnie zmieniamy zamieszkanie i dowod osobisty. Bardzo ciekawy artykuł, uzupełnienie listy rajów podatkowych znalazlem tutaj http://clikcoin.pl/raje-podatkowe/. Zapraszam do skomentowania listy o rajach podatkowychzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama