Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test alkoholowy dla kierowców [SPRAWDŹ, ZANIM POJEDZIESZ]

Redakcja
Publikujemy Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Piciem Alkoholu AUDIT. Dzięki niemu możesz sprawdzić, na ile ryzykowny jest twój model spożywania alkoholu.

TEST ALKOHOLOWY DLA KIEROWCÓW:

Spożycie alkoholu opisywać można w gramach wypitego alkoholu lub posługując się miarą porcji standardowej. Przyjmuje się, że w Europie porcja taka zawiera zwykle 10 gramów czystego alkoholu.

Porcja standardowa alkoholu (tzn. 10 g czystego, 100-procentowego alkoholu) zawarta jest w ok. 250 ml piwa o mocy 5 proc., w ok. 100 ml wina o mocy 12 proc. oraz w ok. 30 ml wódki o mocy 40 proc.

Przeczytaj dokładnie kolejne pytania zamieszczone w tabelce obok. Przelicz ilość wszystkich wypijanych przez siebie rodzajów alkoholu (piwa, wina, wódki) na porcje standardowe według podanego powyżej schematu.

Zanotuj liczbę punktów w okienku po prawej stronie. Bądź uczciwy, tylko wtedy wypełnianie testu ma sens.

Okazjonalne upijanie się, któremu przypisuje się odpowiedzialność za niektóre szkody zdrowotne, jest definiowane jako spożywanie co najmniej 60 g alkoholu przy jednej okazji.

Przy posługiwaniu się przedstawionymi limitami należy pamiętać, że nie ma uniwersalnych kryteriów "bezpiecznego" picia. Indywidualne reakcje ludzi na alkohol powodują, że taka sama ilość alkoholu dla jednych będzie bezpieczna, dla innych może okazać się bardzo szkodliwa.

Czym różnią się osoby pijące szkodliwie od osób uzależnionych?

To, co przede wszystkim różni obie te grupy, to występowanie u osób uzależnionych objawów uzależnienia: a zwłaszcza głodu alkoholowego, objawów zespołu abstynencyjnego i upośledzenia kontroli nad zachowaniami związanymi z ilością i często-tliwością picia.

Mówiąc opisowo: osoba uzależniona odczuwa silny, nieodparty przymus sięgania po alkohol, doświadcza szeregu nasilających się dolegliwości fizycznych i psychicznych po przerwaniu lub ograniczeniu picia (drżenie mięśniowe, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, drażliwość, lęki), które ustępują po wypiciu kolejnej porcji alkoholu, oraz pije alkohol inaczej niż tego naprawdę pragnie.

Gdy picie kwalifikuje się do wzorca o niskim poziomie ryzyka, warto zastosować się do kilku zaleceń:
Jeśli ktoś pije alkohol codziennie, powinien zachować co najmniej dwa dni abstynencji w tygodniu (najlepiej dzień po dniu).
Nie należy bagatelizować krytycznych uwag na temat swojego picia - otoczenie zwykle szybciej postrzega negatywne zmiany w sposobie spożywania alkoholu niż sam pijący.
Trzeba szanować decyzje innych o niepiciu.

W sytuacji picia ryzykownego i szkodliwego:
Na początek warto zachować przez tydzień lub dwa całkowitą abstynencję. To czas potrzebny, aby organizm wrócił nieco do normy.

Przed rozpoczęciem picia trzeba umówić się ze sobą (najlepiej zapisując) na nieprzekraczalny limit ilości wypijanego alkoholu (czyli maksymalny poziom dziennego, tygodniowego i okazjonalnego spożywania alkoholu).

Należy przez miesiąc zapisywać ilości spożywanego alkoholu według schematu: data, okoliczność, rodzaj wypitego alkoholu, spożyta ilość. To zalecenie wydaje się trudne, ale w efekcie jest bardzo pomocne w skutecznym ograniczaniu spożycia.

Nagrodą za udane ograniczenie spożywania alkoholu będzie lepsze samopoczucie, poprawa relacji z innymi, mniej kłopotów i wydatków.

Gdyby próby ograniczania picia nie przyniosły powodzenia przez kilka tygodni, wówczas koniecznie trzeba skorzystać z porady specjalistów pracujących w placówkach terapii uzależnienia od alkoholu.

W skutecznym ograniczaniu spożywania alkoholu pomocna będzie książka: W. R. Miller, R. F. Munoz: "Picie kontrolowane", Wydawnictwo PARPAMEDIA, 2006, do nabycia: www.wydawnictwo. parpamedia.pl.


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ***Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]*Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]**

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!