Nie kupuj dziecku pieska czy króliczka na Mikołaja

  Nie kupuj dziecku pieska czy króliczka na Mikołaja

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pieski na Mikołaja

  Pieski na Mikołaja ©ARC DZ

  Schroniska są pełne porzuconych zwierzaków. Szczeniaki rosną i wymagają opieki - dzieci to nie bawi. Dlatego nie kupujcie im zwierzaków na św. Mikołaja.
  Pieski na Mikołaja

  Pieski na Mikołaja ©ARC DZ

  Gdy dog Heban znalazł się pod opieką chorzowskiej Fundacji SOS dla Zwierząt, miał połamane zęby, był ciężko chory i tak zmaltretowany, że nie dało się go uratować.

  - Ludzie kupują dogi, bo jako szczeniaczki są urocze. Potem rosną, ślinią się i jest problem - mówi Monika Zbrzeźniak z Fundacji, która za własne pieniądze odkupiła od pseudohodowcy 1,5-roczną suczkę. Czekał ją los Hebana - od urodzenia przebywała w kojcu i w ogóle nie wychodziła poza klatkę. Na dodatek miała wydawać na świat potomstwo.

  - Jej właściciel miał ok. 100 psów różnych ras i ok. 30 szczennych suk. Chodziło mu o szybki zysk - mówi Monika Zbrzeźniak.

  W tym tygodniu do schroniska w Zabrzu trafiło 17 psów.

  - Mamy ich ok. 300. Wiele to nietrafione prezenty. Zdarza się, że przywiązują nam psa do ogrodzenia - mówi Aniela Orzołek ze schroniska. - Nie kupujcie zwierząt, jeśli nie jesteście do tego przygotowani.

  Działacze organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, z przerażeniem czekają na nadchodzące mikołajki i gwiazdkę. Zwykle już miesiąc później do schronisk trafiają setki psów i kotów kupowanych przez rodziców w prezencie, a potem porzucanych jak śmieci. Króliczki, chomiki, jaszczurki, pająki czy ostatnio modne fretki - są wypuszczane do lasów i parków. Potem na wolności giną. By zwrócić uwagę opinii publicznej na dramat fretek, stworzono Fretkową Akcję Adopcyjną, która zajmuje się ratowaniem tych zwierząt.

  - Ich ceny są znacznie wyższe niż pozostałych lokatorów sklepowych klatek (od 350 zł) i sprzedawcom szczególnie zależy na ich zbyciu. Zatajają przed kupującymi niewygodne informacje na temat zwierząt. Nie mają podstawowej wiedzy o ich hodowli i pielęgnacji - twierdzi Anna Baytar z FAA.

  Jacek Wąsiński z mikołowskiego Pogotowia Leśnego, gdzie trafia coraz więcej zwierząt egzotycznych, często niebezpiecznych, apeluje o rozsądek.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pieskie życie

   EWA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Nie kupię.
   Za dużo statystyki, za mało ciepłego podejścia do zwierzaków.Jeśli ma to pomóc - OK.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama