Wspomnienie o Henryku Mikołaju Góreckim - muzyku, Ślązaku

  Wspomnienie o Henryku Mikołaju Góreckim - muzyku, Ślązaku

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Henryk Mikołaj Górecki nie żyje. Autor słynnej III Symfonii pieśni żałosnych, która rozeszła się na świecie w milionowym nakładzie, zmarł wczoraj po ciężkiej chorobie w katowickim szpitalu. Miał niespełna 77 lat. Kutz, Kijonka, Skrzek, Gowarzewska, Knapik wspominają mistrza Góreckiego.
  Henryk Mikołaj Górecki

  Henryk Mikołaj Górecki ©Marzena Bugała

  - Nim umrę, chciałbym się dowiedzieć, co to jest muzyka - powiedział wiele lat temu, ale nigdy potem nie udzielił odpowiedzi. Był niezwykle oszczędny w słowach. Gdy w 1992 roku brytyjskie media rozpisywały się o nim po pierwszych sukcesach napisanej w latach 70. III Symfonii, nie pokazywał euforii. Pytaliśmy go wówczas, czy nie ma żalu, że to Brytyjczycy odkryli dla świata polskiego kompozytora, a nie rodzime środowisko muzyczne. Odpowiedział szorstko pytanie: - Ale dlaczego dopiero teraz?

  Henryk Mikołaj Górecki uchodził za człowieka nieskorego do zwierzeń, zamkniętego, ale to nie dotyczyło znajomych.

  - Był osobą znaną ze spontanicznej reakcji, gromkiego śmiechu i swoistej rubaszności - mówi Tadeusz Kijonka, literat.


  Jego uczeń, kompozytor Eugeniusz Knapik, dodaje, że był wręcz gawędziarzem i rozmowy z nim nigdy nie miały końca.

  Góreckiego charakteryzowała wyjątkowa szczerość w wyrażaniu opinii. Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą współpracował wielokrotnie, pamiętają, że potrafił wybuchnąć, gdy coś mu się nie spodobało podczas próby. Ostry był wtedy aż do bólu. Po koncertach milczał w swoim stylu.

  - Czasem chcieliśmy od niego wyciągnąć, co sądzi o wykonaniu, ale nie chciał mówić. Trudno ubierał w słowa to, co przeżywał - mówi Antoni Wit, obecnie dyrektor Filharmonii Narodowej.

  Posłuchaj najsłynniejszego dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego
  Henryk Mikołaj Górecki regularną edukację muzyczną rozpoczął w wieku 19 lat, a więc późno. Jednak jeszcze w czasie studiów kompozytorskich w katowickiej Akademii Muzycznej zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Krytyka uznała go za jednego z najbardziej bezkompromisowych i awangardowych twórców. Został zauważony przez kardynała Karola Wojtyłę, który zamówił u niego utwór dla uczczenia 900. rocznicy śmierci krakowskiego biskupa Stanisława. Prawykonanie Beatus vir odbyło się 9 czerwca 1979 r. w Krakowie , podczas pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do kraju.

  Nie upajał się sukcesami. Miał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Jest honorowym obywatelem Katowic, gdzie mieszkał, Rybnika, gdzie się urodził, i Bielska-Białej - gdzie patronował Festiwalowi Kompozytorów Polskich. W październiku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Orła Białego. Odebrał je na oddziale intensywnej opieki medycznej kliniki kardiologicznej w Ochojcu. Odznaczenie wręczył mu szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski, w obecności Anny Komorowskiej, żony prezydenta RP.

  Zawsze pamiętał o śląskich korzeniach, choć z ogromną miłością patrzył też w stronę Tatr. Podhalański Ząb stał się jego kolejnym ulubionym miejscem. Odszedł cicho, jak żył i pracował. Wielki kompozytor i humanista, człowiek o żelaznych zasadach etycznych i silnej osobowości.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ekspertka muzyczna????

   st (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 63

   A coz to? Semik, klimakterium pania żre?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama