Rejestr dłużników: Na czarną listę może cię wpisać urząd i...

  Rejestr dłużników: Na czarną listę może cię wpisać urząd i biblioteka

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rejestr dłużników: Na czarną listę może cię wpisać urząd i biblioteka
  Rejestr dłużników coraz grubszy. Lista dłużników z naszego regionu liczy więcej nazwisk niż mają mieszkańców stołeczne Katowice. Średnio każdy z nich ma do spłaty niemal 24,1 tysiąca złotych, a rekordzista powinien uregulować "skromne" 9,4 mln złotych. Wpis do rejestru dłużników to ostateczność.
  Rejestr dłużników: Na czarną listę może cię wpisać urząd i biblioteka
  W rejestrze dłużników jest kilkaset tysięcy mieszkańców województwa śląskiego.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  Szymonik: Rejestr dłużników. Kto nie trafi na listę?


  Wierzyciele mniej lub bardziej polubownie starają się wyegzekwować swoje pieniądze. Niestety, skuteczność takich łagodnych metod nie zawsze jest zadowalająca, więc coraz więcej instytucji wpisuje osoby niespłacające swych zobowiązań do rejestru.

  Sonda

  Czy rejestr dłużników powinien zostać zlikwidowany?  Gapowiczów do zapłaty mandatów w ten sposób od pewnego czasu próbuje mobilizować KZK GOP. Zaległe czynsze i opłaty lokalne egzekwują w ten sposób urzędnicy m.in. z Rybnika i Częstochowy. W tym roku po to samo narzędzie sięgną także ich koledzy po fachu z Katowic. Z kolei w Sosnowcu na czarną listę dłużników można trafić za nieoddane książki z miejskiej biblioteki.

  Wpis do rejestru oznacza katastrofę nie tylko dla właściciela firmy, ale i każdego obywatela, który na przykład marzy o pożyczce w banku.

  Typowy dłużnik z województwa śląskiego to mężczyzna po 30-tce. Ma do spłaty średnio 24,1 tysiąca złotych, co stanowi kwotę o niemal 4 tysiące wyższą niż średnia krajowa. Łączna zaś liczba wszystkich zadłużonych przekroczyła u nas 341 tysięcy, czyli jest ich więcej, niż liczą sobie stołeczne Katowice.

  Nasze długi są największe
  Dane te przynosi najnowszy raport Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor, jednego z kilku działających w Polsce podmiotów, które gromadzą informacje na temat dłużników. W całości poświęcony jest on zadłużeniu w poszczególnych regionach Polski. Co możemy się z niego dowiedzieć?

  Fakt, że ponad 1/3 z kwoty 39,82 mld zł - bo tyle wynosi łączne zadłużenie Polaków - należy do mieszkańców Mazowsza i woj. śląskiego, nie dziwi, bo oba te regiony przodują w każdej tego typu statystyce ze względu na swą liczebność. Efektem skali można też wyjaśnić dynamiczny wzrost łącznej kwoty naszego zadłużenia, która między końcem roku 2011 a 2013 powiększyła się o niemal 1,5 mld zł i dziś przekracza już 8,2 mld zł (choć w tym samym okresie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim i wielkopolskim kwota zadłużenia spadła).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy autor ma maturę?

   piszcie po polsku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie "co" możemy się dowiedzieć, a "czego" - korekta na nartach?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe na jakiej liscie jest POLSKA z jej dlugami ?

   sopel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama