Europarlament czy eurocyrk? Celebryci na listach wyborczych...

  Europarlament czy eurocyrk? Celebryci na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego

  Kuba Dobroszek, Michał Wróblewski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Liroy miałby startować do europarlamentu z list Europy Plus. Władze stowarzyszenia nie potwierdzają jednak tych informacji
  1/6
  przejdź do galerii

  Liroy miałby startować do europarlamentu z list Europy Plus. Władze stowarzyszenia nie potwierdzają jednak tych informacji ©Tomasz Bołt/Polskapresse

  Wybory do europarlamentucoraz bliżej. Sojusz Lewicy Demokratycznej właśnie ogłosił listy swoich kandydatów. Pozostałe partie zrobią to niebawem.
  Wystawianie przez partie na listach do europarlamentu celebrytów to dowód na to, że politycy traktują społeczeństwo jak tzw. "ciemny lud, który wszystko kupi". Znane nazwiska to tylko maskotki. Nic nie wnoszą oprócz efektu medialnego - mówi "Polsce" prof. Andrzej Zybertowicz. Jakich kandydatów do Parlamentu Europejskiego proponują nam najważniejsze polskie ugrupowania?

  Pewni i Sprawdzeni


  Listy do europarlamentu PiS przedstawi na przełomie lutego i marca. Na razie posłowie konsekwentnie unikają komentarzy na temat nazwisk polityków, o których spekuluje się w mediach jako o prawdopodobnych kandydatach. Pewny jest start Janusza Wojciechowskiego, który otworzy listę w Wielkopolsce lub w Łodzi. Wiadomo też, że "jedynką" (prawdopodobnie na Podkarpaciu) będzie młody europoseł Tomasz Poręba, podobnie jak Wojciech Jasiński (b. minister skarbu), Anna Fotyga (b. szefowa MSZ), Andrzej Jaworski oraz Ryszard Czarnecki. Poważnie mówi się o kandydaturze prof. Zdzisława Krasnodębskiego, który mógłby wystartować z Warszawy. W kontekście startu ze stołecznej listy spekulowano o Marcie Kaczyńskiej, jednak ta niedawno zdementowała te doniesienia. Sytuacja nie jest jasna także, gdy chodzi o Małopolskę: w PiS jakiś czasu temu pojawił się bowiem pomysł, by w Krakowie na "jedynce" wystawić Antoniego Macierewicza, który miałby odebrać głosy Zbigniewowi Ziobrze, jednak szef smoleńskiego zespołu ponoć stanowczo odmówił. W Małopolsce prawdopodobnie listę otworzy Andrzej Duda. Inną prawdopodobną "jedynką" partii jest prof. Ryszard Legutko, który w ostatnich wyborach do europarlamentu startował z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Prezes Kaczyński pytany niedawno o to, kto znajdzie się na listach jego partii, powiedział, że zadecyduje "kryterium lojalności i kryterium merytoryczne".

  POwrót króli


  Wygląda na to, że na listach Platformy pojawi się sporo byłych ministrów. W tym kontekście wymienia się Jacka Rostowskiego (Mazowieckie), Michała Boniego (prawdopodobna "jedynka" na Lubelszczyźnie) oraz Krystynę Szumilas (woj. Śląskie). W okręgu reprezentującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie listę otworzy Barbara Kudrycka, na kolejnym miejscu znajdzie się obecny europoseł Krzysztof Lisek. Według sondaży Platforma ma niewielkie szanse na zdobycie na Lubelszczyźnie dwóch mandatów.Jeśli wśród innych partii pojawiają się takie kandydatury jak Kempa, to dlaczego miałbym się wstydzić za listy Sojuszu?

  "Jedynką" na warszawskiej liście PO będzie najprawdopodobniej Danuta Hübner, była unijna komisarz ds. polityki regionalnej. W okręgu nr 10 (województwa: małopolskie i świętokrzyskie) listę otworzy ubiegająca się o reelekcję Róża Thun. Lokomotywą Platformy na Śląsku pozostanie były szef Parlamentu Europejskiego - Jerzy Buzek.Z list Europy Plus na pewno nie wystartuje Kamil Sipowicz, który miał kandydować w województwie pomorskim

  Wśród potencjalnych kandydatów wciąż wymienia się Grzegorza Schetynę, który jednoznacznie nie odciął się od tych spekulacji. Wciąż nie ma decyzji co do startu unijnego komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego oraz obecnego europosła PO Jarosława Wałęsy.

  Z list Platformy niemal przesądzony jest start legendy Solidarności Henryki Krzywonos.

  Sojusz Ludzi Dobrzeznanych


  Wczoraj listy do Parlamentu Europejskiego zaprezentował Sojusz Lewicy Demokratycznej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama