Justin Timberlake, Depeche Mode, Backstreet Boys... Jakie...

  Justin Timberlake, Depeche Mode, Backstreet Boys... Jakie koncerty zobaczymy w tym roku w Polsce?

  Kuba Dobroszek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  A nie zawsze było tak różowo. Ekhm, muzycznie. Jeszcze za czasów PRL nasz kraj był traktowany przez artystów jako ciekawostka. Dave Gahan, wokalista grupy Depeche Mode, do dziś wspomina swoje pierwsze występy za żelazną kurtyną, które miały miejsce na Węgrzech oraz właśnie w Polsce. Do legendy przeszły już występy The Roling Stones, a właściwie wieńczące je afterparty, na które przysłowiowe dwa wagony wódki zapewnili sami muzycy.
  Podobno poszła na nie cała gaża, otrzymana za dwa koncerty w Sali Kongresowej. Później odwiedzili nas jeszcze m.in Stevie Wonder (był rok 1989, więc artysta udzielił wsparcia Solidarności przed wyborami do sejmu kontraktowego) oraz Abba, której wizyta jest tematem wielu książek.

  W latach 90. i później melomani też nie mieli łatwo. Gdy raz w roku przyjeżdżała wielka gwiazda pokroju Michaela Jacksona, to na występ fatygowali się nie tylko zagorzali wielbiciele, ale także zwykli ludzie. Bo po prostu coś się działo. XXI w. przyniósł ze sobą sporo wspaniałych widowisk, jak np. koncert U2 z 2005 r., podczas którego widzowie, dzięki dwukolorowym kawałkom materiału, przemienili chorzowski Stadion Śląski w biało-czerwoną flagę, jednak Polska i tak pozostawała daleko w tyle w porównaniu z zachodnimi sąsiadami.

  - Przełom nastąpił 3-4 lata temu, zaczęliśmy doganiać Europę. Bardzo dużo pomogły festiwale muzyczne, tj. Open'er, który zawsze był interesujący, ale dopiero niedawno dołączył do europejskiej czołówki najatrakcyjniejszych imprez tego typu - mówi Mateusz Smółka, dyrektor muzyczny RMF MAXXX.

  I rzeczywiście - gdyńska impreza w latach 2009-2010 dwa razy z rzędu zdobyła nagrodę European Festival Awards w kategorii Najlepszy Duży Festiwal, a brytyjskie Metro.co.uk stawiało Opene'ra niemal na równi z kultowym już Glastonbury. Alter Art - organizator imprezy - już potwierdził, że podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. legenda grunge'u Pearl Jam oraz rockowy zespół The Black Keys. To jednak dopiero przedsmak dania głównego, czyli pełnego line-upu, który poznamy w całości zapewne dopiero w czerwcu.

  W tym roku na największego konkurenta Open'era zdaje się wyrastać warszawski Orange Warsaw Festival. Do tej pory ogłoszono, że podczas tegorocznej edycji wystąpią: Kings of Leon, Queens of the Stone Age, Florence and the Machine, David Guetta, Snoop Dogg i Pixies. - Ja jednak nie porównywałbym tych dwóch imprez. Pamiętajmy, że Open'er to nie tylko muzyka: to też morze, specyficzny klimat i szereg innych atrakcji artystycznych. Z pewnością oba festiwale przyciągną rzesze fanów - ocenia Smółka. I dodaje, że konkurencja jest przecież pożądana.

  A ta jest ogromna, polski rynek koncertowy funkcjonuje wreszcie, nomen omen, śpiewająco. W Oświęcimiu czeka nas Life Festival (Eric Clapton, Soundgarden), w Krakowie Live Music Festival (nie poznaliśmy jeszcze nowego sponsora tytularnego, po wycofaniu się Coca-Coli), w Katowicach doceniany na całym świecie OFF Festival, a w Łodzi Impact Festival (Black Sabbath, Aerosmith). Do tego dochodzi szereg pojedynczych koncertów: Depeche Mode, Backstreet Boys, Peter Gabriel, Yes, Tori Amos, Andrea Bocelli i wielu innych. To tylko potwierdza tezę, że rynek koncertowy jest obecnie dla muzyków bardzo ważny, a największych zysków nie przynosi sprzedaż płyt, ale właśnie gigantyczne trasy koncertowe. Mateusz Smółka: Owszem, można narzekać, że podczas tych wielkich tras wszystkie występy są niemal identyczne. Ale przecież gdy idziemy do teatru czy uczestniczymy w innych wydarzeniach kulturalnych, to spektakle też są do siebie podobne!
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama