JSW pokazała nowy rodzaj węgla w kopalni Krupiński [ZDJĘCIA,...

  JSW pokazała nowy rodzaj węgla w kopalni Krupiński [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Eko-węgiel z kopalni Krupiński w Suszczu
  1/18
  przejdź do galerii

  Eko-węgiel z kopalni Krupiński w Suszczu ©Karol Świerkot

  W kopalni Krupiński w Suszcu uruchomiono pierwszy w Polsce zakład produkcji kompozytowych paliw stałych, pozwalający na wytworzenie brykietów z węgla nowej generacji. Nowa metoda jego spalania pozwoli na niemal całkowitą redukcję najbardziej szkodliwych toksyn i popiołu emitowanych do atmosfery.
  Do tej pory ten typ węgla - z powodu emisji podczas spalania dużej ilości szkodliwych substancji - przeznaczany był niemal wyłącznie do spalania w zakładach energetycznych. Ich filtry zatrzymywały trujące związki, głównie tlenków, amoniaku, pyłu zawieszonego i metali ciężkich.

  Nowa technologia przeróbki węgla koksującego z kopalń Budryk i Krupiński, pozwoli na przygotowanie i udostępnienie do spalania w gospodarstwach domowych takiego paliwa.

  Z dotychczasowych analiz naukowców Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla wynika, że nowa metoda pozwala na spalanie tego typu węgla zarówno w starych jak i w nowoczesnych kotłach przy ponad 90 procentowej redukcji najbardziej szkodliwych dla człowieka toksyn, głównie rakotwórczego benzopirenu, dioksyn i furanów.

  Inwestycja to wynik realizacji postanowień programu badawczo – rozwojowego „Czyste powietrze dla Śląska", którego uczestnikami są Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbka Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski.

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzielił na zbudowanie tego Zakładu Spółce Polski Koks SA dofinansowania w formie pożyczki w wysokości ponad 9 mln. zł Cała inwestycja, to koszt prawie 20 mln zł. Docelowo powstawać będzie w niej rocznie ok. 60 tys. ton oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z węgla koksującego, powstałych na bazie flotokoncentratu, przeznaczonych dla gospodarki komunalnej oraz do ogrzewania gospodarstw indywidualnych.

  Jak podkreślił Jarosław Zagórowski, prezes JSW wprowadzenie na rynek nowego paliwa, ma być dowodem, na to, że górnictwo może się rozwijać i być jednocześnie ekologiczne.

  - to jest nasza odpowiedź na dyskusję jaka się toczy na temat zanieczyszczenia środowiska, o niskiej emisji. My jesteśmy przekonani o tym, że nie można eliminować węgla z gospodarki, ale trzeba wyeliminować negatywne skutki jego spalania - powiedział Zagórowski podczas otwarcia nowej linii produkcyjnej w KWK Krupiński w Suszcu.
  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
  *Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
  *Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba eliminowac spalanie wegla.

   imc. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Brykiety spoznione conajmniej 25 lat.

   Szkody wybierania nieuniknione na powierzchni.

   Gdy swiat przejdzie na Grafen i Nanotechnologie to slaskiego wegla juz nie bedzie,bo spalony.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama