Dzisiaj Światowy Dzień Walki z Rakiem, a więc walczmy

  Dzisiaj Światowy Dzień Walki z Rakiem, a więc walczmy

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Światowy Dzień Walki z Rakiem: Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. I rzeczywiście możemy mówić o walce polskich pacjentów o dostęp do kompleksowej terapii onkologicznej. Chorzy zwykle nie mogą liczyć na to, by w jednym ośrodku leczyć się od początku, czyli zdiagnozowania choroby, do kolejnych etapów: operacji, radioterapii, chemioterapii.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Kolejny wicedyrektor zwolniony ze śląskiego NFZ. To Dorota Suchy


  To paradoks, bo na leczenie raka wydajemy ok. 9 procent budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. W sumie 5 mld zł. A to i tak mniej niż np. w Czechach.

  W woj. śląskim rocznie rejestruje się ok. 17 tysięcy zachorowań na nowotwory złośliwe - to dane ze Śląskiego Rejestru Nowotworów, w którym przeczytać możemy jednocześnie, że rzeczywista liczba zachorowań jest znacznie wyższa i może wynieść aż 20 tysięcy!

  W tym samym czasie na raka umiera ok. 12 tys. osób. W regionie najczęściej występuje nowotwór płuca, jelita grubego, piersi oraz gruczołu krokowego. Ten ostatni jest leczony coraz skuteczniej i dość wcześnie wykrywany.

  Najbardziej zagrożeni zachorowaniem na nowotwór są mieszkańcy Chorzowa. Najwięcej mężczyzn na raka umiera w Świętochłowicach. Najczęściej na raka chorują mieszkanki powiatu rybnickiego, Żor oraz Gliwic. Najczęściej występującym nowotworem wśród pań jest rak sutka. Wyniki leczenia nowotworów są w Polsce znacznie gorsze w porównaniu ze średnią Unii Europejskiej i pogarszają się w stosunku do nowych krajów Unii. Jesteśmy na trzecim miejscu sposród 28 państw, jeśli chodzi o ryzyko zgonu na nowotwory.

  Aby zmienić te katastrofalne statystyki, onkolodzy zaapelowali do władz Polski, aby zniesiono limity na leczenie onkologiczne.

  NFZ na zlecenie ministra zdrowia przygotowuje właśnie analizę kosztów takiej operacji.


  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
  *Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
  *Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowotwory

   Mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych musimy więcej pieniędzy wydawać na proflikatykę. Potrzebny też jest nowy program oraz przyjęcie Cancer planu! Nie zapominajmy o edukacji oraz...rozwiń całość

   W Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych musimy więcej pieniędzy wydawać na proflikatykę. Potrzebny też jest nowy program oraz przyjęcie Cancer planu! Nie zapominajmy o edukacji oraz profilaktyki pierwotnej i wtórnej!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo