Weterani opozycji antykomunistycznej chcą dożywotniej i...

  Weterani opozycji antykomunistycznej chcą dożywotniej i bezpłatnej opieki medycznej

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Andrzej Rozpłochowski
  1/2
  przejdź do galerii

  Andrzej Rozpłochowski ©Michał Pluta

  Weterani opozycji antykomunistycznej domagają się m.in. łatwiejszego dostępu do pomocy finansowej oraz dożywotniej i bezpłatnej opieki medycznej.
  Przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających weteranów opozycji antykomunistycznej chcą, aby Sejm wniósł poprawki do senackiego projektu ustawy o pomocy dla działaczy opozycji antykomunistycznej i dla osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989. Chodzi m. in. o kwestie kryterium dochodowego dla uprawnionych do uzyskania pomocy oraz bezpłatną opiekę medyczną.

  - Ten projekt to ważny krok na drodze do objęcia przez państwo polskie właściwą opieką wszystkich weteranów opozycji.
  Cieszymy się, że po 25 latach od odzyskania wolności wreszcie coś się w tej sprawie ruszyło. Wreszcie obok tradycyjnego statusu kombatanta walki zbrojnej ma szansę zostać ustanowiony podobny status dla tych żołnierzy bez broni, którzy środkami politycznymi walczyli z komunistyczną dyktaturą. Jednak przygotowana przez Senat ustawa wymaga jeszcze wprowadzenia kilku bardzo istotnych poprawek - podkreśla Andrzej Rozpłochowski, przedstawiciel Grupy Roboczej stowarzyszeń dawnych opozycjonistów z całego kraju.

  - Do najsłabszych punktów senackiego projektu ustawy zaliczamy przede wszystkim ustanowienie kryterium dochodowego, które powoduje, że wiele osób nie uzyska statusu i uprawnień weterana opozycji antykomunistycznej niezależnie od skali doznanych represji, poniesionej ofiary oraz zasług dla Ojczyzny. Kryterium to obecnie po naszych interwencjach podniesiono, ale w dalszym ciągu jest ono za niskie. Jesteśmy przeciwni w ogóle takiej regulacji, ale jeżeli już, to musi ona być podobna nie minimalnej płacy, ale na poziomie średniej krajowej. Dopiero wówczas jest gwarancja, że z uprawnienia finansowego ustawy będą mogli korzystać w zasadzie wszyscy Ci uprawnieni, którzy nie należą do gospodarczych, finansowych i politycznych elit III RP. Uważamy też, że świadczenie finansowe raz przyznane, musi być dożywotnie, a nie doraźne na zasadach pomocy socjalnej, niezależnie od tego, czy będą je wypłacały ośrodki pomocy społecznej, czy obecny Urząd d/s Kombatantów - napisali w oświadczeniu skierowanym do najwyższych władz państwa reprezentanci Grupy Roboczej.

  Weterani domagają się też zmiany zapisów dotyczących opieki lekarskiej. Ich zdaniem ustawa powinna przyznać weteranom bezpłatną i dożywotnią opiekę medyczną. Proponowane w ustawie pierwszeństwo w kolejce do lekarzy uważają za rozwiązanie niewystarczające. Chcą też wprowadzenia uregulowań wspierających osoby starające się uzyskać odszkodowania i zadośćuczynienia nie tylko za sam czas pobytu w ośrodkach internowania i w więzieniach, ale także za represje, jakim byli poddawani poza okresem uwięzienia czy internowania. - Obecnie powództwa o odszkodowanie i zadośćuczynienie za taki okres czasu są oddalane jako nieuzasadnione lub rzekomo przedawnione. Jest to niedopuszczalne uchylanie się przez państwo od odpowiedzialności za ten okres walki żołnierzy bez broni o wolność swoją i kraju - czytamy w oświadczeniu Grupy Roboczej.


  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
  *Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
  *Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niezle !

   gk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Projekt ustawy grupy senatorów PO jest ogromnie nierównorzędny wobec świadczonych dzisiaj przez państwo emerytur i innych uprawnień komunistycznym działaczom politycznym i funkcjonariuszom...rozwiń całość

   Projekt ustawy grupy senatorów PO jest ogromnie nierównorzędny wobec świadczonych dzisiaj przez państwo emerytur i innych uprawnień komunistycznym działaczom politycznym i funkcjonariuszom przestępczego aparatu przemocy UB i SB, wojska i milicji b. PRL, którzy byli wrogami niepodległego bytu państwa polskiego, a międzynarodowy Trybunał w Strasburgu orzekł niedawno skarżącym się tam funkcjonariuszom bezpieki, że ich praca nie była normalną pracą, ale polegała na łamaniu praw człowieka. Natomiast ostatnie rządy PRL okresu stanu wojennego, polski sąd określił, jako rządy związku przestępczego o charakterze zbrojnym.Jak można, więc kilkudziesięciotysięcznej armii choćby tylko byłych esbeków wypłacać dożywotnio ciągle sowite emerytury i renty za łamanie w Polsce praw człowieka, mimo że jako przywilej w PRL nigdy nawet nie płacili na nie składek, a grupce dotąd pozostawionych samym sobie ich ofiar proponować łaskawie doraźną jałmużnę
   w pomocy społecznej?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może

   Kapron (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zrobić referendum które uświadomi wiele !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To

   Pracel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   To walczyli dla ..darmowych profitów ? Kosztem kogo ?


   Zdjęcie autora komentarza
   ale dlaczego mają mieć mniej od... Agata Pustułka

   Agata Pustułka

   Zgłoś naruszenie treści

   przedstawicieli PRL-owskiego reżimu???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja tez bylem antykomunista 1963 do 65

   Hubert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   moj nocnik byl czerwony i do niego sr........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   [po co im to?

   gryzak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   przecież dzięki ordynacji wyborczej i tak dożywotnio będą w sejmie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Równi i równiejsi.

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Mamy demokrację .
   O taką demokrację walczyli to niech na równi z wszystkimi z niej korzystają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z latami od 1945 do 1956

   czerwony ryj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   wtedy nie było opozycji antykomunistycznej ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i czego jescze !! w "bańkach" się wam poprzewracało !!

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama