Najlepszy zięć? Każdy, ale pod

  Najlepszy zięć? Każdy, ale pod warunkiem, że jest lekarzem

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kto byłby idealnym mężem dla twojej córki? No jak to? Oczywiście lekarz lub ewentualnie prawnik. O takim zięciu marzy niemal co trzecia z matek!
  Najlepszy zięć? Każdy, ale pod warunkiem, że jest lekarzem
  Co czwarta oddałaby chętnie córkę prawnikowi, co szósta przedsiębiorcy. Politykowi? Zaledwie 1,4 proc. badanych! Tak wynika z raportu o postrzeganiu przedsiębiorców i związkowców na tle innych grup społecznych. Jego przygotowanie zlecił pod koniec ubiegłego roku Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

  Jesteś politykiem? Teściowa cię nie polubi


  Nasze zaufanie do polityków maleje w zastraszającym tempie. Tylko niespełna 3 proc. z nas uważa, że należy im się szacunek. Zdaniem ponad 70 proc. ankietowanych nie zasługują na niego, w tym co trzeci z nas odmawia im go w najmniejszym nawet stopniu. Polityk w rodzinie to wstyd? Najwyraźniej tak.


  - To mnie nie dziwi. Politycy zapracowali sobie na taką właśnie opinię dbając o własne interesy, a nie wyborców - mówi prof. Katarzyna Popiołek, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  W mediach obserwujemy zmagania polityków, wzajemne oskarżenia. Mamy ich dość i nie chcemy przenosić pod własny dach.

  Nauczyciel, żołnierz, urzędnik - za małe zarobki


  Jak wynika z raportu ZPP równie niewielkim wzięciem u przyszłych teściowych cieszą się urzędnicy, nauczyciele i żołnierze. Zaś związkowca do domu nie wpuściłaby już żadna szanująca się teściowa Czy to powinno nas dziwić?

  Urzędnik, nauczyciel, żołnierz to zawsze był ktoś. Stała, państwowa posada. Prestiż pozostał, ale zarobki? No niestety niskie. - Tu decyduje ekonomia. Chcemy żeby naszej córce po prostu dobrze się powodziło. Tymczasem zarobki urzędnika, nauczyciela, czy wojskowego po prostu tego nie gwarantują - mówi prof. Popiołek.

  Za rzutkiego, pełnego pomysłu, biorącego życie w swoje ręce kobiety uważają przedsiębiorców. Chętnie za właściciela firmy wydałoby córkę ponad 18 proc. pań.

  Coraz więcej też osób nie uważa przedsiębiorców za kombinatorów, a wręcz przeciwnie - za osoby godne zaufania.

  Dlaczego chcemy dla naszych córek lekarzy?


  Zaufanie społeczne do lekarzy spada, ale nadal ponad połowa z nas uważa, że to po prostu pożyteczny zawód, a osoby które go wykonują zasługują na nasz szacunek. Lekarz w mniemaniu kobiet to po prostu solidny fach, dobre perspektywy na przyszłość.
  A jak to wygląda w rzeczywistości? Praca na dyżurach, także w nocy. Pełna dyspozycyjność. Zarobki? Początkowo nie do pozazdroszczenia, ale z czasem, nabieraniem doświadczenia coraz bardziej atrakcyjne. Według danych resortu zdrowia średnie miesięczne zarobki ordynatorów (brutto) w zależności od województwa wahają się od 12 677 zł do 8973 zł. Średnie miesięczne zarobki lekarzy z II stopniem specjalizacji to od 8675 zł do 5951 zł, wśród specjalistów anestezjolog miesięcznie zarabia od 14 do 20 tys. zł, chirurg naczyniowy - od ok. 30 tys. zł miesięcznie. Warto zabiegać o takiego zięcia.

  Jak oceniamy poszczególne grupy społeczne?  Z badań na zlecenie ZPP wynika, że w siedmiopunktowej skali najwyżej bo na 4,88 punktów oceniamy lekarzy. Bardzo podobnie przedsiębiorców (na 4,82 proc.). Związkowców na 3,10 pkt, polityków na 2,32. Tym ostatnim też najmniej ufamy.

  Pożyteczny jak lekarz? Właśnie tak.
  Zapytani o najbardziej pożyteczny zawód ankietowani zgodnie wymienili na pierwszym miejscu lekarza. W siedmiopunktowej skali temu zawodowi dano aż 6,07 punktów. To bardzo wysoka nota. Dla porównania - politykom 2,6 pkt. Przedsiębiorcom - 5,36 pkt, związkowcom - 3,47 pkt.

  Szacunek dla zawodów? Znowu wygrywa lekarz.
  Lekarze dostali 5,2 pkt, przedsiębiorcy - 4,72 pkt, związkowcy - 3,45 pkt, politycy - 2,5 pkt. Trzeba jednak pamiętać, że te pozytywne oceny zawodu lekarza okupione są ciężką pracą. Z "Diagnozy społecznej 2013" wynika, że lekarze z pewnością są najlepiej wyedukowaną grupą zawodową. Kształcą się ponad 18 lat, podobnie jak prawnicy, czy nauczyciele akademiccy.


  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
  *Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
  *Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Europie kobiety studiują, uzyskują ciekawe zawody i często

   pafnucy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   zarabiają więcej od mężczyzn. U nas większość tylko kombinuje, jak bogato wyjść za mąż. Żadnych ambicji, ciągle ta polska mentalność.


   Zdjęcie autora komentarza
   do pafnucego ;)

   Aldona Minorczyk

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   U nas kobiety też studiują, pracują i zarabiają więcej niż ich partnerzy. Tutaj o zdanie nie pytano młodych kobiet, a ich matki. Słuchał Pan mamy we wszystkim? Bo ja nie ;)

   pozdrawiam
   Aldona...rozwiń całość

   U nas kobiety też studiują, pracują i zarabiają więcej niż ich partnerzy. Tutaj o zdanie nie pytano młodych kobiet, a ich matki. Słuchał Pan mamy we wszystkim? Bo ja nie ;)

   pozdrawiam
   Aldona Minorczyk-Cichyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydent lepszy np.: Francji

   manipulowany

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Choćby na parę miesięcy .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lekarz lub prawnik?

   polska mentalnosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Polskie kompleksy w calej okazalosci! Chlop panszczyzniany udajacy pana,typowy polak . Taka corka bedzie pania doktorowa! I bedzie sie puszyla w futrach i drogich samochodach . Co tam sloma w...rozwiń całość

   Polskie kompleksy w calej okazalosci! Chlop panszczyzniany udajacy pana,typowy polak . Taka corka bedzie pania doktorowa! I bedzie sie puszyla w futrach i drogich samochodach . Co tam sloma w butach,dlugie futro zakryje.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo