Ważne
  Tychy także będą miały budżet obywatelski

  Tychy także będą miały budżet obywatelski

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tychy dołączą do grona miast z budżetem obywatelskim. W województwie śląskim mają go m.in. Chorzów, Dąbrowa Górnicza i Ruda Śląska.
  W Tychach odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie tworzenia budżetu partycypacyjnego zwanego też obywatelskim. Do pracy nad nim zgłosiło się 55 osób. W tym gronie jest 28 mieszkańców, 12 radnych, 10 członków rad osiedlowych oraz 5 członków organizacji pozarządowych.

  Tychy są kolejnym miastem w województwie śląskim, które część gminnych pieniędzy zdecydowało się oddać mieszkańcom do podziału, wedle ich uznania.

  Idea budżetu obywatelskiego pojawiła się w roku 1989 w Brazylii. W tej chwili istnieje w ok. 1500 miejscowościach świata, z tego w ok. 200 w Europie, w 30 w Polsce. Jako pierwszy w naszym kraju wprowadził go Sopot. W tworzeniu własnego budżetu obywatelskiego Tychy chcą czerpać z doświadczeń Dąbrowy Górniczej.

  Budżety obywatelskie są różne. Dąbrowa Górnicza oddała 5 mln zł. Bytom wyasygnował 2 mln zł, Bielsko, Ruda Śląska i Jaworzno też tyle samo. Rybnik ma 1,7 mln zł. Pszczyna wydzieliła mieszkańcom pół miliona zł. Po pół miliona dały też Żory. Chorzów w ubiegłym roku przeznaczył 1,6 mln zł, a w tym roku będzie to już 2,1 mln zł. Do budżetu obywatelskiego przymierzają się Wodzisław i Częstochowa. Co ciekawe, zdarzają się budżety sięgające 20 mln zł. Wszystko zależy od tego, jaki procent w budżecie miasta będzie ten budżet obywatelski stanowił. W Olsztynie jest to 0,2 proc., w Warszawie - 1 proc., w Świdnicy - 2 proc. Jak będzie w Tychach? To ustali zespół, który po raz drugi spotka się 20 lutego.

  Na razie podzielił się na pod-zespoły. Pierwszą kwestią, jaką trzeba rozstrzygnąć jest to, czy traktować ten budżet jako całość czy podzielić go na poszczególne dzielnice i osiedla. Budżet dąbrowski był podzielony na 27 dzielnic historyczno-zwyczajowych.


  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
  *Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
  *Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama