18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jack Strong czyli pułkownik Kukliński. Film Pasikowskiego w kinach od 7 lutego [RECENZJA, ZDJĘCIA]

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Nowy film Pasikowskiego przedstawia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego jako bohatera i jednocześnie człowieka do bólu samotnego. W tym thrillerze szpiegowskim brakuje za to akcji. Kilka scen, w tym pościg po ulicach Warszawy w 1981, to trochę za mało...

Oczekiwania były duże - w końcu to pierwszy polski film fabularny o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim, postaci kontrowersyjnej, o której ludzie wciąż żywo dyskutują. Plus Waldemar Pasikowski jako reżyser i Marcin Dorociński w roli głównego bohatera.

Spodziewałam się filmu w stylu Pasikowskiego - akcja, emocje, bebechy na wierzchu, wojna światów itd. Może miałam za duże oczekiwania, ale taka historia przecież nie trafia się codziennie. Samotny bohater, który stawia na szali wszystko (karierę, w której się spełnia, rodzinę, swoje życie), by ochronić swoją ojczyznę przed kolejną wojną. Sprzymierza się z wrogami państwa, przez 10 lat fotografuje tajne materiały wojskowe, przekazuje je agentowi CIA. Szpieguje, choć wie, że za to grozi kara śmierci. Szpieguje, choć wcale nie wie, czy jego działania na coś się przydadzą Polsce.

Niestety, film nie jest tak emocjonujący, jak mógłby być. Może dlatego, że jestem kobietą, znudziły mnie sceny rozgrywające się w sztabach wojskowych, czy to polskim czy radzieckim, i w siedzibie CIA. Nie czuć tam realnego zagrożenia, wojskowi sobie rozprawiają, radziecki marszał coś tam pokrzykuje, niby coś dzieje się na Wybrzeżu, ale panowie w mundurach oglądają to tylko w salce kinowej, jakby to był zwykły film. Dla widzów, którzy żyli w tamtych czasach (1970-1981) może atmosfera zimnej wojny będzie oczywista, młodsi mogą nie wiedzieć, o co tu chodzi.

Za to Pasikowskiemu udało się dobrze oddać charakter samego Kuklińskiego (wielka w tym zasługa Dorocińskiego, który świetnie wygląda w mundurze). Reżyser wypowiedział się jednoznacznie - nakręcił film o bohaterze, który powstrzymał wybuch III wojny światowej. Jego Jack Strong nie jest jednak supermenem, to człowiek zdeterminowany, ale do bólu samotny.

Film rozpoczyna się mocną, jak na Pasikowskiego przystało, sceną spalenia żywcem w piecu hutniczym Rosjanina, który szpiegował dla Amerykanów. Później akcja przenosi się do sztabów armii: radzieckiej i polskiej, i robi się nudniej.
Poznajemy płk. Kuklińskiego, faceta rzeczowego, spokojnego, trzymającego nerwy na wodzy, porządnego męża i ojca. Człowieka słynącego z pracowitości i fenomenalnej pamięci.
Choć kariera w wojsku stoi przed nim otworem, Kukliński nie może pogodzić się z tym, że Rosjanie dążą do konfrontacji z USA. Nieobliczalny marszałek Kulikow grozi, że w razie wojny Polska zostanie główną areną działań wojennych. Pułkownik decyduje się na nawiązanie kontaktów z amerykańskim wojskiem w czasie rejsu żaglówką do Holandii. Jednak jego list przechwytuje CIA, podając się za wojskowych. Kukliński zostaje tajnym agentem CIA. Przy swoim biurku fotografuje ukrytym w zapalniczce aparatem setki stron tajnych dokumentów wojskowych, przekazując je potem regularnie swojemu opiekunowi z CIA Davidowi Fordenowi, rezydującemu w Warszawie. To ten Amerykanin staje się jego prawdziwym przyjacielem. Inni nie mogą się dowiedzieć o tym, że jest szpiegiem. Żona (w tej roli Maja Ostaszewska) podejrzewa, że Ryszard ma kochankę, starszy syn buntuje się przeciwko ojcu uosabiającemu znienawidzony reżim, a on niczego nie może im wyjaśnić.

Pod koniec filmu, gdy Kukliński czuje, że lada dzień zostanie zdemaskowany akcja na szczęście przyspiesza, by osiągnąć kumulację w scenach pościgu ulicami zaśnieżonej Warszawy i "przeszmuglowania" rodziny Kuklińskich przez granicę NRD z RFN w drewnianych skrzyniach z pocztą dyplomatyczną.

Plus też za rozmach produkcji, film nakręcono w językach polskim, rosyjskim i angielskim. Zjęcia powstawały m.in. w Waszyngtonie. Zatrudniono również rosyjskich i amerykańskich aktorów.


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
*Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
*Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!