Rok wyborczy sprzyja cudom, czyli miejskie inwestycje

  Rok wyborczy sprzyja cudom, czyli miejskie inwestycje

  Jacek Bombor, Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przestoje na budowach właśnie gwałtownie się kończą. Inwestorzy i budowlańcy dobrze się wpisują w rok wyborczy
  1/2
  przejdź do galerii

  Przestoje na budowach właśnie gwałtownie się kończą. Inwestorzy i budowlańcy dobrze się wpisują w rok wyborczy ©Lucyna Nenow

  Aquaparki, parki, drogi, rynki. Przez lata brakowało na nie pieniędzy, ale w roku wyborczym to się zdarzyć nie mogło. Co zyskamy w tym roku?
  Ważne miejskie inwestycje, często odkładane od lat, jakimś cudem w roku wyborów samorządowych doczekały się przyśpieszenia i będą dopięte. Powstają parki wodne, parkingi, kąpieliska, nowe rynki. Czy to kiełbasa wyborcza? Mieszkańcy się śmieją, opozycjoniści grzmią, a prezydenci i burmistrzowie biją się w piersi i zapewniają: - To przypadek. Wieloletnie plany.
  Zrobiliśmy przegląd sztandarowych inwestycji, które w tym roku doczekają się realizacji. Zaczynamy od Katowic. Wszyscy wiedzą, jak ślimaczyły się roboty przy budowie Rynku, ale uwaga: w tym roku otwarcie! Przypadek? A co w stolicy Podbeskidzia, Bielska-Białej? Prezydent Jacek Krywult - mimo braku unijnych środków - postanowił się zawziąć i obiecał na początku kadencji budowę stadionu przy ulicy Żywieckiej.

  - To będzie pomnik jego kadencji - mówią złośliwcy.

  Zakończenie prac zaplanowano właśnie na ten rok. Obiekt ma pomieścić 15 tysięcy kibiców. Inwestycja pochłonie 100 mln zł.
  W Rybniku wielką obietnicą wyborczą prezydenta Adamego Fudalego jest rewitalizacja deptaku, czyli ciąg ulic Sobieskiego i Powstańców. Termin zakończenia prac upływa... 29 sierpnia tego roku. Podobnie dzieje się z wiecznie zapowiadanym remontem kąpieliska Ruda, które w końcu udało się rozpocząć w zeszłym roku. Basen Ruda ma być gotowy pod koniec maja.

  W Zabrzu nie ma inwestycji, które nagle zaczęto realizować, ale są takie, które ciągną się od kilku lat i ich koniec jest planowany właśnie w tym roku. Przykłady? Stadion Górnika czy otwarty własnie Aquarius. Park wodny wyrośnie "na czas" także w Raciborzu. Przy ulicy Zamkowej. To była najważniejsza obietnica wyborcza prezydenta Mirosława Lenka. Obiekt zostanie oddany w maju.

  - Ustalenie takiego terminu to majstersztyk. Aquapark zostanie otwarty na tyle wcześnie, by mieszkańcy zdążyli ucieszyć się z kąpieli, ale na tyle późno, by nie przyszły jeszcze rachunki, i nie było wiadomo, ile do interesu dopłacamy - grzmi Dawid Wacławczyk, radny opozycji.

  Na całość poszedł także prezydent Żor, Waldenar Socha, który w ubiegłym roku zapowiedział "darmową komunikację autobusową". Miała ruszyć w 2013 r., ale sprawa się - nie wiedzieć czemu - przeciągnęła i żorzanie pojadą za darmo autobusami od maja.

  Robotnicy uwijają się jak w ukropie także w mniejszych miastach. Parking przy ul. Chrobrego w Pszczynie - największy na starówce. Przez lata wyglądał jak po bombardowaniu. Jeszcze rok temu władze rozkładały ręce, że nie ma pieniędzy, że to miliony będzie kosztować, a tu nagle w styczniu remont się rozpoczął. No cud.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Słaba zima

  ryhu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Krótka i niedostrzegalna zima, a nie plany wsparły włodarzy w ukończeniu przed wyborami rozpoczętych inwestycji.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo