Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski naukowiec chce pomóc znaleźć zabójcę młodej dziewczyny w RPA. Pomogą odciski ust?

Jolanta Pierończyk
123rf
Łukasz Smacki, doktorant Uniwersytetu Śląskiego zbada dziesiątki odcisków palców i ust pobranych od obywateli Republiki Południowej Afryki. Może to pomóc w rozwikłaniu zagadki morderstwa.

Dziewięć lat temu w RPA została brutalnie zamordowana młoda dziewczyna. Głównym dowodem w sprawie były odciski pobrane z okładki płyty DVD wypożyczonej na godzinę przed zabójstwem. Były to odciski chłopaka ofiary. Obrona stwierdziła jednak, że pochodzą one ze szklanki i że są to ślady ust. Sprawa zakończyła się uniewinnieniem. Późniejsze ekspertyzy dowodzą, że ślad jest odciskiem lateksowej rękawiczki, co stawia ponownie chłopaka ofiary w świetle podejrzeń.

Prywatne śledztwo prowadzi dziennikarz Thomas Mollet. Szansą na doprowadzenie do wznowienia procesu jest unikatowa komputerowa metoda identyfikacji odcisków czerwieni wargowej do celów kryminalistycznych, którą opracował Łukasz Smacki, doktorant Uniwersytetu Śląskiego. - Zadeklarowałem pomoc - mówi Łukasz Smacki. - We wtorek Mollet zacznie zbieranie odcisków ust i palców w lateksowej rękawiczce od pewnej grupy osób z RPA. Zajmie mu to pewnie ze dwa miesiące. Moja praca potrwa z pół roku. Jej wynik będzie oczywiście tylko jedną z opinii. Jeśli wyjdzie, że jest to ślad palca w rękawiczce lateksowej, sprawa ma szansę wrócić na wokandę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śląski naukowiec chce pomóc znaleźć zabójcę młodej dziewczyny w RPA. Pomogą odciski ust? - Dziennik Zachodni