18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach: Zabytkowy budynek powoli odzyskuje blask [ZDJĘCIA]

Martyna Dyszka
W budynku, w którym jesienią ma zostać otwarte Muzeum Powstań Śląskich, trwają prace wykończeniowe
W budynku, w którym jesienią ma zostać otwarte Muzeum Powstań Śląskich, trwają prace wykończeniowe Marzena Bugała-Azarko
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach: W budynku, w którym ma powstać Muzeum Powstań Śląskich, m.in. wzmocniono już konstrukcję. Obecnie trwają prace wykończeniowe. ZOBACZ ZDJĘCIA

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach: Budowa Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach jest już na półmetku. Efekty prac budowlanych coraz bardziej są widoczne. Mieszkańcy mogą je podziwiać z zewnątrz, gdyż elewacja gmachu przy ul. Polaka 1 jest o wiele jaśniejsza niż była do tej pory. - Elewacja była bardzo zniszczona, pomalowana wieloma różnymi farbami. Musieliśmy ją wyczyścić - wyznaje Marek Rotkegel, kierownik budowy Muzeum Powstań Śląskich. Wokół placu jest już postawione nowe ogrodzenie. - W tej chwili rozbierane są ostatnie elementy garaży i tam będzie trzeba jeszcze uzupełnić fragment ogrodzenia - dodaje.

CZYTAJ TAKŻE:
Świętochłowice: Kapsuła czasu w iglicy na Muzeum Powstań Śląskich [ZDJĘCIA]
Muzeum Powstań Śląskich: Zwiedzających oprowadzi elektroniczny przewodnik

Wzmocniono konstrukcję

Pracownicy mają już za sobą wszystkie roboty rozbiórkowe i konstrukcyjne, czyli związane ze wzmocnieniem obiektu. - Wzmacnialiśmy ściany, wymienialiśmy całą więźbę dachową łącznie z pokryciem - wyjaśnia kierownik budowy.

Klatka schodowa, która była drewniana, musiała zostać rozebrana. Jej stan techniczny był katastrofalny. - Odtworzyliśmy schody w konstrukcji żelbetowej, natomiast główna klatka będzie modernizowana i odtwarzana w takim kształcie, jak była historycznie - dodaje. W ubiegłym roku robotnicy wymienili też wszystkie drewniane stropy, które zostały zniszczone przez wilgoć i pożar, który wybuchł w budynku w noc sylwestrową 1999 roku. - Dach przeciekał, wszystko było zgnite i wymagało wymiany na nowe. Stropy są teraz gastrożebrowe i żelbetowe - opowiada Rotkegel.

Wzmocniona została też sama konstrukcja zabytkowego budynku, bowiem w związku zaadaptowaniem gmachu na Muzeum Powstań Śląskich, obciążenia będą większe. Dlatego też trzeba było dostosować obiekt do funkcji, jaką będzie pełnić w przyszłości.

Tynkują i kafelkują

Obecnie wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe, czyli oblicowania ścian i posadzek. Na razie w piwnicy, ale w najbliższym czasie robotnicy będą przechodzić na kolejne piętra. - W piwnicy pomieszczenia techniczne są już wyposażone. Jest też serce obiektu, czyli rozdzielnia elektryczna niskoprądowa, funkcjonuje już wymiennikownia, czynne jest ogrzewanie centralne - wymienia kierownik budowy. Dodaje, że obecnie przygotowywane jest pomieszczenie kotłowni. Będzie ona służyła w okresie letnim do podgrzewania ciepłej wody w lato, natomiast w okresie zimowym jej funkcje przejmie wymiennikownia.

Szyb windowy również jest już gotowy. Ponad dach wystaje efektowny przeszklony element, by winda mogła jeździć na drugie piętro. - Trzeba było to w jakiś ciekawy sposób wkomponować w stałą bryłę i górna część jest przeszklona, by jak najmniej rzucała się w oczy i ingerowała w historyczny gmach - mówi. Sama winda będzie montowana w ciągu 2-3 miesięcy.

Podwójne stropy i schowki

Budowa Muzeum Powstań Śląskich nie obyła się bez niespodzianek. - Ze względu na to, że przed wojną mieściła się tu komenda policji, a w piwnicach i na parterze były cele, odkryliśmy wiele warstw posadzek, podwójne stropy, dziwne wizjery, schowki, co w niektórych miejscach bardzo uszkodziło konstrukcję. Musieliśmy przemurowywać, uzupełniać i wzmacniać spękane ściany. To właśnie ten pierwszy okres był najtrudniejszy - mówi.

Jednak szczególnie trudna była też wymiana konstrukcji drewnianej. - Musieliśmy wszystko łapać konstrukcją dodatkową, utrzymać na czas montażu tej właściwej, a dopiero po związaniu tego z konstrukcją dachu można było te tymczasowe ściągać. To wymagało szczególnej troski - dodaje Rotkegel.

Konsorcja współpracują

Konsorcjum dwóch firm: Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego i Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Budowlani z Bytomia, które zajmuje się remontem budynku, współpracuje już z wykonawcą ekspozycji muzeum. Co tydzień odbywają się spotkania, na których uzgadniane są szczegóły. - Do robót wymagających wcześniej montaży instalacji multimedialnych przysyłane są do nas niezbędne grupy robocze - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!