Więźniowie z Raciborza nagrali bajki dla dzieci

  Więźniowie z Raciborza nagrali bajki dla dzieci

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Więźniowie nagrywają Kubusia Puchatka

  Więźniowie nagrywają Kubusia Puchatka ©ARC

  Kubuś Puchatek, Hefalumpy, Tygrysek, czy Maleństwo - to tylko niektóre z postaci, w jakie wcielili się więźniowie raciborskiego Zakładu Karnego, którzy nagrali płytę CD z bajkami dla dzieci.
  Więźniowie nagrywają Kubusia Puchatka

  Więźniowie nagrywają Kubusia Puchatka ©ARC

  - Osadzeni zabawili się w aktorów i podłożyli własne głosy dla poszczególnych bohaterów. Przy okazji stworzyli własną muzykę do bajek napisanych przez znanych autorów. Każdy z osadzonych, który wziął udział w nagraniu otrzyma krążek na własność i będzie mógł podarować go własnemu dziecku podczas widzenia - mówi kapitan Marek Kwiecień, rzecznik Zakładu Karnego w Raciborzu.

  Jeden z więźniów (ma do odsiadki 9 lat) cieszy się, że wziął udział w projekcie.
  - Podkładałem głos dla kilku bohaterów. Byłem sroką, mamą Kubusia Puchatka, zającem oraz Zuzią w bajce "Detektyw Pozytywka". Ciężko było udawać kobiece głosy. Potem musieliśmy je trochę zmodyfikować komputerowo - mówi Krzysztof.

  - Najważniejsze, by nasze dzieciaki mogły posłuchać naszego głosu, jak im czytamy bajki. W ten sposób możemy być przy nich - mówi skazaniec, na którego w domu czekają chłopcy w wieku 7 i 13 lat. Osadzony przyznaje, że wcześniej nie czytał dzieciom bajek na dobranoc. - Teraz muszę to nadrobić - dodaje.

  Nagrana przez więźniów nowa płyta składa się z trzech popularnych bajek: "Kubuś Puchatek i Hefalumpy", "Detektyw Pozytywka" oraz "Sroka". Praca nad nią trwała długie tygodnie.

  - Wszystko rozpoczęło się od kursu komputerowego dla skazanych. Zajęcia cieszyły się sporą popularnością. Jakiś czas temu w zakładzie prowadzone były również warsztaty radiowe, działa u nas radiowęzeł. W nagraniach wzięło udział 10 skazanych - tłumaczy Marek Kwiecień.

  Dodaje, że już wcześniej więźniowie czytali maluchom bajki, co również nagrywano i rozdawano podczas widzeń. - Jednak tym razem płyta jest o wiele bardziej atrakcyjna, bo osadzeni wcielili się w bohaterów popularnych bajek - dodaje.

  Wkrótce w zakładzie karnym ruszy kolejny kurs komputerowy, kolejni więźniowie zamierzają nagrać płytę. Całe przedsięwzięcie powstało przy współpracy z Fundacją Ekologiczną Silesia z Katowic i Fundacją Cała Polska Czyta Dzieciom.

  W przyszłości szefowie zakładu karnego chcieliby, żeby płyta "Twój baśniowy świat" trafiła do miejscowych przedszkoli i żłobków.

  Jednak za przedstawianymi utworami stoją prawa autorskie. - Więc nie możemy ich rozpowszechniać na zewnątrz. Ale przygotowujemy pisma do właścicieli praw, by pozwolili nam na bezpłatne udostępnianie płytek w przyszłości - wyjaśnia nam kapitan Andrzej Pluta, zastępca kierownika działu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Raciborzu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bajka

   4965/02 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 34

   Z tego co wiem to ich nie bylo 10 tylko 3, a na płycie pisze 5 osob. I inicjatywa wyszla ze strony skazanych a nie z gory... No ale poza tym dobrze ze cos takiego robia! pozdro

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama