Szpieg o pseudonimie Jack Strong w końcu głównym bohaterem...

  Szpieg o pseudonimie Jack Strong w końcu głównym bohaterem filmu

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego zagrał Marcin Dorociński, który nie ukrywa, że bardzo mu zależało na zdobyciu tej roli
  1/2
  przejdź do galerii

  Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego zagrał Marcin Dorociński, który nie ukrywa, że bardzo mu zależało na zdobyciu tej roli ©mat.prasowe

  Od piątku w kinach można obejrzeć film Pasikowskiego opowiadający o wyczynach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego
  Amerykańska kinematografia pewnie zrobiłaby o nim już z pięć filmów, w tym dwa telewizyjne i jeden serial. Polska dopiero niedawno odkryła potencjał jego historii i w końcu mamy pełnometrażowy film o pułkowniku Ryszardzie Kukliń-skim. "Jacka Stronga" nakręcił specjalista od mocnego, męskiego kina Władysław Pasikowski ("Kroll", "Psy", "Operacja Samum", "Pokłosie"). Główną rolę zagrał Marcin Dorociński.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Superszpieg Jack Strong był w Katowicach w 1998 roku
  Jack Strong, historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w kinach już w piątek [ZDJĘCIA, WIDEO]
  Jack Strong czyli pułkownik Kukliński. Film Pasikowskiego w kinach od 7 lutego [RECENZJA, ZDJĘCIA]


  Tytuł filmu (pol. "Jacek Mocny") pochodzi od pseudonimu operacyjnego pułkownika Kuklińskiego.

  Pułkownik Ryszard Kukliński, będąc oficerem Ludowego Wojska Polskiego, współpracował z CIA. W latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących wojsk Układu Warszawskiego, w tym planów użycia broni nuklearnej przez ZSRR. Pracował wtedy w Sztabie Głównym LWP w Warszawie. Uważano go za niezwykle zdolnego stratega, wręcz geniusza. Opracował m.in. plany ataku wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Gdy był pewien, że przed ogłoszeniem stanu wojennego (jako wojskowy wiedział o tym wcześniej) lada dzień zostanie zdemaskowany, poprosił Amerykanów o ewakuację jego i całej rodziny (żony Joanny z domu Christ, zwanej przez niego Hanną, urodzonej w Mysłowicach oraz dwóch synów).

  JACK STRONG - RECENZJA NA DZIENNIKZACHODNI.PL [CZYTAJ]

  Operacja wywiezienia Kuklińskich na Zachód powiodła się. Zamieszkali w USA. Trzy lata później, 23 maja 1984 roku, Kukliński został przez sąd wojskowy w Warszawie zaocznie skazany na karę śmierci, w 1990 wyrok został złagodzony do 25 lat więzienia. Wyrok uchylono pięć lat później. Pułkownik odwiedził Polskę w 1998 roku. Był przekonany, że chce wrócić do kraju na stałe, kupił nawet mieszkanie.

  W 2004 r. doznał udaru mózgu i zmarł na Florydzie. Jego dwaj synowie zginęli wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach.

  Ilu ludzi, tyle zdań  Do dziś postać pułkownika Kuklińskiego wzbudza kontrowersje. Czy można zdradzić swój kraj, chcąc ocalić naród? Nad tym głowią się historycy i zwykli ludzie. Autorzy jednych opinii mówią o nim jako o bohaterze III RP, inni wskazują na złamanie przez niego przysięgi wojskowej i współpracę z wywiadem kraju, który wówczas był oficjalnym wrogiem państwa polskiego.
  Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej George Tenet powiedział: - Pułkownik Kukliński (...) pomógł powstrzymać zmianę zimnej wojny w wojnę gorącą. Były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego prof. Zbigniew Brzeziński nazwał płk. Kuklińskiego "pierwszym polskim oficerem w NATO".

  Za to historyk prof. Andrzej Paczkowski w wywiadzie w najnowszym numerze tygodnika "Polityka" mówi, że według niego, to, co zrobił płk Kukliński, nie miało znaczącego wpływu na rzeczywisty bieg wydarzeń w Polsce i dookoła Polski.

  Waldemar Pasikowski wypowiedział się jednoznacznie - nakręcił film o bohaterze, który powstrzymał wybuch III wojny światowej. Jego Jack Strong nie jest jednak supermenem, to człowiek zdeterminowany, ale do bólu samotny.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ulega wątpliwości, że....

   Jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nie ulega wątpliwości, że Kukliński nie dochował przysięgi złożonej narodowi polskiemu. Oficer nie jest od politycznych kombinacji. Gdyby dzisiaj, niezadowolony oficer, wywiózł np do Rosji...rozwiń całość

   Nie ulega wątpliwości, że Kukliński nie dochował przysięgi złożonej narodowi polskiemu. Oficer nie jest od politycznych kombinacji. Gdyby dzisiaj, niezadowolony oficer, wywiózł np do Rosji dokumenty strategiczne NATO, rzekomo w interesie Polski i gdyby dorobił do tego ideologię o rzekomym zapobieżeniu III wojnie światowej to byłby bohaterem czy zdrajcą? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MAŁE PYTANKO CZY STALINO BREŻNIEWO CCCP TO TO SAMO CO NATO.?

   777 KARY POLSZA PŁACI ZA BRAK SPALARNI UTYLIZACJA NA P0 ZIOMIE PERU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A WTEDY ZIMNO WOJNA BYŁA I WALKA HEGEMONI USA MILIARDY DOLARÓW DAWAŁO PRZECIW JEDYNYMU KONKURYNTOWI USSR CZEGO ROSJA RADZIECKO NIY STRZIMAŁA I SPLAJTOWAŁA.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama