Korytarz podzieli Kiedrzyn, więc mieszkańcy go nie chcą

  Korytarz podzieli Kiedrzyn, więc mieszkańcy go nie chcą

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Korytarz podzieli Kiedrzyn, więc mieszkańcy go nie chcą
  Stowarzyszenie Ekologiczny Kiedrzyn, reprezentujące mieszkańców tej dzielnicy, nie zgadza się na proponowaną trasę korytarza północnego.
  Korytarz podzieli Kiedrzyn, więc mieszkańcy go nie chcą
  Mieszkańcy Kiedrzyna nie kryją oburzenia proponowanym przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu projektem budowy kolejnego etapu tzw. korytarza północnego. Według pierwotnych planów miał on biec od ulicy Pileckiego do ulicy Kisielewskiego (tuż obok znajdującej się tam mleczarni). Tymczasem MZDiT postawił na projekt, który zakłada, że korytarz będzie przebiegał przez skrzyżowanie ulic Kisielewskiego i Ludowej w Kiedrzynie.


  To rozwiązanie nie odpowiada mieszkańcom tej dzielnicy. Twierdzą oni, że w tej formie korytarz będzie w znacznej części dublował rolę planowanej obwodnicy Częstochowy. Dodają, że korytarz podzieli dzielnicę na dwie części, uniemożliwiając rozwój budownictwa mieszkaniowego i utrudniając wielu mieszkańcom dojazd do przedszkola, szkoły czy kościoła.

  Mieszkańcom nie podoba się również to, że przez środek dzielnicy mają przejeżdżać ciężarówki. Ich zdanie podziela również znaczna część mieszkańców dzielnicy Północ.

  Protestujący dodają, że projekt wybrano bez żadnych konsultacji społecznych, które w tym przypadku są konieczne.

  Projekt jest optymalny


  Mariusz Sikora, dyrektor MZDiT, przekonuje, że proponowana trasa jest optymalnym rozwiązaniem.

  - Czasy się zmieniły, a pierwsza koncepcja pochodziła z lat 70. ubiegłego wieku - mówi dyrektor Sikora. - Dlatego zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie, które otworzy nowe tereny m.in. pod budowę domów.

  Dyrektor Sikora wylicza argumenty, które przemawiają za projektem korytarza północnego: - Dzięki temu rozwiążemy problemy związane z bezpieczeństwem na skrzyżowaniu Ludowej i Kisielewskiego. Nowy odcinek korytarza północnego na pewno przyczyni się do rozwoju dzielnicy. Przy drodze powstaną ścieżki pieszo-rowerowe, a najcięższe samochody nie będą wpuszczane na tę drogę, bo będzie obowiązywać ograniczenie do 16 ton.

  Będą konsultacje czy nie?


  Dyrektor Sikora, podobnie jak Urząd Miasta, twierdzi, że podczas projektowania konsultowano się z mieszkańcami podczas organizowanych spotkań. Miasto nie zdecydowało się na razie na zorganizowanie pełnych konsultacji społecznych, które odbyły się m.in. w sprawie ruchu w alei NMP. Jak udało się nam dowiedzieć w Urzędzie Miasta, choć nie ma decyzji o przeprowadzeniu konsultacji, to wciąż nie są one wykluczone. Kolejny etap korytarza północnego, który połączy Północ z Kiedrzynem, ma być gotowy do końca 2015 roku. Miasto przeznaczy na tę inwestycję środki uzyskane od koncernu IKEA.  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ

  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI

  *Poseł Pawłowicz: Europa jest domem publicznym, w którym wszystko wolno

  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama