Ważne
  Sąd: nie kłamał ani Uszok, ani Godlewski

  Sąd: nie kłamał ani Uszok, ani Godlewski

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uszok i Godlewski

  Uszok i Godlewski ©ARC DZ

  Wczoraj kandydat na prezydenta Arkadiusz Godlewski wnioskował przeciw Uszokowi, a Forum Samorządowe i Piotr Uszok przeciw Godlewskiemu. chodziło o wyborcze reklamy. Według sądu żadna ze stron nie miała racji
  Uszok i Godlewski

  Uszok i Godlewski ©ARC DZ

  Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił wniosek Arkadiusza Goldewskiego o wydanie zakazu rozpowszechniania filmu wyborczego Forum Samorządowego i Piotr Uszok. Oddalił również wniosek Forum Samorządowego i Piotr Uszoka wobec Godlewskiego, w którym ten ostatni był pozywany za rozpowszechnianie spotu z informacją, że głosy oddane na Uszoka są głosami na PiS.

  Obie sprawy w trybie wyborczym były rozpatrywane dziś z samego rana.


  Arkadiusz Godlewski kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Katowic zarzucał aktualnie urzędującemu prezydentowi - Piotrowi Uszokowi, że w swoim spocie wyborczym podaje nieprawdziwe informacje. Godlewskiemu chodzi o modernizację dworca PKP i przebudowę miasta od ronda do rynku.

  - Prezydent Uszok stwierdza w nim, że oba projekty "...mamy przygotowane do realizacji". Tymczasem inwestycja określana jako "modernizacja dworca PKP w Katowicach" jest realizowana nie przez Urząd Miasta, lecz przez spółki Polskie Koleje Państwowe oraz Neinver Polska - mówił Godlewski. A przebudowa al. Korfantego nie jest realizowana.

  Forum Samorządowe i Piotr Uszok, czyli komitet wyborczy, z którego o reelekcję stara się obecny prezydent Katowic Piotr Uszok, Godlewskiego pozwało za rozpowszechnianie spotu z informacją, że głosy oddane na Uszoka są głosami na PiS.

  - Prezydent Uszok jest bezpartyjny. A poparcie udzielone przez Prawo i Sprawiedliwość jest wyrazem uznania jego dokonań - twierdził Maciej Biskupski rzecznik sztabu Uszoka. Odpowiadał też na zarzuty Godlewskiego. - Projekt przebudowy al. Korfantego, to rzecz złożona, która jest w trakcie realizacji. Z kolei w przebudowę dworca PKP miasto cały czas się angażowało - twierdził Biskupski.

  Strony chciały wydania zakazu rozpowszechniania, ich zdaniem, nieprawdziwych informacji.

  Sąd oddalił dziś oba wnioski. W sprawie wniosku Godlewskiego przeciw Uszokowi stanął na stanowisku, że nie dopatrzył się w wypowiedziach Piotra Uszoka (zamieszczonych w filmie wyborczym) danych lub informacji, które nie odpowiadałyby stanowi faktycznemu i celowo wprowadzałyby opinię publiczną w błąd.

  - Plany związane z modernizacją dworca przewidują nie tylko przebudowę samego budynku dworca, ale również terenu wokół gmachu, między innymi dróg dojazdowych. Miasto jest więc stroną inwestycji w zakresie przebudowy ulic wokół dworca - przytacza uzasadnienie sądu sędzia Krzysztof Zawała rzecznik Sądu Okręgowego.

  Z kolei przebudowa alei Korfantego, według sądu, nie jest na etapie prac projektowych, a zostało zawartych szereg umów w tej sprawie, które rozpoczynają procedurę inwestycyjną.

  Nie ma też nieprawdziwych informacji w filmach wyborczych Godlewskiego. Chodziło między innymi o stwierdzenie Godlewskiego, że głosowanie na Piotra Uszoka, to wpuszczenie Prawa i Sprawiedliwości do rządzenia Katowicami. - Sąd stanął na stanowisku, że trudno uznać taką opinię za obraźliwą - przytacza sędzia Zawała. Wypowiedzi Godlewskiego w części, w jakiej dotyczą poparcia PiS udzielonego Uszokowi, są prawdziwe.

  Obie sprawy zostały rozpatrzone w trybie wyborczym, czyli w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. Orzeczenia zostały wydane w pierwszej instancji, więc stronom przysługuje możliwość odwołania, również w ciągu 24 godzin.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A we Wrocławiu sąd rozstrzygnął

   Podlesiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Co ciekawe, w analogicznej sprawie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok tamtejszego sądu okręgowego nakazujący Platformie Obywatelskiej sprostowanie nieprawdziwych informacji o...rozwiń całość

   Co ciekawe, w analogicznej sprawie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok tamtejszego sądu okręgowego nakazujący Platformie Obywatelskiej sprostowanie nieprawdziwych informacji o komitecie wyborczym Rafała Dutkiewicza.
   Sprostowanie ukazać ma się na łamach lokalnych wydań "Gazety Wyborczej" i dziennika "Polska The Times".
   Dodatkowo PO musi wpłacić 10 tys. zł na dziecięcą klinikę onkologii.
   Wyrok to efekt procesu wyborczego, jaki w ubiegłym tygodniu komitet Dutkiewicza wytoczył wrocławskiej PO za całostronicowe ogłoszenie, które ta wykupiła w lokalnej prasie. W ogłoszeniu można było przeczytać m.in. "Uwaga! Kaczyński chce zdobyć Dolny Śląsk!". W reklamie zacytowano też wypowiedź prezesa PiS, który oceniając szanse partii na zwycięstwo w wyborach samorządowych, mówił: "Możemy też myśleć o województwie dolnośląskim, bo tam szansę ma lista Dutkiewicza". Platforma wykorzystała to do ataku na prezydenta Wrocławia. "Głosując na Dutkiewicza i jego kolegów, oddajesz władzę w ręce PiS. Ostrzegamy!!!" - głosiła reklama.
   Fajne mamy prawo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obaj mowia o przebudowie dworca

   a na dworcu Neinver nic nie robi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Czy w kwestii NEINVERA; zawarto dzentelmenska umowe milczenia.
   Neinver mial rozpoczac przebudowe od polowy sierpnia.
   Minelo juz 3 miesiace, a na placu Szewczyka Nienvera brak:
   Moze kolej...rozwiń całość

   Czy w kwestii NEINVERA; zawarto dzentelmenska umowe milczenia.
   Neinver mial rozpoczac przebudowe od polowy sierpnia.
   Minelo juz 3 miesiace, a na placu Szewczyka Nienvera brak:
   Moze kolej zamknela dworzec, tylko po to, aby po wyborach wyczyscic go i wymalowac, tak jak tunele pod peronami ???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Glosujesz na Pana Uszoka

   to, tak jakbys glosowal na PiS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Jesli glosujesz na Pana Uszoka, to tak jakbys glosowal na PiS - takie twierdzenie nie jest zakazane, przynajmniej na dzis.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama