Dziś Światowy Dzień Chorego. Mamy na co narzekać, ale mamy...

  Dziś Światowy Dzień Chorego. Mamy na co narzekać, ale mamy się też z czego cieszyć

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bartek Janczewski
  1/7
  przejdź do galerii

  Bartek Janczewski ©DZ

  Dziś Światowy Dzień Chorego. Mamy na co narzekać, bo kolejki do specjalistów nie maleją, ale mamy się też z czego cieszyć, bo coraz więcej chorych żyje i normalnie funkcjonuje dzięki rozwojowi technologii medycznych i nowatorskim zabiegom. Dziś w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu sami pacjenci opowiedzieli o swoich przeżyciach.
  Bartek Janczewski ma 17 lat. Z powodu ciężkiej niewydolności serca został zakwalifikowany do transplantacji i czeka na przeszczep. Jego stan jednak pogorszył się i dlatego podjęto decyzję o wszczepieniu mu w Śląskim Centrum Chorób Serca całkowicie implantowalnej sztucznej lewej komory serca typu HeartWare (produkcji USA). Dzięki temu za kilka dni Bartek będzie mógł pójść do domu. Tam, pod okresową kontrolą lekarzy będzie spokojnie, w domowych warunkach, czekał na regenerację tego serca.


  - Takiej możliwości wszczepienia pomp implantowalnych jeszcze rok temu w Polsce nie było. Teraz to dziecko może przebywać z rodzicami w domu, podobnie jak inni chorzy - dorośli z wszczepionymi komorami. To olbrzymi postęp w nowych technologiach i ogromna, nowa szansa dla chorych - ocenia prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum.

  12-letnia Kamila Makowska jest po pięciu miesiącach wspomagania na sztucznej komorze typu Berlin Heart. Leczenie wymagało, by została w szpitalu. Była tu razem z mamą. Obecnie jest po transplantacji serca. Dziewczynka jest uśmiechnięta, szczęśliwa i co najważniejsze dobrze się czuje.

  - Kamila to fantastyczny przykład solidności lekarskiej i ofiarności leczących. Najpierw uratowano dziewczynkę dzięki berlińskim komorom, potem została wykonana u niej transplantacja serca, dzięki czemu to ciężko chore wcześniej dziecko wraca do normalnego życia - mówi prof. Zembala.

  Wielkim problemem starszych pacjentów jest leczenie zatorowości płucnej.

  Tylko dwa ośrodki w Polsce wykonują skomplikowaną diagnostykę ciężkiej przewlekłej zatorowości płucnej oraz operują chorych. To ośrodek warszawski, kierowany przez prof. Adama Torbickiego oraz ośrodek zabrzański. Właśnie do Zabrza trafił 64-letni chory z ciężką przewlekłą zatorowością płucną, bez szans na przeżycie. Został precyzyjnie zdiagnozowany, a następnie operowany z bardzo dobrym wynikiem. Po zabiegu pacjent, wcześniej bez szans, wrócił do normalnego życia.


  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Poseł Pawłowicz: Europa jest domem publicznym, w którym wszystko wolno
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejka NFZ

   SFZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeśli ktoś szuka lekarza specjalisty w swojej okolicy o najkrótszej kolejce, to polecam aplikacje w Android Markecie: 'Kolejka NFZ'...rozwiń całość

   Jeśli ktoś szuka lekarza specjalisty w swojej okolicy o najkrótszej kolejce, to polecam aplikacje w Android Markecie: 'Kolejka NFZ' (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.silverdrug.nfzqueue).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy cieszyć sie mamy

   a o kardiologii warto poczytać gdzie indziej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   z bezkrólewia w NFZ i rozdawnictwie setek milionów zł po uważaniu? Szkoda, że nikt w władz wojewódzkich ani marszałkowskich nie komentuje tego skandalu. A może nikt nie pyta?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzień

   Dok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Kardiologia oki jest ważna. Ale demografie nie naprawimy kardiologią a położnictwem i neonatologią. I właśnie innowacyjne technologie w tych dziedzinach pozwoli na sukces. Obniżenie ilości porodów...rozwiń całość

   Kardiologia oki jest ważna. Ale demografie nie naprawimy kardiologią a położnictwem i neonatologią. I właśnie innowacyjne technologie w tych dziedzinach pozwoli na sukces. Obniżenie ilości porodów przedwczesnych nawet o kilka procent spowoduje że będzie nas o wiele więcej w Polsce.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Agata Pustułka

   Agata Pustułka

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   zgoda moim zdaniem opieka nad ciężarnymi i noworodkami jest najważniejsza

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama