Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EC Szombierki na sprzedaż. Umowa z Fortum z Bytomiem [TAJEMNICE TRANSAKCJI]

Magdalena Nowacka-Goik
Monumentalna EC Szombierki powstała ponad 90 lat temu. Początkowo miała być fabryką materiałów wybuchowych
Monumentalna EC Szombierki powstała ponad 90 lat temu. Początkowo miała być fabryką materiałów wybuchowych Marzena Bugała-Azarko
Drugiego referendum w Bytomiu nie będzie. Prezydent Damian Bartyla ma pomysł na załatanie dziury budżetowej. Skąd weźmie 100 mln zł? Chce sprzedać Elektrociepłownię Szombierki. Tyle, że zabytek nie należy do miasta, a do firmy Fortum. Na razie.

Bytomianie już pogodzili się z myślą, że wiosną po raz drugi w kadencji 2010-2014 pójdą do referendum, a tymczasem... referendum nie będzie. I ludzie nie będą musieli odpowiadać na zawiłe pytanie, dotyczące dzierżawy wodociągów.

CZYTAJ TAKŻE:
EC SZOMBIERKI I BUDŻET BYTOMIA 2014: REFERENDUM NIE BĘDZIE

Przypomnijmy: dzierżawa miała być sposobem na załatanie dziury budżetowej, bo w Bytomiu brakuje 100 milionów złotych. Teraz okazało się, że władze miasta mają inny pomysł na załatanie tej dziury. Jak? Sprzedając różne nieruchomości, na przykład zabytkową Elektrociepłownię Szombierki. Tyle że oficjalnie budynek... nie należy do miasta. Ale jak potwierdzają przedstawiciele firmy Fortum, obecnego właściciela obiektu w Szombierkach, lada moment będzie w rękach Bytomia. Jak to możliwe? CZYTAJ DALEJ

Prezydent łata dziurę

Tydzień temu, w czwartek, w Bytomiu nagle pojawiła się informacja o nadzwyczajnej sesji. Zaplanowano ją na poniedziałek. Temat: odwołanie projektu w sprawie zwołania referendum, dotyczącego dzierżawy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. W uzasadnieniu uchwały czytamy: "W związku z podjęciem decyzji o zaniechaniu procesu czasowego wydzierżawienia Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i pokryciu planowanych dochodów z tego tytułu z innych źródeł, przeprowadzenie referendum w tej sprawie jest bezprzedmiotowe". I tyle.

Nic zatem dziwnego, że radni opozycji zapytali prezydenta, skąd weźmie sto milionów. Bo zaskoczona opozycja decyzję zaniechania pozbycia się BPK chwali, ale chce wiedzieć więcej. Prezydent Damian Bartyla obiecuje zaspokoić ich ciekawość. Ale... za dwa tygodnie.

- Będą to dochody ze sprzedaży nieruchomości w Szombierkach i nie tylko. Na następnej sesji, za dwa tygodnie, zaproponuję zmiany w budżecie miasta - mówi na sesji lakonicznie Bartyla. Przyciśnięty do muru zdradza: - Kiedy zgłoszono projekt dzierżawy BPK, prowadziłem działania nastawione na pozyskanie dochodów z innych źródeł. I zakończyły się one sukcesem.

Finalizujemy przejęcie od firmy Fortum terenów po Elektrociepłowni Szombierki. Chcielibyśmy podpisać w tym tygodniu akt notarialny. Następnym krokiem będzie wycena nieruchomości i jej sprzedaż - mówi prezydent. Wszyscy są w szoku.

Pamiętacie? Półtora roku temu oferta sprzedaży EC Szombierki pojawiła się już na jednym z portali nieruchomości. Okazało się, że umieszczenie ogłoszenia w sieci było... kiepskim żartem i Fortum obiektu sprzedać nie chciało. Czy teraz zostanie sprzedana naprawdę? I jakim sposobem trafi w ręce miasta?

Tajemnicza transakcja

Co stanie się z ikoną Bytomia, zabytkiem kultury przemysłowej? I kim jest tajemniczy inwestor, który zechce ją kupić?

Dlaczego nie kupi bezpośrednio od Fortum? Pytań w tej sprawie jest wiele, odpowiedzi zaś mniej.

Jacek Ławrecki, rzecznik firmy Fortum, wypowiada się w sprawie powściągliwie. Nie chce nawet zdradzić, czy EC Szombierki zostanie przekazana miastu odpłatnie, nieodpłatnie, czy za symboliczną złotówkę.

- W związku z ogromnym zainteresowaniem zarówno społeczności, jak i władz lokalnych i regionalnych obiektem zabytkowej elektrociepłowni, postanowiliśmy przekazać go miastu, żeby jak najlepiej służył mieszkańcom Bytomia i całego regionu - mówi dyplomatycznie. - Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z urzędem miasta. Ponieważ jeszcze się nie zakończyły, nie możemy podać żadnych szczegółów - dodaje rzecznik.

Cud z Bytomia: co dalej?

Niemal stuletnia Elektrociepłowania Szombierki jest wpisana do rejestru zabytków, ma tytuł jednego z 7 cudów architektury regionu. Mówiono, że byłoby tu świetne Śląskie Centrum Nauki i Techniki, na wzór warszawskiego "Kopernika". Bywały tu koncerty i wystawy. Radio Katowice razem z "Dziennikiem Zachodnim" zorganizowały nawet specjalną debatę o przyszłości zabytku. Społecznicy nadal walczą o pokazanie potencjału tego miejsca. Pojawiły się przypuszczenia, że może dzięki obiecanym przez UE i wicepremier Elżbietą Bieńkowską pieniądzom uda się obiekt zagospodarować. Czy teraz się uda? Nie wiemy.

Wiemy, że aby zasypać dziurę w budżecie, sprzedaż "Szombierek" nie wystarczy. Oficjalna wycena obiektu to też tajemnica, ale we wspomnianym ogłoszeniu jej wartość oszacowano na 21 milionów złotych. Chętnych i tak nie było.


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Poseł Pawłowicz: Europa jest domem publicznym, w którym wszystko wolno
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: EC Szombierki na sprzedaż. Umowa z Fortum z Bytomiem [TAJEMNICE TRANSAKCJI] - Dziennik Zachodni