Ważne
  Międzynarodowa olimpiada astronomiczna w Planetarium Śląskim

  Międzynarodowa olimpiada astronomiczna w Planetarium Śląskim

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Prestiżowa Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki w przyszłym roku odbędzie się w Planetarium Śląskim w Chorzowie.
  Zmagania uczestników tego prestiżowego wydarzenia, organizowanego w swej 5-letniej historii po raz pierwszy w Europie, będą toczyły się w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Dotychczas młodzi astronomowie rywalizowali w Tajlandii, Indonezji, Iranie i Chinach.

  Chorzów wygrał rzutem na taśmę. Rozważano, by Międzynarodowa Olimpiada Astronomiczna z Astronomii i Astrofizyki rozegrać w Gdańsku, zadecydowały jednak dotychczasowe blisko 50-letnie doświadczenia chorzowskiego planetarium w organizowaniu ogólnopolskiej olimpiady astronomicznej.
  Obiekt posiada odpowiednie zaplecze infrastrukturalne umożliwiające finalistom olimpiady przeprowadzanie samodzielnych obserwacji astronomicznych, które są jednym z zadań zawodów centralnych. Przygotowywani przez planetarium w Chorzowie polscy reprezentanci każdego roku odnoszą znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. Ponadto obiekt jest największym planetarium w Polsce i tej części Europy.

  Koszt organizacji olimpiady to prawie półtora miliona złotych. Samorząd Województwa Śląskiego planuje przeznaczyć na organizację imprezy ponad 800 tys. zł. Dotacja przeznaczona na ten cel przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynosi niespełna 600 tys. zł.

  Olimpiada potrwa ok. 10 dni. O najwyższe laury będzie zmagać się ok. 150 uczestników. Wokół niej odbywać się będą imprezy towarzyszące - m.in. kulturalne. Młodzież uczestnicząca w zmaganiach będzie miała także okazję, by pozwiedzać region.

  Idea organizacji Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki narodziła się w 2006 roku w Bangkoku. W spotkaniu inauguracyjnym udział wzięli przedstawiciele Tajlandii, Chin, Indonezji, Iranu oraz Polski. Uczestnicy tego międzynarodowego spotkania podjęli się zadania popularyzacji wiedzy astronomicznej wśród najzdolniejszej młodzieży całego świata.

  Pierwsza międzynarodowa olimpiada odbyła się w 2007 roku w Tajlandii. Wzięło w niej udział 85 zawodników z 21 państw. Do tej pory uczestników olimpiady gościły Tajlandia, Indonezja, Pakistan oraz Chiny. Polscy reprezentanci, wykazując się wiedzą i umiejętnościami, corocznie zdobywali złote, srebrne oraz brązowe medale.

  W 2011 roku po raz pierwszy Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki zawita do Europy. Olimpijczyków gościć będzie Polska, a organizacji przedsięwzięcia podjęło się Planetarium Śląskie w Chorzowie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama